Frankie ve Johnny (film, 1991)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Frankie ve Johnny
Frankie and Johnny
Yönetmen Garry Marshall
Yapımcı Garry Marshall
Hikâye Terrence McNally
Oyuncular Al Pacino
Michelle Pfeiffer
Hector Elizondo
Nathan Lane
Kate Nelligan
Müzik Marvin Hamlisch
Görüntü yönetmeni Dante Spinotti
Dağıtıcı Paramount Pictures Corporation
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Yapım yılı 2001
Çıkış tarih(ler)i 11 Ekim, 1991
Süre 118 dakika
Ülke Yeni Zelanda
ABD
Dil İngilizce
Hasılat $22,773,535

Frankie ve Johnny 1991 yılı yapımı Amerikan filmi Garry Marshall'ın yönetmiştir ve filmin başrollerini Scarface'te beraber kamera karşısına geçen Al Pacino ve Michelle Pfeiffer almıştır. Hector Elizondo, Nathan Lane ve Kate Nelligan ise destekleyici rollerde ortaya çıktmıştır. filmin orijinal müzikleri Marvin Hamlisch tarafından bestelenmiştir.

Frankie ve Johnny için senaryo Kenneth Welsh ve Kathy Bates özellikle kendi Off Broadway oyunu Clair de Lune (1987)'den esinlenerek, Terrence McNally tarafından uyarlandı. Filmde en önemli değişiklik birkaç destekleyici karakterin çeşitli yerlere ek olmasıdır, orijinal oyunda, sadece aynı adı taşıyan iki karakterin sahneye çıkmasıyla ve tüm tiyatro bir daire'de gerçekleşir.

Filmin başlığı, geleneksel Amerikan popüler şarkısı Frankie ve Johnny için bir referanstır, ilk olarak 1904 yılında yayımlanan, filmde kadın adam'ı başka bir kadınla sevişirken bulan ve sonrasını anlatan bir kadının öyküsünü anlatıyor.

Aynı adlı bir diğer filmde, Frankie ve Johnny (1966) rol alan Elvis Presley ve Donna Douglas, şarkının adını alır ama bu filmi ile ilgili hiçbir şekilde alakası yoktur.

Johnny (Pacino) hapisten yeni çıkmış orta yaşlı bir adamdır ve iş aramaktadır. O Frankie ile karşılayan yerel bir sipariş aşçısıdır ve frankie karşılaştığı Johnny'i aşçı olarak tuttu. Johnny, Frankie'yi kalbini kazanmak için çalışır ama hızlı bir şekilde romantik dramediye dönüşen oldukça iyi bir meydan okumaya dönüşen anlar olacaktır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Üretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Kathy Bates, 1987 'de bir Off Broadway oyunu için Frankie rolünü oynadı, ama filmdeki rol için Michelle Pfeiffer kabul edildi.

Johnny rolleri için Star Trek IV'te William Shatner (James T. Kirk) ve Leonard Nimoy (Spock) oyuncular bekleniyordu, fakat Johnny rolü için kadroya sürpriz bir şekilde Al Pacino kabul edildi.

Resepsiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Frankie ve Johnny şu ana kadar olarak olumlu eleştiriler gösterdi Rotten Tomatoes'teki 18 yorum'a göre film %78'in üzerinde bir puan tutar.

Rolling Stone'daki Peter Travers yazdı: "Bu daha keskin, daha dokunulmaz bir romantik komedi olmamıştır... inkar eden Marshall'ın uzman zamanlaması var. Bu da yönetmenin en iyi eseridir... Ihtiyatlı bir iyimserlik için kutlama yapılmıştır, Frankie ve Johnny zor zamanlar için mükemmel bir aşk hikayesi olmuştur.

Ödüller ve adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Frankie ve Johnny yaşamlarını etkileyen onun "adil, doğru ve kapsayıcı Lezbiyen, Gay, Biseksüel ve Transseksüel (LGBT) topluluğunun temsilleri ve sorunları için, 1991 yılında Kızarmış Yeşil Domatesler ile birlikte, Üstün Film için bir GLAAD Medya Ödülü aldı."

Michelle Pfeiffer, En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre Ödülü'ne aday gösterildi - Film müziklerini(1991) yılı içinde Bette Midler kaybetti.

Kate Nelligan, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Yardımcı Rol ve İnceleme Ödülü National Board of ve BAFTA En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü kazandı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Garry Marshall