Frankie Manning

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Frankie Manning
Frankie Manning
Doğum26 Mayıs 1914(1914-05-26)
Jacksonville, Florida, ABD
Ölüm27 Nisan 2009 (94 yaşında)
Manhattan, New York, ABD
Diğer ad(lar)ıFrank Manning, "Muscle head" Manning
MeslekKoreograf, dansçı
Çocuk(lar)Chazz Young, Marion Manning, Frankie Manning Jr.

Frankie Manning (26 Mayıs 1914 - 27 Nisan 2009)[1] Amerikalı dansçı ve koreograftı. Lindy Hop adlı dansın kurucularından birisidir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Frankie Manning 1914 yılında Jacksonville, Florida'da doğmuştur. 3 yaşındayken dansçı olan annesi ile birlikte Harlem'e taşınmıştır. Manning dansa çocukken başlamıştır. Sonrasında Renaissance Ballroom'da gençler için düzenlenen dans yarışmalarına katılmıştır. İleriki zamanlarda daha iyi dansçılar için uygun olan Savoy Ballroom'daki yarışmalara katılmıştır. 1930'lu yıllarda Savoy Ballroom'a ziyaretleri sıklaşmıştır. 1935 yılında George Snowden ve partneri Big Bea'ya karşı katıldığı bir swing dansı yarışmasında partneri Frida Washington ile birlikte ilk aerial hareketini (hava adımını) uygulamıştır. Hava adımının adı "Over The Back" idi ve akşamın önceki saatlerinde duyduğu ve tekrar çalınmasını rica ettiği Chick Webb'in "Down South Camp Meeting" şarkısında yapılmıştı.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1935 yılında Herbert White, Savoy Ballroom'daki Lindy Hop dansçılarını Whitey's Lindy Hoppers adı altında bir profesyonel grupta toplamıştır. Manning ilk başlarda böyle bir unvana sahip olmadıysa da grubun fiilen koreograflığını üstlenmiştir. Grup yoğun olarak gösterilere çıkmış ve birçok filme katılmıştır. Whitey's Lindy Hoppers II. Dünya Savaşı'nın başlamasıyla birlikte birçok erkek dansçının göreve çağrılmasından dolayı dağılmıştır. Savaş sonrası, 1947 yılında Manning, Cangaroos adı altında küçük bir gösteri grubu oluşturmuştur. Bu grup 1955 yılında dağılınca, Manning United States Postal Service'de çalışmaya başlamıştır. Yaklaşık 30 yıl sonrasında tekrar dans kariyerine devam etmiş ve yeniden canlanmaya başlayan bu dansa Dünya'da birçok şehri dolaşarak eğitmen ve ilham kaynağı olmuştur.

Lindy Hop[değiştir | kaynağı değiştir]

1982 yılında Whitey's Lindy Hoppers'ın eski bir üyesi olan Al Minns, Sandra Cameron Dance Center'da Lindy Hop öğretmeye başlamıştı. 1985 yılında ölmeden önce öğrencilerine grubun başka bir üyesi olan Frankie Manning'in New York'ta yaşadığını söylemişti.

1986 yılında Erin Stevens ve Steven Mitchell adlı dansçılar Manning ile iletişime geçti. İlk başta yeni neslin dansa gerçekten ilgi duyduğundan kuşku duyarak bu teklifi reddetmişse de sonrasında onlarla buluşmayı kabul etti. Mitchell ve Stevens sonrasında California'ya geri dönünce orada ve ülkenin batı kıyısında bu dansın yayılmasında etkili oldular. Böylelikle uzun süre ölü durumda olan dans tekrar canlanmaya başladı. Aynı sene içerisinde Lennart Westerlund, Frankie Manning ile iletişime geçerek onu İsveç'e davet edip, Rhythm Hot Shots adlı grupla çalışmayı teklif etti. Bunun üzerine Manning 1987 yılında İsveç'e gitti ve sonrasında Herräng Dance Camp'de ders vermek için her sene tekrar orada bulundu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Monaghan, Terry (28 Nisan 2009). "Frankie Manning, the Ambassador and Master of Lindy Hop, Dies at 94" 10 Ağustos 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. New York Times. (İngilizce)