Frank Underwood

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Frank Underwood
House of Cards karakteri
Spacey Star.jpg
Frank Underwood rolünde Kevin Spacey
İlk görünüm 1. Sezon, 1. Bölüm
Yaratan Beau Willimon
Canlandıran Kevin Spacey
Bilgileri
Evlilik(ler) Claire Underwood

Francis J. "Frank" Underwood, House of Cards adlı ABD dizisinin kurgusal karakteridir. Karakter Kevin Spacey tarafından canlandırılmaktadır. Frank, Claire Underwood (Robin Wright) ile evlidir ama birinci sezonda Zoe Barnes (Kate Mara) ile cinsel ilişki yaşamıştır. İlk defa 1. Sezon pilot bölümünde görülmüştür.

Frank, Güney Carolina'nın Gaffney bölgesindendir. Frank ilk olarak kurgusal bir askeri okul olan Sentinel'i gitmiş ve ardından Harvard Hukuk Fakültesi'ne devam etmiştir. Underwood dizi boyunca bazı diyaloglarında dördüncü duvarı yıkıp, direk seyirciye hitap etme anlatım tekniği kullanmaktadır. Karakter güney aksanı ile konuşmaktadır. Birinci Sezon boyunca, Demokrat Parti'nin başkanıdır. İkinci sezonda Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcılığı'na yeni atanmıştır, sezon biterken Amerika Birleşik Devletleri başkanı olmuştur.

Frank, manipülatif, çıkarcı, Makyavelist, sosyopat ve hatta şeytan olarak tasvir edilmektedir. Dizi boyunca manipüle ederek birkaç insanın kariyerini bitirmiş ve iki insanı da öldürmüştür.

Kevin Spacey, canlandırdığı Frank karakterinden dolayı olumlu eleştiriler almıştır, fakat karakterin kendisi eleştirilmektedir. Spacey, 65. Primetime Emmy Ödülleri'nde Primetime Emmy Ödülleri dalında ödül alan üç internet-televizyon dizisinden biridir. Spacey, ayrıca aday olduğu iki Altın Küre Ödülünden birini kazandı ve beş Sinema Oyuncuları Derneği Ödüllerinden iki ödül kazandı.

Arka planı ve Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Erken Dönemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Francis J. Underwood, 5 Kasım 1959'da Catherine and Calvin T. Underwood'un oğlu olark Gaffney, Güney Carolina'da dünyaya gelmiştir. Hayatlarının önemli bir parçası olan çiftliklerin banka haczi ile risk altında olduğu için, hep yoksulluklar içerisinde büyümesine neden olmuştur. Kendisi bir askeri okul olan Sentinel'e 1976 yılında girdi. 1980 yılında mezun olarak Harvard Hukuk Fakültesini kazandı. Başarısız bir askeri okul okumasına rağmen, 1984 yılın hukuk fakültesini bitirebildi.[1][2] Askeri okul döneminde cinsel ilişki yaşadığı arkadaşı Tim Corbet ile, hukuk fakültesinin ilk yılında beraberdi. Underwood, Hristiyan olarak yetiştirildi fakat özel hayatında Tanrıyı sürekli aşağıladı.[3]

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Frank'in büyük-büyük-büyük-büyükdedesi olan Onbaşı Augustus Elijah Underwood, Spotsylvania Court House Muharebesinde McGowan Tugayından olan 12. Güney Coralina Piyade Alayında konfederasyon askeriydi. Kanlı Melek'te çarpıştı, Sivil Savaş yıllarında gece yarısı kendi alayındaki biri tarafından kafasının arkasına aldığı bir sopa darbesi ile 12 Mayıs 1864 günü öldürüldü. Underwood atalarından etkilendi. Bir süikast girişimi sonrasında yoğun bakımda yatar iken, birkaç defa Augustus'un halüsinasyonunu gördü. Ancak O Konfederasyonu zayıf olarak görür ve köleliğin kaldırılmasını ahmakça bir hata olarak değerlendirir.

Babası Calvin T. Underwood, Gaffney'deki kasabalarında şeftali bahçesinde çalışıyordu. Kalp krizi nedeniyle öldüğünde sadece 43 yaşındaydı. Frank yoksulluklar içinde büyüdü, çocukluğunda bankadan aldıkları kredi yüzünde bahçelerini de neredeyse kaybediyorlardı. Babası Ku Klux Klan toplantılarına katılırdı.[4] Frank toplum önünde babasını severek anlatır ancak bu siyasi bir manevradır. Gerçekte babasını hayatında hiçbir şey başaramadan ölüp giden bir adam olarak görür.[5] Hatta babasından o kadar nefret ediyor ki; 3. sezonda mezarını ziyarete gittiğinde işemiştir. Ancak babasından etkilendiği bazı yönleri vardır.[6] Babası Calvin, ağzı bozuk bir alkolikti ve karısının ölümüne neden oldu. 13 yaşlında babasının silahı ile onu vurmadığı için en büyük pişmanlığı olduğu ifade etmiştir.[7]

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

"Güç en değerli mülktür. Mevki, mevki, mevki hepsi aynıdır. Kaynağa ne kadar yakın isen gerçek zenginlik odur."

 — Underwood[2]

Dizi başladığında Frank Underwood, Temsilciler Meclisinin Demokrat Parti sözcüsüdür. 1990'dan beri Güney Karolina'dan 5. kongre üyesidir.[8][9][10]

Underwood, Colorado vali seçimlerini yürüttüğü için Başkan Garrett Walker (Michel Gill) tarafından söz vermesine rağmen Dışişleri bakanı olarak atanmaz. Başkanın personel şefi Linda Vasquez (Sakina Jaffrey) göreve başlama töreninde yer alacağına kendisine söyler. Karısı Claire ve tek gerçek dostu olan personel şefi Doug Stamper (Michael Kelly)'ın yardımları ile intikam alma girişimine girer. Hemen Washington Herald gazetesinden Zoe Barnes (Kate Mara) ortaklık kurar ve gazeteye sızdırdığı yalan haber ile rakiplerini yenmeye amaçlar.[10][11] Frank'in kötü amaçlı manipülatif olan bu hareketleri sezon boyunca artarak devam eder.[12] Kendisi Pensilvanya Temsilcisi Peter Russo (Corey Stoll) ile arkadaş olur. Ona içkiyi bırakmasını sonrasında vali adayı olacağı yönünde cesaret verir. Russo ardından vali yarışındaki baskıyı kaldıramayıp, kariyerini bitirir. Underwood sonunda intihar süsü vererek Russo'yu öldürür. Ölümünün ardından Underwood vali yarışına katılması için Başkan Yardımcısı Jim Matthews (Dan Ziskie) istifa etmesi yönünde ikna eder. Sezon finalinde Underwood, Başkan Yardımcılığına Matthews'in yerine atanır.[13]

2. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

"İki tip başkan yardımcısı vardır: kapı paspası ve boğa güreşçisi. Sizce ben hangisi olabilirim?"

 — Underwood[14]

Underwood, ABD Başkan Yardımcılığı mevkisini alır. Tüm sezon boyunca iş adamları, Çin Hükumeti ve Kongre ile ilgili sorunlarla baş başa kalır.[15] Olaylar milyarder Raymond Tusk (Gerald McRaney)'ın Çinlilerle olan para aklamaları kapsayan suçlar üzerine döner. Sezonda bir milyarder ile başkanın arasındaki güç ilişkisi bulunmaktadır.[16]

Frank başkanın sağ kolu ve danışmanı olan Tusk'ı kendine yeni rakip olarak bulur. Frank'in eski basın sözcüsü Remy Danton (Mahershala Ali) artık Tusk ile beraber çalışmakta ve onun için lobi yapmaktadır.[14]

Sezon başlarında, Frank Russo'nun ölümü ile ilgili bütün ipuçlarını silmekle uğraşır.[17] Nitekim hızla gelen Washington Metro trenin önüne atarak Barnes'i öldürür.[18] Frank, beyaz saraydaki sözcülük görev yerine atanması için askeri veterineri ve Kaliforniya üçüncü sıra temsilcisi Jacqueline Sharp (Molly Parker) halk desteği olmamasına rağmen destekler.[19]

Sezonun sonlarına doğru, Frank, başkanın düşürülüşünü yönetir. Para aklama davasında gizlice Walker'ı suçlar. Halkın desteklediği Walker'ı, Sharp'ın desteği ile arka planda suçlar. Sezon finali "Bölüm 26" da Walker düşer, yerine halefi Underwood ABD Başkanı olarak vekaleten geçer.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Abad-Santos, Alex (February 27, 2015). "What linguists say about Kevin Spacey's bizarre Southern accent on House of Cards". Vox. 9 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: March 1, 2015. 
 2. ^ a b Stelter, Brian (January 18, 2013). "A Drama's Streaming Premiere". The New York Times. 1 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: July 21, 2013. 
 3. ^ Jeffries, Stuart (February 27, 2015). "House of Cards recap: episodes two, three and four=Frank speaks to God". The Guardian. 6 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: April 5, 2016. 
 4. ^ House of Cards (U.S. TV series) (Streaming video). Chapter 3, 20:05 remaining: Netflix. 2013. Erişim tarihi: March 16, 2014.  Bilinmeyen parametre |trans_title= görmezden gelindi (yardım)
 5. ^ Couch, Aaron (February 13, 2014). "'House of Cards': Frank Underwood's 10 Most Ruthless Moments (Poll)". Hollywood Reporter. 20 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: March 16, 2014. 
 6. ^ Busis, Hillary (February 18, 2014). "'House of Cards': Let's talk all of season 2". Entertainment Weekly. 18 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: March 16, 2014. 
 7. ^ a b Jeffries, Stuart (March 5, 2014). "House of Cards recap, series two, episode 13 – 'Cut out his heart and put it in his hands'". The Guardian. 18 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: March 16, 2014. 
 8. ^ Sirota, David (12 Mart 2013). "Why was Francis Underwood a Democrat?". Salon. 25 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2016. 
 9. ^ Blake, Aaron (December 17, 2013). "Obama wishes D.C. worked more like it does in 'House of Cards'". The Washington Post. 18 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: January 18, 2014. 
 10. ^ a b Plumb, Terry (September 29, 2013). "Humble pie on the menu". The Herald. Erişim tarihi: January 18, 2014. 
 11. ^ McGee, Ryan (March 1, 2013). "House Of Cards: "Chapter 5"". The A.V. Club. 28 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: March 5, 2016. 
 12. ^ Bennett, Laura (February 5, 2013). "Kevin Spacey's Leading-Man Problem The star of the 13-hour "House of Cards" is as impenetrable as ever". New Republic. 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: July 22, 2013. 
 13. ^ Jancelewicz, Chris (May 4, 2013). "House Of Cards Season 1, Episode 13 Recap: All's Well That Ends Well (Or Not)". Huffington Post. 5 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: March 5, 2016. 
 14. ^ a b Smith, Sara (February 7, 2014). "Second season of 'House of Cards' is a vote for vice". The Kansas City Star. Erişim tarihi: February 9, 2014. 
 15. ^ Welshman, Tom (March 18, 2014). "TV Review – House of Cards, Season 2". Impact. Erişim tarihi: March 19, 2014. 
 16. ^ VandenDolder, Tess (February 17, 2014). "'House of Cards' Season 2 Review: Shocking and Messy, But Just as Addictive as Ever". In The Capital. Streetwise Media. Erişim tarihi: March 19, 2014. 
 17. ^ Zurawik, David (February 8, 2014). "Season 2 of 'House of Cards' packs theatrical power". Baltimore Sun. Erişim tarihi: February 9, 2014. 
 18. ^ Hooton, Christopher (February 18, 2014). "House of Cards season 2 shock twist was planned from day one, says showrunner". The Independent. Erişim tarihi: March 18, 2014. 
 19. ^ Smith, Sara (February 7, 2014). "New season brings a formidable female player to 'House of Cards'". The Kansas City Star. Erişim tarihi: February 9, 2014.