Frank Dobson (heykeltıraş)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Frank Dobson
London Pride, Londra (1951/1987).
Genel bilgiler
Doğum 18 Kasım 1886(1886-11-18)
Londra
Ölüm 22 Temmuz 1963 (76 yaşında)
Londra
Uyruk Birleşik Krallık
Alanı Heykelci ve ressam
Sanat eğitimi Hastings Guzel Sanatlar Okulu
City and Guilds of London Sanatlar Okulu

Frank Dobson (d. 18 Kasım 1886, Londra - ö. 22 Temmuz 1963 Londra), Britanyalı heykelci ve ressam.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Frank Dobson'un babası 14 yaşındayken ölmüş; Dobson Hastings kentinde teyzesi tarafından büyütülmüştür. Güzel sanatlar eğitimi için "Hastings Güzel Sanatlar Okulu"'na devam etmiştir. Sonra Londra'da ressam William Reynolds-Stephens atelyesinde çıraklık yapmıştır. 1910-1912 döneminde de Londra Kennington mahallesinde bulunan "City and Guilds of London Sanatlar Okulu"'na devam etmiştir. Kariyerinin başlangıcında ressam olarak çalışmıştır. Bu dönemde eserleri "post-empresyonist" etkisinde olmuş ve hatta kübizm, vortisizm ve fütürizm etkileri görülmektedir.

I. Dünya Savaşı'nda Frank Dobson "Artictic Rifles" adlı bir birliğe gönüllü olarak yazılmış; subay yaopilmiş ve "5. Border Alayı" ile Batı Cephesi'inde savaşa katılmıştır.

I. Dünya Savaşı'ndan sonra genellikle heykelcilik sanatıyla uğraşmıştır. Bu dönemde heykelleri realistik figüritif stilde olmuştur ve 1920li yılların ortalarından itibaren eserleri Fransız Aristide Maillol eserlerine benzemektedir.

1946-1953 döneminde Frank Dobson Kraliyet Sanat Koleji'nde "Heykelcilik Profesörü" olarak görev yapmış ve harp sonrasında Britanya'da heykelciliğin gelişmesi için katkılarda bulunmuş ama öğrencileri eserlerinde kendinin realizm stilini takip etmemişlerdir. Frank Dobson 1953de Kraliyet Akademisi'ne üye seçilmiştir.

1951'de Britanya Festivali için verilen bir heykel siparişi üzerine Frank Dobson "Pride of London (Londra Gururu)" adlı bir heykel hazırlamış ve bu heykel bu festivalde sergilenmiştir. 1987de bu heykel (varisi olan karısının hediyesi olarak) bronz olarak dökülmüş ve Londra'da Thames Nehri kıyısında "Southbank" mevkinde kurulan bir yürüyüş yolu kenarına konulmuştur.

Zamanında Frank Dobson'un eserleri çok tutulmuş ve kendisi de çok sayılır bir heykelci olarak kabul edilmiştir. Fakat öldükten sonra onun hakkında fikirler değişmiştir. Buna bir katkı da öldükten sonra karısının, yaptığı çalışmaların, eskizlerin, kil ve alçı modellerin çoğunu fazla "erotik" bulup tahrip etmesi olmuştur. Diğer taraftan modern abstre heykeller, diğer güzel sanatlar akımları Frank Dobson'un eserlerinin eski estetik prensiplere dayanan "eski moda" olarak kabul edilmesine neden olmuştur.

Fakat son yıllarda kritikler Frank Dobson'un Britanya heykelcilik sanatına olan katkısını yeniden değerlendirmişlerdir ve onun Jacob Epstein ve Henry Moore ile birlikte iki dünya savaşı arasındaki dönem içinde en etken Britanyalı heykelci olduğu kabul edilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]