Frank Abagnale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Frank Abagnale
Amerikalı eski dolandırıcı ve güvenlik uzmanı Frank W. Abagnale Jr., 2008
DoğumFrank William Abagnale, Jr.
27 Nisan 1948 (75 yaşında)
Bronxville, New York, ABD
MahkûmiyetDolandırıcılık, sahtecilik
Ceza12 ay Fransız cezaevi (6 ay yattı)
6 ay İsveç cezaevi
12 yıl ABD cezaevi (4 yıl yattı)
EvlilikKelly Anne Welbes
Çocuklar3

Frank William Abagnale Jr. (d. 27 Nisan 1948), 1960'lı yıllarda çek dolandırıcısıydı. 1964'ten 1967'ye kadar başarılı bir şekilde Panam Hava Yolları'nda çalışan bir pilotu taklit etti ve 2 milyon milden fazla mesafeyi ücretsiz uçtu. Aynı dönemde Georgia eyaletindeki bir hastanede yatılı çocuk doktoru ve Louisiana eyaletinde savcı yardımcısı olarak çalıştı. Yakalandığında Birleşik Devletler tarihinin en genç ve en cesur dolandırıcısı olarak görülüyordu. 26 yabancı ülkede ve 50 eyalette 4 milyon dolar değerinde sahte çek bozdurdu, üstelik hepsini 19 yaşına basmadan yapmıştı. Fransa'da yakalandı ve 12 yıl ceza alarak mahkûm edildi. Bir süre sonra FBI'dan gelen teklifle kalan cezasını çekmek için FBI'da Check Fraud (çek dolandırıcılığı) departmanında çalışmaya başladı. Cezası bitince FBI'dan ayrıldı. Günümüzde Abagnale and Associates isimli finansal dolandırıcılık danışmanlık şirketini yönetiyor.

New York'un Westchester County'sinde, 4 çocuklu ailenin ortanca çocuğu olarak doğan Frank; New Rochelle'deki bir Katolik okulunda öğrenimini sonlandırdı. 1964 yılında ailesi boşandı ve bunu çok sorunlu bulan Frank ailesinden uzaklaştı. Bu dönem, babasını gördüğü son dönemdi ancak annesi ile 7 yıl sonra görüştü.

New York City'de tek başına yaşayan Frank, "Big Nale" (Büyük İnleme) olarak anıldı; daha sonra da ismi "Big" (Büyük) olarak kısaldı. Kendisini olduğundan 10 yıl genç göstermek için ehliyetini değiştirdi.

Frank Abagnale'nin yaşamı, Steven Spielberg'in 2002 çıkışlı filmi Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can) ile beyaz perdeye taşınmıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Frank William Abagnale Jr., 27 Nisan 1948'de The Bronx, New York'ta Fransız-Cezayirli bir anne ve İtalyan Amerikalı bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi.[1][2] Çocukluğunu New York, Bronxville'de geçirdi. Anne ve babası o 12 yaşındayken ayrılmış ve o 15 yaşındayken boşanmıştır. Boşanmadan sonra Abagnale, babası ve yeni üvey annesiyle New York'taki Mount Vernon'a taşındı.

Abagnale'ye göre, ilk kurbanı Abagnale'ye benzinli kredi kartı ve bir kamyon veren babasıydı. Nihayetinde 3.400 dolarlık bir faturadan sorumluydu. Abagnale o sırada sadece 15 yaşındaydı.[3][4] Otobiyografisinde Abagnale, bu suçtan dolayı, ABD Katolik Yardım Kuruluşları tarafından yönetilen New York, Westchester County'ta bir reform okuluna gönderildiğini söylüyor.

Aralık 1964'te 16 yaşında Birleşik Devletler Donanması'na katıldı. Üç aydan kısa bir süre sonra terhis edildi ve kısa bir süre sonra sahtecilikten tutuklandı.[5][6]

1965'te Federal Soruşturma Bürosu, babasının komşularından birinden bir Ford Mustang çaldıktan sonra Abagnale'yi Eureka, Kaliforniya'da araba hırsızlığından tutukladı. Abagnale, yerel gazetede bir arabada otururken FBI'dan özel ajan Richard Miller tarafından sorgulanırken görüntülendi.[7] New York'tan California'ya yaptığı kros gezisini Bronx River Parkway'de bulunan bir aile şirketinden çalınan açık çeklerle finanse etmişti. Abagnale ayrıca bir ABD gümrük görevlisini taklit etmekle de suçlandı, ancak bu suçlama düşürüldü. 2 Haziran 1965'te bu çalıntı araba davası New York'un Güney Bölgesi'ne transfer edildi.

Havayolu pilotu[değiştir | kaynağı değiştir]

17 yaşındaki Abagnale, çalıntı araba suçlamalarıyla yüzleşmek üzere babasının gözetimine bırakıldıktan sonra, bir pilotu taklit etmeye karar verdi. Manhattan'daki bir üniforma şirketinde üniforma aldı, ancak günler sonra New York, Tuckahoe'da tutuklandı. Abagnale, New York Comstock'taki Great Meadow Hapishanesinde üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cezasının sadece iki yılını çektikten sonra, annesinin gözetiminde serbest bırakıldı. Ancak, Boston, Massachusetts'te çalıntı bir araba mahkumiyetiyle şartlı tahliye şartlarını ihlal etti ve bir yıllığına Great Meadow'a geri döndü.

24 Aralık 1968'de serbest bırakıldıktan sonra, TWA pilotu kılığına girdi ve New York'ta tanıştığı Delta Air Lines hostesinin babası olan yerel bir müzik öğretmeninin evine yerleşerek Baton Rouge'a taşındı. Başlangıçta serserilik suçlamasıyla 14 Şubat 1969'da tutuklandı. Tutuklanması üzerine, Florida'daki kiralık arabasını yasa dışı bir şekilde eyalet dışına çıkardığı ve sahte havayolu çalışan kimliğine sahip olduğu tespit edildi.[8] Ertesi gün dedektifler, Abagnale'nin ev sahibi ailesinden ve Louisiana, Baton Rouge'daki yerel bir işletmeden açık çek çaldığını belirledi ve daha sonra hırsızlık ve sahtecilikle suçlandı.[9][10] Kefaleti ödeyemedi, 2 Haziran 1969'da mahkum edildi ve 12 yıl denetimli serbestlik cezasına çarptırıldı, ancak kısa süre sonra Louisiana'dan Avrupa'ya kaçtı.[11]

Avrupa[değiştir | kaynağı değiştir]

Louisiana'daki mahkeme emri çıkarıldıktan iki hafta sonra, Abagnale Eylül 1969'da Fransa'nın Montpellier kentinde tutuklandı. Bir otomobil çalmış ve İsveç'in Klippan kentinde iki aileyi dolandırmıştı. Fransa'da hırsızlıktan dört ay hapis cezasına çarptırıldı, ancak Perpignan şehri hapishanesinde yalnızca üç ay yattı.[12]

Daha sonra İsveç'e iade edildi ve burada sahtecilikle büyük dolandırıcılıktan hüküm giydi. Malmö'deki bir hapishanede iki ay yattı ve sekiz yıl boyunca İsveç'e dönmesi yasaklandı ve İsveçli kurbanlarına tazminat ödemesi istendi (ki asla yapmadığını söylüyorlar). Abagnale, temyiz başvurusu başarısız olunca Haziran 1970'te Amerika Birleşik Devletleri'ne geri gönderildi.

Amerika Birleşik Devletleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerika Birleşik Devletleri'ne döndükten sonra, 22 yaşındaki Abagnale pilot üniforması giydi ve kolej kampüslerini dolaştı, karşılıksız çekleri geçti ve Pan Am için hostesleri işe almak amacıyla orada olduğunu iddia etti. Arizona Üniversitesi'nde pilot ve doktor olduğunu belirtti ve o sırada bir öğrenci olan Paul Holsen'e göre Abagnale, uçuş ekibinin bir parçası olmak isteyen birkaç kadın üniversite öğrencisi üzerinde fizik muayene yaptı.[13] Kadınların hiçbiri Abagnale'nin kurgusal programına kaydolmamıştı.

Abagnale, 30 Temmuz 1970'te Kuzey Carolina, Durham'da Pan Am maaş çeki kılığında kişisel bir çeki bozdurduktan sonra tekrar FBI'ın dikkatini çekti. 3 ay sonra, 2 Kasım 1970'te Georgia, Cobb County'de, farklı kasabalarda 10 sahte Pan Am maaş çeki bozdurduktan sonra tutuklandı. Abagnale, Cobb County hapishanesinden kaçtı ve 4 gün sonra New York'ta yakalandı. 1971'de toplam 1.448.60$ tutarındaki sahte çekler nedeniyle on yıl hapis cezasına çarptırıldı ve hapisten kaçtığı için ek iki yıl daha ceza aldı.

1974'te Abagnale, Petersburg, Virginia'daki Federal Islah Kurumu'nda 12 yıllık cezasının yaklaşık iki yılını çektikten sonra şartlı tahliyeyle serbest bırakıldı.[14] New York'taki ailesinin yanına dönmek istemediğinden, şartlı tahliye yeri seçimini mahkemeye bıraktı ve Houston, Teksas'ta şartlı tahliye edilmesine karar verdi.[15]

Serbest bırakıldıktan sonra Abagnale, aşçılık, bakkallık ve film makinistliği de dahil olmak üzere çok sayıda işte çalıştığını, ancak suç geçmişi ifşa edilmeden işe alındığının ortaya çıkmasıyla bunların çoğundan kovulduğunu belirtti. 1974'te Teksas'taki bir yaz çocuk kampı olan Camp Manison'da iş bulmak için tekrar pilot olarak poz verdi ve iş arkadaşlarından kamera çaldığı için tutuklandı.[16] Sadece para cezası aldıktan sonra, yüksek lisans derecesine sahip bir pilot gibi davranarak Houston bölgesindeki bir yetimhanede bir iş buldu. Bu iş, yetimhanede yaşayan çocuklar için koruyucu ev bulmasını sağladı. Bu hile, sonunda onu yetimhanedeki görevinden hızla uzaklaştıran ve “ona göz kulak olabilmesi” için kendi garajının üzerindeki yaşam alanlarına taşıyan şartlı tahliye memuru tarafından keşfedildi.[17] Bir sonraki görevi Aetna'daydı, buradan da kovuldu ve çek dolandırıcılığı nedeniyle dava açıldı.

Abagnale'nin anlattığına göre, 1975'te bir bankaya bir teklifle başvurdu. Bankaya ne yaptığını anlattı ve banka personeliyle konuşmayı teklif etti ve onlara "kağıtçıların" bankaları dolandırmak için kullandıkları çeşitli hileleri göstermeyi teklif etti. Teklifi, konuşmasını yararlı bulmazlarsa, ona hiçbir şey borçlu olmayacakları koşulunu içeriyordu; aksi takdirde, adını diğer bankalara vereceklerine dair bir anlaşma ile ona sadece 50 dolar borçlu olacaklardı.[18] Bununla birlikte, konuşmacı ve güvenlik danışmanı olarak yeni bir kariyere başladı. Bu süre zarfında, Los Angeles Polis Departmanı ve Scotland Yard ile çalıştığını göstermek için özgeçmişinde tahrifat yaptı.

1977'de Abagnale, 16 ile 21 yaşları arasında bir Georgia hastanesinde bir yıl doktor, bir yıl eyalet başsavcı yardımcısı, iki dönem sosyoloji profesörü ve Pan American havayollarında iki yıl pilotluk yaptı Buna ek olarak, Abagnale, Avrupa'da üç ay boyunca onlarla seyahat eden Pan-Amerikan hostesleri olarak üniversite kolej kızlarını işe aldığını iddia etti. Ayrıca ticari bir havayolu tuvaletinden cüretkar bir kaçışla FBI'dan kurtulduğunu iddia etti.[19]

1978'de Abagnale, bir Honolulu Reklam veren muhabirine, tuvalet aparatına aşina olduğunu, kendini delikten sıktığını, alt kapaktan aşağı doğru sarktığını, kaldırıma indiğini, pistin karşısına geçtiğini ve bir taksi çağırdığını söyledi.[20] Motorların gürültüsünden kimse bir şey duymadı."[21]

1976'da şirketlere güvenli belgeler konusunda danışmanlık yapan Abagnale & Associates'i[22] kurdu. 2015 yılında Abagnale, "tüketicileri kendilerini kimlik hırsızlığı ve siber suçlardan korumanın yolları hakkında eğitmek için çevrimiçi programlar ve topluluk forumları sağlamaya" yardımcı olduğu AARP Dolandırıcılık İzleme Elçisi seçildi.2018'de, dolandırıcılar ve nasıl çalıştıkları hakkında AARP podcast'i The Perfect Scam'ın sunuculuğunu yapmaya başladı.[23]

Medyada çeşitli zamanlarda yer aldı. Bu, The Tonight Show'da üç kez konuk olarak, 1977'de To Tell the Truth'da[24][25][26] bir kez görünüm ve 1990'larda İngiliz televizyon dizisi The Secret Cabaret'te düzenli olarak katıldı.[27] Abagnale hakkındaki kitap olan Sıkıysa Yakala, 2002 yılında Steven Spielberg tarafından Abagnale rolünde aktör Leonardo DiCaprio'nun yer aldığı aynı adlı bir filme dönüştürüldü. Gerçek Abagnale, bu filmde DiCaprio'yu gözaltına alan bir Fransız polis memuru olarak rol aldı.[28]

İddiaların doğruluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Abagnale, televizyona çıktığı zamanlarda ve konuşmalarında, 12 ülkede arandığını, FBI için yoğun bir şekilde çalıştığını ve birkaç kez FBI nezaretinden kaçtığını belirterek suçlarını sık sık süsledi. Ayrıca, karşılıksız çek olarak 2,5 milyon dolar bozdurduğunu ve başsavcı yardımcısı ve hastane doktoru olarak çalıştığını iddia etti. Ayrıca, sahte bir hostes stajyer programı başlattığını ve pilot kılığına girerek 2 milyonun üzerinde hava mili kaydettiğini belirtti.

Abagnale, hayat hikâyesini anlatan halka açık konferanslarda sürekli olarak "sadece bir kez tutuklandığını" ve bunun Fransa'nın Montpellier kentinde olduğunu iddia etti.[29][30] Ancak, kamuya açık kayıtlar Abagnale'nin New York'ta (birden çok kez), Kaliforniya, Massachusetts, Louisiana, Georgia ve Teksas'ta tutuklandığını gösteriyor.[31]

Abagnale'nin bireyleri ve küçük aile işletmelerini hedef aldığını gösteren kamuya açık kayıtlara rağmen, Abagnale uzun süredir kamuoyu önünde "asla, asla bir kişiyi dolandırmadığını" iddia etti.[32] BBC muhabiri Sarah Montague ve Associated Press'e asla bireyleri ve küçük işletmeleri hedef almadığını iddia etti.[33][34] 2002'de Abagnale, Star Tribune'e, "Kimseyi incitmediğim sürece, insanlar beni asla gerçek bir suçlu olarak görmediler, kurbanlarım büyük şirketlerdi. Ben müesses nizamı soyan bir çocuktum."[35]

2020'ye kadar gazeteci Alan C. Logan, Abagnale'nin hayat hikâyesi hakkında bir kitap yayınlamanın bir parçası olarak derinlemesine bir araştırma yaptı. Logan'ın daha önceki gazete makalelerini ve diğer kamu kayıtlarını kapsamlı bir şekilde araştırması, Abagnale'nin hikâyesi hakkında makul bir şüphe uyandırdı. Logan ayrıca, Abagnale'nin iddialarının çoğuyla çelişmeye devam eden çok sayıda idari belge keşfetti. Logan'ın soruşturması, Abagnale'nin iddialarının çoğunlukla uydurma olduğunu buldu. Belgeler, Abagnale'nin 17 ila 20 yaşları arasında (26 Temmuz 1965 ve 24 Aralık 1968) Comstock, New York'taki Great Meadow Hapishanesinde tutuklu 25367'de olduğunu gösteriyor.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Abagnale, eşi Kelly ile Charleston, Güney Karolina yakınlarındaki Daniel Adası'nda yaşıyor. Scott, Chris ve Sean adında üç oğulları var.[36]

Abagnale, karısıyla tanışması sayesinde hayatındaki motivasyonunu değiştiğini belirtmiştir. Yazar Paul Stenning'e, onunla bir markette kasiyerlik yaparken FBI için gizli görevde çalışırken tanıştığını söyledi.[37] Abagnale, Catch Me If You Can filminde Carl Hanratty'nin (Tom Hanks'in canlandırdığı) karakterinin dayandığı FBI ajanı Joseph Shea'nın Shea'nın ölümüne kadar onun yakın arkadaşı olduğunu belirtti.[38][39]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "FamilySearch.org". ancestors.familysearch.org. 18 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2021. 
 2. ^ "Paulette Noel Anton Abagnale (1926-2014) - Find A..." www.findagrave.com (İngilizce). 28 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2021. 
 3. ^ Abagnale, Frank (2000). Catch Me If You Can. New York City: Broadway Paperbacks. s. 6. ISBN 978-0-7679-0538-1. 
 4. ^ Bell, Rachael. "Skywayman: The Story of Frank W. Abagnale Jr". TruTV Crime Library. Atlanta, Georgia: Turner Broadcasting Systems. 31 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 5. ^ "Clipped From The Herald Statesman". The Herald Statesman. 16 Temmuz 1965. s. 26. 18 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2021. 
 6. ^ "Clipped From The Daily Times". The Daily Times. 16 Temmuz 1965. s. 2. 18 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2021. 
 7. ^ "Abagnale Arrested for Auto Theft". Eureka Humboldt Standard. 22 Haziran 1965. s. 11. 5 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2021. 
 8. ^ "Vagrancy Charged Filed in City Against "Pilot"". The Advocate. 15 Şubat 1969. Erişim tarihi: 9 Ekim 2021. 
 9. ^ "N.Y. Man Faces 2 Counts Here". The State Times Advocate. 15 Şubat 1969. Erişim tarihi: 9 Ekim 2021. 
 10. ^ "BR Family Says Renowned Imposter Took Its Money". The State Times Advocate. 27 Nisan 1981. Erişim tarihi: 10 Ekim 2021. 
 11. ^ "Did LABI pay a five-figure fee to get flim-flammed by self-proclaimed flim-flam artist at its annual luncheon Tuesday?". Louisiana Voice (İngilizce). 13 Şubat 2020. 1 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2021. 
 12. ^ Logan, Alan (2020). The Greatest Hoax on Earth Catching Truth, While We Can. ss. 147-155. ISBN 9781736197400. 
 13. ^ Holsen, Paul; II, Paul J. Holsen (11 Temmuz 2014). Born in a Bottle of Beer (İngilizce). Createspace Independent Pub. ISBN 978-1-5003-8278-0. 18 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ekim 2021. 
 14. ^ Conway, Allan (2004). Analyze This: What Handwriting Reveals (1st bas.). PRC Publishing. s. 64. ISBN 978-1-85648-707-8. 
 15. ^ Eaton, Kristi; Holton Dean, Anna (March 2019). "The Road to Fame: Frank Abagnale". Tulsa People. Erişim tarihi: 23 Mart 2019. 
 16. ^ "Clipped From The News". The News. 5 Eylül 1974. s. 1. 20 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2021. 
 17. ^ "Uncovering the Con Man's Biggest Lie". 29 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 18. ^ Abagnale, Frank W. (2001). The Art of the Steal. Broadway Books. ISBN 9780767910910. [sayfa belirt]
 19. ^ "Abagnale Makes Biographical Claims". Plano Daily Star-Courier. 11 Şubat 1977. s. 8. 17 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2021. 
 20. ^ "Abagnale Claims Toilet Bowl Escape - Newspapers.com". Newspapers.com (İngilizce). 17 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2021. 
 21. ^ "The Great Imposter Biographical Claims". The Times. 21 Şubat 1982. s. 95. 17 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2021. 
 22. ^ "Abagnale & Associates". Abagnale & Associates. 17 Ocak 1999 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2007. 
 23. ^ "Fraud Watch Ambassador Named". 27 Ağustos 2015. 28 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 24. ^ List of The Tonight Show Starring Johnny Carson episodes (1978)
 25. ^ "The Tonight Show". 3 Aralık 2013. 17 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 26. ^ To Tell The Truth (Joe Garagiola) (Imposter Frank Abagnale) (1977) (İngilizce), 18 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 25 Temmuz 2021 
 27. ^ Production company website 18 Ekim 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., accessed April 19, 2021.
 28. ^ Van Luling, Todd (17 Ekim 2014). "11 Easter Eggs You Never Noticed in Your Favorite Movies". HuffPost. TheHuffingtonPost.com, Inc. 18 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2015. 
 29. ^ "American Rhetoric: Frank Abagnale - National Automobile Dealers Association Convention Address". www.americanrhetoric.com. 11 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2021. 
 30. ^ "Talks at Google: Ep1 - Frank Abagnale | Catch Me If You Can". talksatgoogle.libsyn.com (İngilizce). 27 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2021. 
 31. ^ "Abagnale interacts with coeds using deception". Arizona Daily Star. 21 Kasım 1970. s. 34. 19 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2021. 
 32. ^ "Frank Abagnale claimed he never ripped off any individuals". The Item. 29 Eylül 1982. s. 5. 17 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Eylül 2021. 
 33. ^ BBC HardTalk Interview with Frank Abagnale (İngilizce), 17 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 17 Eylül 2021 
 34. ^ "Frank Abagnale claimed he never targeted 'mom and pop' stores". The Ithaca Journal. 20 Kasım 1980. s. 29. 17 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Eylül 2021. 
 35. ^ "Abagnale Claims Never Considered Real Criminal". Star Tribune. 22 Aralık 2002. ss. F7. 15 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ekim 2021. 
 36. ^ Hunt, Stephanie (September 2010). "Charleston Profile: Bona Fide". Charleston Mag via abagnale.com. 6 Ekim 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2011. 
 37. ^ Stenning, Paul (24 Kasım 2013). Success – By Those Who've Made It. In Flight Books. s. 102. ISBN 978-1628475869. 
 38. ^ "Joseph Shea". Atlanta Journal-Constitution. 7 Ağustos 2005. 13 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2013. 
 39. ^ "An Obituary for Joseph Shea". 11 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2013.