Francis James Child

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Francis James Child
Francis J. Child.jpg
Doğum 1 Şubat 1825(1825-02-01)
Boston, Amerika Birleşik Devletleri
Ölüm 11 Eylül 1896 (71 yaşında)
Boston, Amerika Birleşik Devletleri
Meslek Bilim adamı, eğitimci ve halk bilimci
Dil İngilizce
Milliyet Amerikalı
Eğitim Harvard Üniversitesi

Francis James Child (1 Şubat  1825 – 11 Eylül 1896) bir Amerikalı bilim adamı, eğitimci ve halk bilimci. En iyi bilinen çalışması Child Baladları diye bilinen İngiliz ve İskoç baladlar koleksiyonu.  Child Harvard Üniversitesinde söz sanatların Boylston profesörüdu. Harvard'da İngilizce şiirler üstüne tesirli çalışmalar yapmış ve 1876 yılında, Harvard'ın ilk İngilizce Profesörü olarak, Child Baladları çalışmasına başlamış.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Francis James Child Boston, Massachusetts. Charles Elıot Norton ile yakın bir dostluğu var dı.[1]  Ailesinın yoksuluğuna rahmen Child Boston'un ücretsiz devlet okullarında okumuş. Boston Latin Okulun müdürü Child'ın üstün zekalı olduğunu belirleyince, Harvard'da burs ile okumasını sağlamış [2]

1848 yılına Child İngilizce Rönesans dönemin Dört Eski oyunları eleştirel açıklamalar ile yayinlamış.[3] O zamanlar  Amerika'da lisans üstü eğitim daha yokdu ama Almanya'da okuması için Jonathan I. Bowditch isimli bir muhsin Child'a borç vermiş.   Almanya'nın Göttingen Üniversitesi'nde Child İngilizce tiyatro sanatını ve Alman filolojisı üstüne çalışmış. Berlin'in Humboldt Üniversitesi'nde,   Grimm kardeşlerın verdiği derslerden çok etkilemiş.

Child'ın en büyük projesi İngiliz Şairler başliklı çalışmanın İngilizce ve İskoç Baladlar cilti ile başladı. Bu ciltin maddelerin çoğu Thomas Percy'nin  Reliques kitapindan elde edilmiş.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]