Frances Bean Cobain

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Frances Bean Cobain (d. 18 Ağustos 1992), Nirvana grubundan Kurt Cobain ve Hole grubundan Courtney Love'ın kızı olarak 18 Ağustos 1992 senesinde, çiftin tek çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.

Kişisel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Frances Bean Cobain Los Angeles, Kaliforniya'da doğdu. Kurt Cobain ve Müzisyen/Aktris eşi Courtney Love kızlarının adını ilk önce Frances McKee koydular. Bu ad İskoçyalı indie pop grubu olan The Vaselines grubunun gitaristinin adıydı. Göbek adı olan 'Bean' babası Kurt tarafından seçildi, çünkü küçük kızının Ultrason taramasında Barbunya'ya benzediğini düşünmüştü. Frances'in vaftiz babası R.E.M grubunun öne çıkan ismi Michael Stipe, vaftiz annesi ise Drew Barrymore'dur.

Öğrenim hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Cobain 1994 senesinde, Seattle'da adı Happy Medium School olan bir okula verildi. Okulun şimdilerdeki adı Giddens Schooldur. Daha sonra adı Highland Hall olan ve Northridge,Kaliforniya'da bulunan diğer bir okula devam etti.

Ebeveynleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Nisan 1994 tarihinde küçük Frances babasını Exodus Recovery Center adında bir rehabilitasyon merkezinde ziyaret etti. Orada babasıyla beraber oynadılar. Bu babasını son kez canlı görüşü olacaktı.

5 Nisan 1994 sabahı, Kurt Cobain Seattle'daki evinde ölü bulundu. Kurt'un annesi 31 Mayıs 1999 tarihinde oğlu için bir anma töreni düzenledi. Törende Courtney Love ve Tracey Marander bir budist ilahisi seslendirdiler ve Frances babasının küllerini Olympia şehrinde bulunan McLane Creek'e savurdu. Bu şehir aynı zamanda babasına ait müzeye ev sahipliği etmekte.

Rolling Stones dergisindeki Söylentilere göre yayınlanan Sliver: The Best of the Box 'ın başlığı ve kapak fotoğrafı Frances tarafından seçildi. Yine söylentilere göre annesi Frances'e babasının hırkasının, gitarının ve Smells Like Teen Spirit şarkısının sözlerinin telif haklarını miras bıraktı.

Hukuki süreç[değiştir | kaynağı değiştir]

Courtney Love Frances'i Dünya'ya getirmeden önce, Courtney'in hamileliği süresince eroin kullandığı dedikoduları etrafta dolaşmaktaydı. Vanity Fair dergisi, Lynn Hirschberg'in "Strange Love" adlı makalesini yayınladığında skandal şiddetlendi. Makale Courtney'in Frances'in doğumunu öğrenmesine rağmen eroin kullandığını iddia ediyordu.

Frances Bean Cobain'in doğumundan sonra, magazin basını "Frances uyuşturucu bağımlısı doğarsa?" sorusunu gündeme getirdiler.Sonuç olarak çocuk koruma servisi Frances'in aile durumu hakkında bir soruşturma başlattı.Sonunda soruşturma elde yeterli delil olmadığı gerekçesiyle kapatıldı. Hukuki çekişmeler devam etti ve Frances'i ailesinden ayırmak için ailesi bir süre göz altına alındı. Tüm bu olaylar olurken Frances henüz iki haftalıktı.

Courtney Love'ın 2003 senesindeki hastane müşahedesinde Frances'in bakımını büyükannesi üstlendi. Ancak birkaç ay sonra annesine dönebildi.

2005'te Courtney Love'ın biyolojik babası Hank Harrison, Los Angeles Mahkemesine bir sunum dilekçesiyle Frances'in ziyaret hakları hakkında bir başvuru yaptı fakat başvuru reddedildi.

11 Aralık 2009 tarihinde, Los Angeles'taki bir Kaliforniya üst mahkemesi Wendy O'Connor'ı, Frances'in baba tarafından olan büyük annesini ve Love'ın biyolojik babasını Frances'i gözetip koruması için atadı. 16 Aralık 2009'da bir yargıç, Love'ın kızını doğrudan veya dolaylı yoldan görmesini yasaklayan geçici bir karar verdi.

Çekişmeli süreç halen devam etmektedir.

Medya ile ilişkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüze kadar Frances 5 adet resmi röportaj vermiştir. 2005 senesinin eylül ayında 13 yaşındaki Frances Bean Cobain ilk röportajını, kendi hayatını ve aile yaşantısını anlattığı Teen Vogue'e vermiştir.

Sonraları 2006 senesinin ocak ayında Britanyalı i-D dergisinde sorunlu bir röportaj vermiştir. Bu röportajda annesi hakkında negatif bir tablo ortaya koymuş ve "onun hakkında daha fazla yalan görüyorüm ve bu incitici oluyor" demiştir.

Ağustos 2006'da, Elle magazine babasının ünlü, kahverengi örme hırkası ve pijamalarıyla poz vermiştir. Pijamaları neden giydiğinin açıklamasını şöyle yapar: "Babamın pijamalarını giydim çünkü babam 1992 senesinde, Hawaii'de annemle evlenirken bu pijamaları giymişti. Ben de tekrar giyerek sevimli gözükeceğini düşündüm. Babamın pijamalarının üzerine smokin giymesi çılgıncaydı ve babam o pijamalarla evlendi".

Şubat 2008'de Harper's Bazaar'a poz verdi ve Temmuz 2010'da, Los Angeles'ta Interview magazin'e sanatı ve ilk sergisi hakkında konuştu.

RIP Çocukluk Günleri Temalı Doğum Günü Partisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Cobain 2008 Eylül ayında, Los Angeles'ta, intihar temalı bir doğüm günü partisine House of Blues adlı mekanda ev sahipliği yaptı ve 16ıncı doğum gününü kutladı. Doğum günü partisi annesi Courtney tarafından finanse edildi ve toplamda 323.000 Dolar masraf yapıldı. Partide Mindless Self Indulgence adlı punk rock grubu sahne aldı.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Cobain 2008 senesinde haziran ayından ağustos ayında kadar kadar Rolling Stones dergisinde stajyer olarak çalıştı

Müzik çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

30 Mart 2010 tarihinde yayınlanan Evelyn Evelyn albümünde konuk solist olarak performans sergiledi. Amanda Palmer daha sonra "Cobain, bu projede aynı çizgide şarkı söyleyen, kayıt ve mix yaptığımız 20 sanatçıdan biriydi" şeklinde bir açıklama yaptı.

Sanatı hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

2010 Temmuzunda Cobain pseudonym takma adını kullanarak, "Scumfuck" eser başlıklı koleksiyonunu, Los Angeles'taki " La Luz de Jesus" adlı sanat galerisinde sergiledi.