Françoise Bettencourt Meyers

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Françoise Bettencourt Meyers
Doğum Françoise Bettencourt
10 Temmuz 1953
Neuilly-sur-Seine, Fransa
Meslek İş kadını
Çocuk(lar) 2
Ebeveyn(ler) André Bettencourt
Liliane Bettencourt

Françoise Bettencourt Meyers (d. 10 Temmuz 1953, Neuilly-sur-Seine), Fransız mirasçı, milyarder ve dünyanın en zengin kadını.[1] Annesi Liliane Bettencourt zamanının en zengin kadını olup, ayrıca L'Oréal'ın sahibidir. Françoise Bettencourt Meyers, L'Oréal'ın hissedarlarından biri olup, %33 hisseye sahiptir.[2]

Bettencourt olayı[değiştir | kaynağı değiştir]

Françoise Bettencourt, Liliane Bettencourt daha yaşıyorken annesinin akli dengesinin yerinde olmadığını ve dostlarının onu kandırmaya çalıştığını iddia ederek mahkemeye başvurmuştu. Liliane Bettencourt, kızının bu iddialarına kızarak onu evlatlıktan reddetmişti. Françoise, François-Marie Banier'in annesinden para aldığını iddia etmişti. Liliane, servetini güvendiği insanlarla paylaşabileceğini ve kızı Françoise'nin kendisini kıskandığını söylemişti.[3] Fakat daha sonra Liliane Bettencourt'un uşağı tarafından yapılan kayıtların diğer ayrıntıları halka ifşalanınca, olay büyük bir skandala yol açtı. 2015 yılında François Marie-Banier, Liliane Bettencourt'un "zayıflığını" kötüye kullanma suçundan mahkum edildi. Banier iki buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca Liliane Bettencourt'a 158 milyon euro ödemesine karar verildi.

Serveti[değiştir | kaynağı değiştir]

Françoise Bettencourt, şu an dünyanın en zengin kadını olmasının yanı sıra, hem de 87,6 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin onuncu insanıdır.[4] Ayrıca annesinden kalan 29 milyon sterlinin de sahibi olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Francoise Bettencourt Meyers & family". Forbes (İngilizce). 6 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2021. 
  2. ^ "10 Facts You Didn't Know About the World's Richest Woman; Françoise Bettencourt Meyers". Al Bawaba (İngilizce). 10 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2021. 
  3. ^ "Müvekkilim biraz sağırdır ama harika bir kadındır". www.hurriyet.com.tr. 22 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2021. 
  4. ^ "Real Time Billionaires". Forbes (İngilizce). 25 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2021.