François-Hubert Drouais

Vikipedi, özgür ansiklopedi

François-Hubert Drouais (14 Aralık 1727 - 21 Ekim 1775), XV. Louis'nin saltanatının son yıllarında önde gelen bir Fransız portre ressamıydı.[1] Müşterileri arasında Fransız kraliyet ailesi ve soyluları, yabancı aristokrasi, fermiers-généraux (vergi çiftçileri) ve Paris toplumunun daha zengin üyeleri ve onların sevdikleri vardı. Ancak, müşteri yelpazesini genişleten ve portrelerini modaya uygun bir gereklilik haline getiren, Fransız sarayında artan popülaritesiydi. Drouais'nin çalışmaları, yaşamı boyunca hayranlıkla karşılandı ve popülaritesi ve müşterileri, Salon incelemelerinde ara sıra yayınlanan olumsuz yargılara rağmen azalmadı.

Drouais, art arda babası Hubert Drouais, Donat Nonnotte, Charles-André van Loo, Charles-Joseph Natoire ve François Boucher'ın yanında çıraklık yaptı. Ünlü heykeltıraşlar Edme Bouchardon (1698-1762) ve Guillaume II Coustou'nun (1716-77) morceaux des réception portreleriyle 1758 yılında Académie royale'e kabul edildi. Her iki portre de 1759 Salonunda sergilendi ve övgü aldı. Drouais, Académie royale toplantılarına katıldı ve 1755'ten 1775'teki ölümüne kadar Paris'te Louvre'da düzenlenen resmi Salonlarda düzenli olarak sergilendi.

Drouais, Barry komtesi Jeanne Beçu'nun (1743-93) en sevdiği portre ressamıydı ve 1772 yılında ölümüne kadar, Provence kontu Louis-Stanislas-Xavier'ın (1755-1824) önde gelen ressamı konumunu sürdürdü. XV. Louis'nin kızları da önemli patronlardı. Genç Marie-Antoinette'i resmetmek için Viyana'ya seyahat edecek bir portreci arandığında, onu babaları XV Louis XV'e tavsiye etmişlerdi. Komisyon ücretinden dolayı anlaşamamışlardı.

Drouais'nin öğrencilerinden bazıları arasında Catherine Lusurier, oğlu Jean-Germain Drouais, Jean-Louis Voille ve Pierre-Hippolyte Lemoyneyer almaktaydı.

Portreleri arasında XV. Louis, Louis'nin resmî metresleri Madame de Pompadour ve Madame du Barry, Mesdames de France, Provence komt ve komtesi, Buffon komtu, Madame Favart ve genç Marie-Antoinette için yapmış olduğu portreler bulunmaktaydı.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ For a history of the Drouais family, see Prosper Dorbec (1904, 1905) and Camille Gabillot (1905, 1906). For an analysis of Drouais's oeuvre, see Catherine Egan 2016 http://hdl.handle.net/1959.9/562512

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]