Fort Moultrie

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fort 28 Haziran Sullivan, 1776
Konfederasyon Fort Moultrie Sullivan'ın Adası Charleston Harbor içine doğuya bakıyor
Fort Moultrie Visitor Center IMG 4548.JPG
Kaleye giriş Moultrie
Cannon Fort Moultrie görüntülenen

Fort Moultrie (Moultrie Kalesi) Güney Karolina'nın  Charleston şehrin korunması için Sullivan Adası'nda inşa edilmiş bir hisardır. Eskiden ismi Fort Sullivan olan ilk kale cüce palmiye kütüklarından yapılmışdı. Güney Karolina'nın bayrağı ve "Cüce Palmiye Eyaleti" takma adı buradan gelir. Moultrie Kalesi ismi ise Sullivan Adası Muharebesi'nde savaşan ABD komutanı General William Moultrie'den gelir. İngiliz işgali sırasında (1780-1782), bu kale Fort Arbuthnot olarak biliniyordu.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerikan Devrimi[değiştir | kaynağı değiştir]

2 Mart 1776'de Sullivan Adası'nın hakimliğini üstlenerek Albay Moultrie garnizon komutanı oldu. Görevlilerin arasında 2. Güney Karolina Alayı'ndan 413 piyade ve 4. Güney Karolina Alayı'ndan 22 topçu vardı. Adanın güney kısmında Kaptan De Brahm'ın gözetimi altında kare planlı burçlu bir kale inşa ediliyordu. Ancak 28 Haziran'da cüce palmiye kütüklarından yapılacak olan kalenin sadece güney ve güneydoğu perde duvarları tamamlanmıştı. Kuzey kısmı hala tamamlanmamıştı. Arka duvarla kuleler yapıldı. Güneydoğu burcuna asılmış olan bayrağın üzerinde "Liberty" yazılıydı.  Five Fathom Hole'dan limana giriş korunması için toplam 31 tane silah vardı.[1][1]

1776 yılında Güney Karolina'daki Charleston şehrın limanını korumak amacılya Patriot'lar bir hisar inşa etmeye başladılar. 28 Haziran 1776'da Amerikan Bağımsızlık Savaşı başlarken dokuz tane savaş gemisi ile İngiliz Amiral Sir Peter Parker hısara saldırdı. O zamanlarda hısar Fort Sullivan olarak biliniyordu.[2] Yumuşak cüce palmiye kütükları bombardıman altında çatlamakdansa top atışının etkisini azaltmış. 2. Güney Carolina Alayı'nın komutanı William Moultrie dört yüz adamıyla beraber bir gün süren mücadelede savaşmış. Aşırı hasar gören İngiliz savaş gemileri geri çekilince mücadele sona erdi.[3] O günden bu güne kalenin adı Fort Moultrie olarak kalmıştır. Charleston'da Carolina Günü kutlamasında bu zafer anılıyor.

Başvurular[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Boş kaynak (yardım) 
  2. ^ "Fort Moultrie at NorthAmericanForts.com". 10 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2018. 
  3. ^ Fort Moultrie brochure, United States Department of the Interior, National Park Service