Ford Crown Victoria Police Interceptor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Otomobil Modeli
New york police department car.jpg
Genel Bakış
Üretici Ford Motor Şirketi
Üretim flag of United States.svg
Üretim yıl(lar)ı 1992-2011
Montaj Crown Victoria Police Interceptor
Gövde ve Şasi
Karoser 4 kapılı sedan
Benzerleri Mercury Grand Marquis
Lincoln Town Car
Teknik Özellikler
Motor 4.6 Litre V8 SOHC, ön motor arkadan çekişli
Şanzıman 4 vitesli otomatik

Sivil model için Ford Crown Victoria maddesine bakiniz.

Ford'un Crown Victoria Police Interceptor (veya kısaca CVPI) modeli 1999 ve sonrası Crown Victoria'nın polis modelidir. 1999 yılından itibaren Police Interceptor isminin resmi olarak kullanılmasına rağmen, 1998 modelinden fazla bir farkı yoktur. 1979 - 1991 LTD, LTD Crown Victoria ve 1992 Crown Victoria polis modelleri "P72" şase numarası atamasını kullanır. Bu haneler şase numarası'nın besinci, altıncı ve yedinci haneleridir. 1993 - 1998 yılları arası Crown Victoria'nın polis modelleri resmi olarak "Crown Victoria P71" olarak tanınırdı, çünkü şase ataması 1993 yılında "P71" olarak değiştirildi ve "P72" tipi ticari model oldu. 1999 yılında başlayarak aracın resmi adı "Crown Victoria Police Interceptor" olarak değiştirildi ve Amerikan polis departmanlarında en çok kullanılan araç haline geldi. Aracın bu derecede sağlam olması taksiciler tarafından da tercih edilmesine yol açtı. General Motors popüler olan Chevrolet Caprice modelini yapımdan çıkartınca Ford için polis pazarı bir tekel pazara oluştu, çünkü polislerin tercihi V8 motora sahip ve arkan çekişli büyük bir sedandı. 2006 yılının başlarında Chrysler Dodge Charger modelinin bir polis versiyonunu çıkartı. Aynı zamanda Chevrolet önden çekişli Impala modelinin de bir polis modelini üretmektedir.

Police Interceptor sivil kişilere satılmadığı halde, bu araçlar kullanılmış olarak alınabilir. Polis departmanları bu araçları kullanımdan çıkartılınca satarlar. ABD'de bazı eyaletlerin ve Kanada'nın bazı illerinde kanunen satıştan önce bütün polis donanımların, ışıklar ve sirenlerin, radyo ve bilgisayar aletlerinin araçtan sökülmesini gerektirir. Araçlar daha sonra açık artırım yöntemiyle satışa sunulur.

Tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

1998 modelli 1993 - 1997 modellerine göre tamamen yenilenmişti ve krom ızgara, kapı kolları, tampon süslemesi ve krom süslemeli siyah bir bagaj bandına sahipti. Bu bantta halen daha "Crown Victoria" yazılıydı. 1999 modelli için biraz değişiklikler yapıldı ve ilk değişiklik aracın arkasında "Crown Victoria" yerine "Police Interceptor" yazısıydı. Buna ilaveten kapı kolları ve tampon süslemeleri krom yerine siyah oldu. Izgara ve arka bagaj bandı ise parlak ve cilalı bir siyah renge sahip oldu. 2000 yıllı için bagaj bandındaki süsleme krom yerine parlak bir siyah renk oldu ve ızgara parlak bir siyah yerine mat bir siyah rengi aldı. 2001 modeli için ise, bütün tampon süslemeleri kaldırıldı ve yeni bir petekli ızgara eskisinin yerini aldı.

2003 yılında aracın iç tasarımına biraz değişiklikler yapıldı. İç kapı döşemeleri ve koltuklar yenilendi ve yan airbagler bir seçenek haline getirildi. 2001'den sonra bütün CVPI modelleri dıştan aynı gözükür ve 2003'ten sonra üretilen araçlar farklı jantlara sahiptir. CVPI'in şasesi, frenleri, süspansiyonu ve direksiyon sistemi 2003 yıllı için yeniden tasarımlandı. Bu değişikliklerden dolayı yeni araçların jant ofsetleri artırıldı. 2003 ve sonrası jantlar eski içbükey jantlara göre daha düz bir görünüme sahiptir.

2004 ve sonrası modeller 250 beygir güç üreten bir motora sahiptir. Bu beygir artısı yeni bir hava giriş sistemi sayesindedir. Yeni sistem Mercury Marauder'da bulunan daha büyük ve derin hava filtresi kutusunu kullanır. Bu hava filtresi kutusunda bir de 80 milimetrelik bir hava kütle emiş sensörü (MAF ya da Mass Air Flow sensor) bulunur. Bu yeni parçalar daha kusursuz bir ayarlama sağlar ve hava kaçıklarını azaltır. Aynı zamanda daha düz bir sekil alan ve "P71 zip tube" adı verilen bir hava borusu kullanılır. Yeni hava borusu ses, titreşim ve hava şiddetini azaltır.

2005 modelleri diğer modellerden kolayca ayırtı edilebilir, çünkü bu model aracın sağ arka tarafında direk bir anten bulunur. 2006 yıllı için eski modellerdi olduğu gibi bu anten yine arka camın içinde yer alır.

2006 modellinde bir de yeni tasarımlanmış takometreli ve dijital odometreli bir gösterge bulunur. Kursun geçirmez on kapılar 2006 ve sonrası modellerde bir seçenektir.

Sivil ve Polis Modellerinin Kıyaslaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı insanların inanışlarına karşıt, Crown Victoria modelinin polis ve sivil tiplerinin arasında çok fazla bir fark bulunmamaktadır. Police Interceptor modeli Crown Victoria ile aynı 4.6 litrelik SOHC V8 motorunu ve elektronik 4 vitesli otomatik şanzımanı kullanmaktadır, ama yine de bazı değişiklikler bulunur. Police Interceptor harici bir motor yağ soğutucusu kullanır ve bu motorun aşırı derecelerde boş çalıştığı zamanlarda kızmayı engeller. Police Interceptor bir de 140 mil/s (220 km/s) hız göstergesine sahiptir.

2006'dan sonra üretilen modellerde 3.55 rasyolu bir arka aks bulunmaktadır ve bu nedenden dolayı son süratleri elektronik olarak 120 mil/s (200 km/h) olarak ayarlanmıştır. Daha önceki modellerde 3.27 rasyolu bir arka aks bulunur ve son surat 130 mil/s (216 km/s) olarak ayarlanmıştır. Son süratte bu 10 mil/s'lik düşüş daha yüksek süratlerde arka tekerlekleri süren şaftın hasar görememesi içindir. Ford 1999 ve ilk çıkan 2001 modellerde 3.55 rasyolu bir arka aksin beraberinde alüminyum ve metal karışımlı hafif bir şaft kullanmıştı ve bunun sayesinde araç 130 mil/s'in (216 km/s) üzerindeki süratlere kolayca ulaşabiliyordu. Ama bu şaft'ın üretimi tamı alüminyum olan şaftlardan daha pahalıydı ve yapımı sadece iki buçuk sene surdu. Şaftın üretimi durunca, Ford yine 3.27 rasyolu bir arka aks kullanmaya başladı. 2006 modelleri için rasyo yine 3.55 olarak çıkartıldı ama bu sefer aracın son sürati düşürüldü. İki modelin arasındaki öteki fark, Police Interceptor modelinin "dayanıklı" amortisörlere sahip olması. Bu amortisörler araca daha sert bir biniş verdi. Police Interceptor aynı zamanda çelik ya da plastik krom jant kapaklı çelik jantlara sahiptir.

Bu modele özel olan bir başka özellik ise motor ayarlaması'nın daha yüksek bir devir'de (+40 RPM) çalışmasıdır ve farklı emisyon ayarlarıdır. Police Interceptor modelleri bir de kuvvetlendirilmiş şase ve body monte parçaları ve alüminyum şaft (1999'dan 2001'in ilk modelleri hariç, onlar alüminyum metal karışımı daha hafif bir şaft kullanır) kullanır. Kitli bir arka diferansiyel seçenek olarak sunulur. Police Interceptor bir de T-409 çelik bir çiftli egzoz sistemine sahiptir. Egzozda yankılayıcı bulunmaz ve aynı sistem "Handling and Performance Package" özellikli diğer modeller, LX Sport ve Orta Doğu modellerinde de kullanılır ama tek far bu modellerde yankılayıcı bulunur. Yankılayıcı bulunmaması egzozu daha sessiz yapar ve titreşimi önler ve aynı zamanda egzoz sisteminde bulunana kısıtlamaları kaldırır.

Ön koltukların arka tarafında bir de çelik bir plaket bulunur. Arka koltukta tutuklu taşındığı zaman bu plaket bıçak veya benzeri bir objeyi geçirmez ve on tarafta oturan kişileri korur.

Police Interceptor daha yüksek olarak ayarlanmış esnek yaylara sahiptir ve sivil Crown Victoria'dan 2 santimetre daha yüksek oturur. Araçta bulunan arka anti-roll barları "Handling and Performance Package" seçenekli ve LX Sport modellerinde bulunandan daha incedir. 2004 ve sonrası modellerde 200 amperlik dinamo ve 78 amper-saatlik akü bulunur. Modellerin büyük bir kısmında da ön iki koltuğun arasında boşluk vardır. Bu boşluk laptop ve benzeri polis donatımlarının monte edilmesi için bırakılmıştır.

Ford otomobil'in bagajında yer alacak ekipmanlar için bir de bir paket sunar. Paket silah ve benzeri eşyaların bagajda daha güvenli bir şekilde taşınmasını sağlar. 2005'ten itibaren bu model'de yangın önleme sistemi bir seçenek olarak sunulmuştur.

Araca monte edilen siren, ışıklandırma ve diğer ekipmanlar polis departmanları tarafından alınır ve monte edilir.

Problemler ve Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yol kenarında park eden polisler bazen kazaya uğrar. Arkadan süratli gelen araçlar tarafından çarpılınca, bazı park halindeki Police Interceptor modelleri alev alıp yangına yol açar. Yangın otoban süratlerinde (120 km/h+) bir aracın park halindeki Police Interceptor'a çarpmasıyla başlar. Kaza sırasında şiddet yakıt deposunu deler ve yangın meydana çıkar. Fizik kanunlarına göre bu beklenir bir sonuçtur, ama Ford alevlenmeyi önlemek için Police Interceptor modellerine otomatik olarak çalışan bir yangın önleyici sistem sunar. Aynı zamanda otomobil'in bagajında yer alan sivri objeleri taşımak için bir bagaj paketi seçenek haline getirilmiştir. Bu paket'in fiyatı $150 Amerikan dolarıdır ve yangın önleyici sistem ile beraber 2005 yılı ve sonrası araçlarda bulunur.

İlk çıkan 2003 modellerinde de problemler bulundu. Yeni tasarlanmış jantlar erken paslanır ve bazı araçlarda yeni direksiyon sistemi 16,000 kilometre'den önce problem yaratırdı. Bu problem aynı zamanda bazı 2004 model Mercury Marauder modellerinde de vardı. Police Interceptor jantları için Ford "04M05" kod adli bir geri çağırma programı düzenlendi. Bu problem'den etkilenen 2003 - 2005 model araçlar herhangi bir Ford yetkili satıcısında bedava olarak tamir edilebilir ve gerekirse parçalar değiştirilir.

Popüler Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Polis ve taksiciler tarafından çok tutulduğu için, Crown Victoria'lar birçok film ve televizyon programlarında görülür. Bazı zamanlarda Crown Victoria yerine de Grand Marquis kullanılır.

Müstakbel Gelecek[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ford Motor Şirketi Crown Victoria Police Interceptor modelinin daha uzun bir zaman için üretileceğini açıkladı.[1]
  • İleride olabilecek bir değişiklik halinde, yeni aracın tasavvur için yapılmış Ford Interceptor modeline benzeyeceği iddia ediliyor.

Bağlantılı Metinler[değiştir | kaynağı değiştir]

Resmi Olmayan Web Sayfa ve Referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]