İçeriğe atla

Foley (film yapımı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çalışma sırasında bir Foley sanatçısı

Film yapımında Foley,[1] ses kalitesini artırmak için post prodüksiyonda filmlere, videolara ve diğer medyaya eklenen günlük ses efektlerinin yeniden üretimidir.[2] Adını ses efektleri sanatçısıJack Foley'den alan bu yeniden üretilmiş sesler, kıyafetlerin ve ayak seslerinin hışırtısından gıcırtılı kapılara ve camların kırılmasına kadar her şey olabilir. Foley sesleri, filmin işitsel deneyimini geliştirmek için kullanılır. Foley ayrıca, yukarıdan geçen uçaklar veya trafik gibi çekimler sırasında bir film setinde yakalanan istenmeyen sesleri gizlemek için de kullanılabilir.[3]

Foley sürecinin gerçekleştiği yerler genellikle Foley sahnesi veya Foley stüdyosu olarak adlandırılır. Foley sanatçıları, filmin canlandırdığı gerçekçi ortam seslerini seslerini yeniden yaratırlar. Bir filmin sahne dekorları ve setleri genellikle gerçek hayattaki benzerleriyle aynı şekilde akustik olarak tepki vermez ve film yapımcılarının sesleri Foley yapmasını gerektirir.[3] En iyi Foley sanatı bir filme o kadar iyi entegre edilmiştir ki seyirci tarafından fark edilmez. Bir sahne içinde bir gerçeklik duygusu yaratmaya yardımcı olur. Bu önemli arka plan sesleri olmadan, filmler doğal olmayan bir şekilde sessiz ve rahatsız edici hissedilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Why Is It Called 'Foley' Anyway?". Cinemontage. 1 Şubat 2016. 13 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2018. The art remained in the shadows for many years. A function of history and tradition, Foley artists, as they came to be named, never received screen credit. Around the 1970s, sound editors were doing their own syncing (as it was called before becoming officially known as Foley), and realized they could hire outsiders to do this time-consuming and specialized work. 
  2. ^ "Real-time Sound Effects: The Foley Way". Videomaker.com. July 1999. 7 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2010. 
  3. ^ a b Singer, Philip R. "Art Of Foley". Marblehead Publishing Co. Web. 1 July 2010. "Art of Foley". 9 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]