Fluoksetin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Esculaap4.svg     Bu madde yalnızca bilgi verme amaçlıdır.
Yazılanlar doktor uyarısı ya da önerisi değildir.
Fluoksetin

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Fluoksetin başlıca santral nöronlarda serotonin geri alımını inhibe eder (Selective Serotonine Reuptake Inhibitor (SSRI)) ve bu şekilde antidepresan etkinlik gösterdiği düşünülmektedir. Fluoksetin, seçici olarak bu maddenin geri alımını engeller; fakat noradrenalin ve dopamin geri alımını etkilemez. Fluoksetin; adrenalin, asetilkolin, serotonin, dopamin, histamin ve GABA reseptörleri ile etkileşim göstermez.

Tıpta kullanım alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Depresyon, obsesif kompulsif bozukluk, bulimia nervosa, premenstrüel disforik bozukluk ve bir takım diğer psikiyatrik bozuklukların tedavisi ve semptomlarının giderilmesinde kullanılır.

Antidepresan ilaçların çocuklar ve 24 yaşına kadar olan gençlerdeki kullanımlarının, intihar düşünce ya da davranışlarını artırma olasılığı bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle tedavinin başlangıcı ve ilk aylarında, ilaç dozunun artırılma/azaltılma ya da kesilme dönemlerinde hastanın gösterebileceği huzursuzluk, aşırı hareketlilik gibi beklenmedik davranış değişiklikleri ya da intihar olasılığı gibi nedenlerle hastanın gerek ailesi gerekse hekimler tarafından yakından izlenmesi gereklidir.

Yan etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

En sık karşılaşılan yan etkileri : afrodizyak, sinirlilik, uykusuzluk, yorgunluk ya da asteni, terleme, anoreksi, bulantı, diyare, baş dönmesi, tat değişikliği, görme bozukluğu, nadiren ateş, bacak ağrısı, nazal konjesyon, farenjit, sık idrara çıkma, seksüel disfonksiyon (libido azalması)[1]

Türkiye'de bulunan preparatları[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de Prozac, Depreks, Depset, Florak, Fulsac, Loksetin, Seronil, Zedprex ve Foxeteva ticari adları ile satılmaktadır.

  1. ^ "Prozac 20 Mg". ilacweb. 1 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150601091547/http://www.ilacweb.com:80/prozac-20-mg-kapsul/. Erişim tarihi: Temmuz 21, 2014.