Flavius Vitalianus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Flavius Vitalianus
DoğumZaldapa
ÖlümTemmuz 520
Konstantinopolis
Bağlılığı Bizans İmparatorluğu
RütbesiMagister militum
Ailesi
ÇocuklarıBouzes, Coutzes ve Venilus (oğulları), Ioannes (yeğeni)

Flavius Vitalianus (YunancaΒιταλιανός; ö. 520), Bizanslı kumandan. Balkanların kuzeyindeki Moesia'nın yerlisi olan Vitalianus'un Roma ve barbar kökenli métis bir aileden geldiği düşünülmektedir.

Anastasius'a karşı isyanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bizans İmparatorluğu'nun mezhep karışıklıkları yaşadığı dönemde İmparator I. Anastasius'un Monofizitizme yakın görüşlerine ve kumandası altındaki çoğunlukla Hunlardan ve Bulgarlardan oluşan birliklerine eksik ikmal yapılmasına tepki olarak 513 yılında ayaklanan Vitalianus, Trakya'nın büyük kısmını ele geçirerek 50 bin kişilik ordusuyla başkent Konstantinopolis'e ilerlemiştir. Kalkedon Konsili'nde kabul edilen Ortodoks görüşlerin yeniden tesis edilmesini talep eden Vitalianus Hebdomon'u ele geçirmiş, başkenti abluka altına almış; imparatorun kumanda ettiği birlikleri ikmal edeceği ve teolojik konuları papa ile müzakere ederek sonuca bağlayacağı sözü sonrasında bir hafta süren ablukayı kaldırmıştır. Ancak imparatorun sözünde durmaması ve kendisini devlet düşmanı ilân etmesini takiben 514'te 200 gemilik filoyla ve süvari birlikleriyle başkent önlerinde görünen Vitalianus yeni bir anlaşma ile tekrar geri çekilmiştir. Anlaşmaya göre Vitalianus'un elinde savaş esiri olarak bulunan imparatorun akrabası Hipatius'un fidye karşılığı serbest kalması, sürgündeki Kalkedon itikadına bağlı din adamlarının eski konumlarına iade edilmesi ve teolojik tartışmaların Heraleia'da toplanacak bir konsilde tartışılması üzerinde karara varılsa da I. Anastasius'un bir kez daha sözünde durmaması Vitalianus'un 515 yılında üçüncü kez başkente hareket etmesine neden olmuştur. Vitalianus, Galata civarındaki Sikai'yi ele geçirmeyi başarsa da Haliç ağzındaki deniz muharebesinde mağlup olmuş, ardından karada da yenilerek imparatorun ölümüne dek Anhialos'a çekilmek zorunda kalmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Külzer, Andreas (2017). "Bizans İç Savaşları Sürecinde Constantinopolis Kuşatmaları". Arslan, Murat; Kaçar, Turhan (Ed.). Byzantion'dan Constantinopolis'e İstanbul Kuşatmaları. İstanbul: İstanbul Araştırmaları Enstitüsü. ss. 156-157. ISBN 9786054642670. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen
I. Justinus ve Flavius Eutharicus Cillica
Roma konsülü
520
Rusticius ile birlikte
Sonra gelen
I. Justinianus ve Valerius