Flavius Aetius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Flavius Aëtius(391-454), Döneminin en büyük generallerindendir. Son dönemlerde imparatorun bile Romalı olmadığı Batı İmparatorluğu'nda İngiliz tabiri ile "Last True Roman" olarak sıfatlandırılan gerçek bir Romalıdır.

"True Roman" yani "Gerçek Romalı" deyimi milattan öncesine kadar dayanır. Roma kültürünü ve disiplinini benimseyen namlı kişiler için kullanılır. Ayrıca Romalıları diğer vatandaşlardan da ayırmakta kullanılmıstır.

Aethius, Attila ile yaptığı savaştan sonra Roma'nın kurtuluşu için yapılan kutlamalarda bizzat imparator tarafından öldürülmüştür. Flavius Aetius Batı Roma İmparatorluğu'nun son büyük generalidir. Aetius ile Hun İmparatoru Attila çocukluk arkadaşlardır. Aetius'un adamı Litorius Hunlardan alınan çok sayıda askeri feda edince aralarında savaş çıkmıştır. Campus Mauriacus Savaşı'nda Aetius Attila'ya karşı ağır bir yenilgi almıştır. Sonraki yıl Attila İtalya'yı istila etmiştir. Hatta Papa Roma'ya girmemesi için bizzat Attila'nın önünde diz çökmüştür. Sonraki yıl Attila İtalya'yı istila etmiştir. Aetius'un ise büyük ihtimalle imparatorun eliyle öldürüldüğü düşünülmektedir.[kaynak belirtilmeli] Roma'nın gelmiş geçmiş en büyük generallerinden biridir.