Flash Gordon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Flash Gordon
Flash Gordon
Yayım bilgileri
İlk görünüm1934
YaratanAlex Raymond
Hikâyedeki bilgileri
UyruğuAmerika

Flash Gordon, Alex Raymond'ın kaleme aldığı, Austin Briggs'in çizdiği, bilimkurgu tarzı bir çizgi romandır.

7 Ocak 1934'te New York World'ün pazar ilavesinde renkli ve haftalık olarak başlamıştır. İlk zamanlar çizimi de yazar tarafından yapılmıştır. Alex Raymond'un ilk macera için yaptığı çizimler acemicedir fakat kendisini geliştirmiş ve sonunda kendine özgü bir üslup yaratmıştır.

Çizim ekibi[değiştir | kaynağı değiştir]

1940 yılında yazar askere gidince yazım çizim işi Austin Briggs'e devrolmuştur. Gordon'un pazar maceralarının çizimi 1948 yılında Mac Raboy'a geçti. Daha önceleri Captain Marvel, Jr. ile Green Lama'yı çizen Raboy, tüm Gordon çizimleri arasında en soğuk görünüşlü ama bir o kadar da etkileyici olanıdır. 1951 yılında Dan Barry çizmeye başlamıştır.

Teması[değiştir | kaynağı değiştir]

Yale Üniversitesi mezunu, ünlü bir polo oyuncusu, atletik yapılı, sarışın Flash Gordon'un uzun soluklu yayın macerası, insanların panik halinde olduğu bir yolcu uçağının içinde otururken başlar. Bir meteor yağmuru sonrası isabet alan uçaktan Gordon, yardım ettiği Dale Arden ile birlikte paraşütle atlar. Gordon ve Dale bir gözlemevinin bulunduğu alana inerler ve işte burada çılgın bilim insanı Dr. Hans Zarkov ortaya çıkar. Dünya bir kıyametin eşiğindedir ve bu bilim insanı bir roket tasarlayıp inşa etmiştir. Dr. Zarkov dünyayı kurtarmak istemektedir. Silah zoruyla Gordon ve Dale Arden'i rokete bindirir ve Mongo gezegenine gitmek üzere gökyüzüne doğru yükselirler. İşte ünlü Flash Gordon çizgi romanı bu karelerden oluşan Alex Raymond çizimleri ile Mongo gezegeninde "Zalim Ming"e ve birbirinden korkunç canavarlara karşı uzun yıllar sürecek olan destansı maceralarına başlar.