Flanders ailesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Flanders ailesi, animasyon TV dizisi Simpsonlar'da yer alan kurgusal bir ailedir. Ned, Maude ile oğulları Rod ve Todd, çekirdek aileyi oluşturmaktadır. Maude, on birinci sezonun "Alone Again, Natura-Diddily" bölümünde öldü. Simpson ailesine yakın olan 744 Evergreen Terrace'de oturmaktadırlar.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaratım[değiştir | kaynağı değiştir]

Ned Flanders ve Todd, dizinin prömiyeri olan birinci sezonun "Simpsons Roasting on an Open Fire" bölümünde ilk kez göründüler. Maude ile Rod Flanders'ın da ilk kez göründüğü bölüm olan ikinci sezonun "Dead Putting Society" bölümünde ailenin önemi dizide arttı.[1] Flanderlar'ın adı, şovun yaratıcısı Matt Groening'in doğduğu yer olan Portland, Oregon'daki Flanders St.'den gelmektedir.[2]

Dublaj[değiştir | kaynağı değiştir]

Todd'un sesi, Sherman'ın Peabody and Sherman'ından gelmektedir.[3] Ned için Harry Shearer, "hoş bir ses" kullandı.[4] Maude ise Maggie Roswell tarafından ikinci ile onuncu sezonları boyunca ve on birinci sezonda ise bir bölümde seslendirildi. Ayrıca, "Brother's Little Helper", "Treehouse of Horror X", "Little Big Mom" ve "Alone Again, Natura-Diddily" bölümlerinde karakter, Roswell ödeme anlaşmazlığına düştüğünden Marcia Mitzman Gaven tarafından seslendirildi. On dördüncü sezonda tekrar dublaj ekibinde yer aldı ve karaktere dublaj yapmaya devam etti.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Jean, Al (2002). Simpsonlar'ın 2. sezon "Dead Putting Society" bölümü için yapılan DVD yorumları (DVD). 20th Century Fox. 
  2. ^ Blake, Joseph (6 Ocak 2007). "Painting the town in Portland". The Vancouver Sun. 22 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2007. 
  3. ^ Larry Carroll (26 Temmuz 2007). "'Simpsons' Trivia, From Swearing Lisa To 'Burns-Sexual' Smithers". MTV. 20 Aralık 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz 2007. 
  4. ^ Jean, Al (2003). Simpsonlar'ın 3. sezon "When Flanders Failed" bölümü için yapılan DVD yorumları (DVD). 20th Century Fox. 
  5. ^ McCann, Jesse L. (2002). The Simpsons Beyond Forever!: A Complete Guide to Our Favorite Family ...Still Continued. HarperCollins. s. 116-117. ISBN 0-06-050592-3.