Fiziksel çekicilik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Fiziksel çekicilik, bir insanın fiziksel özelliklerinin estetik açıdan güzel nitelendirildiği durumu ifade eder. Bu ifade çoğu zaman cinsel çekiciliği veya arzu edilebilirliği ima eder. Bir insanın başka bir insandan etkilenmesine neden olan birçok sebep vardır ve fiziksel çekicilik bunlardan biridir. Fiziksel çekicilik bütün kültürlerde ortak olan evrensel bir bakışı içerdiği gibi kültürel ve sosyal farklılıklar ve öznel tercihleri de içerir.

Pek çok kez, insanlar bilinç dışı bir şekilde zeka ve dürüstlük gibi olumlu özellikleri fiziksel olarak çekici insanlara atfederler. ABD ve İngiltere'de yapılan araştırmaya göre zeka ve fiziksel çekicilik arasında erkekler kadınlardan daha fazla bağlantı tespit edilmiş. Evrimsel psikologlar fiziksel çekiciliği olan bireylerin neden ortalama olarak daha zeki olduklarına cevap aramaya çalışırlar ve zeka ile fiziksel çekiciliğin sağlıklı genlerin bir göstergesi olabileceğini öne sürer. Bir kişinin fiziksel özellikleri doğurganlığı ve sağlığı ile ilgili fikir verebilir. Bu faktörler dünya üzerinde yaşamın devamı için hayatta kalma ve üremeye katkıda bulunur.

Erkekler, genel olarak, kendilerinden daha kısa boylu, genç görünümlü, simetrik yüzlü, dolgun göğüslü, dolgun dudaklı ve ince belli kadınlara eğilimlidirler. Kadınlar ise, genel olarak, kendilerinden daha uzun boylu, yüksek derecede bir yüz simetrisine sahip, maskülen yüzlü, geniş omuzlu, dar belli ve V şeklinde gövdeye sahip erkeklere eğilimlidirler.

Genel etkenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel olarak, fiziksel cazibe tüm insan kültürlerinde aynı olan evrensel bakış açısı, kültürel ve sosyal açı ve öznel seçimler olmak üzere farklı sayıda perspektiften incelenebilir. Buna ek olarak, cazibe algısı iş sahibi olma, sosyal fırsatlar, arkadaşlıklar, cinsel aktivite ve evlilikte çok büyük etkiye sahiptir.

Erkeğin fiziksel çekiciliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadının fiziksel çekiciliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüz benzerliği ve etnik önyargı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sosyal etkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]