Five Nights at Freddy's (seri)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Five Nights at Freddy's
Tür Hayatta kalma-korku oyunu
Yapımcı Scott Cawthon
Yayımcı Scott Cawthon
Yaratan Scott Cawthon
Özgün platform Microsoft Windows
İlk yayın Five Nights at Freddy's
8 Ağustos 2014
Son yayın Five Nights at Freddy's: Sister Location
7 Ekim 2016
Resmî site http://scottgames.com/

Five Nights at Freddy's (ya da kısaca FNaF)[1] Scott Cawthon tarafından Multimedia Fusion ile üretilen, tasarlanan, geliştirilen ve yayımlanan hayatta kalma-korku oyunu türündeki bağımsız video oyunu serisidir.

Five Nights at Freddy's serisi beş ana oyun, bir spin-off ve bir romandan oluşmaktadır. İlk üç oyun, bir pizzacıda gece bekçisi olarak çalışan oyuncunun etrafında dönüyor. İlk üç oyunda oyuncuların güvenlik kameralarını kontrol eden oyun içi mekaniği kullanarak animatronik karakterlere karşı hayatta kalmaları gerekiyor. Öncekilerden büyük ölçüde farklı olan dördüncü oyun, animatroniklerin "Nightmare" versiyonlarına karşı kapıları kapatarak ve dolaştıkları yerleri kontrol ederek kendini onlara karşı savunmaya çalışan bir çocuğun evinde geçiyor. Beşinci oyun, Asansör vasıtasıyla ulaşılabilen hayali Fazbear Şirketi'nin kardeş şirketi Circus Baby Rentals and Entertainment adlı şirkette geçiyor.

Scott Cawthon ve Kira Breed-Wrisley'nin yazdığı Five Nights at Freddy's: The Silver Eyes adlı romanın aslında 22 Aralık 2015'te yayımlanması planlanıyordu. Ancak Amazon sistemindeki bir hatadan dolayı 17 Aralık 2015'te yayımlandı.

Oyunun Warner Bros. Pictures tarafından üretilmesi planlanan bir film uyarlaması henüz yapım aşamasındadır. Filmin ne zaman çıkacağı hakkında tartışmalar yapıldı. Filmin iptal edileceği söylentilerine karşılık Cawthon, filmin yayımlanacağına dair söz verdi. Fakat Warner Bros ile anlaşamayan Scott, BlumHouse Studios ile anlaşmaya karar verdi.[kaynak belirtilmeli]

Oynayış[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana Five Nights at Freddy's serisi, korku temalı video oyunlarından oluşuyor. Oyuncu oyunda, çocuklar için bir oyun sahası bulunan gerçek hayattaki Chuck E. Cheese's ve ShowBiz restoranlarına benzeyen Freddy Fazbear's Pizza adlı kurgusal bir restoranda gece bekçisi olarak çalışıyor. Restoran, çocuk partilerinde şarkı söyleyen ve dans eden animatronik karakterler kullanıyor. Bu animatronikler geceleri restoranda dolaşırken, daha önceki bekçilere saldırarak öldürmüş oldukları için koruma görevlilerine animatroniklere dikkat edilmesi talimatı verilir.

Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl İsim
2014 Five Nights at Freddy's
2014 Five Nights at Freddy's 2
2015 Five Nights at Freddy's 3
2015 Five Nights at Freddy's 4
2016 Five Nights at Freddy's: Sister Location

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Scott Games". scottgames.com. 18 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2011.