Five Nights at Freddy's (seri)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Five Nights at Freddy's
Five Nights at Freddy's Logo.png
Tür Hayatta kalma-korku oyunu
Yapımcı Scott Cawthon
Yayımcı Scott Cawthon
Yaratan Scott Cawthon
Özgün platform Microsoft Windows
İlk yayın Five Nights at Freddy's
8 Ağustos 2014
Son yayın Five Nights at Freddy's HELP WANTED Mobile.
27 Eki 2020
Resmî site http://scottgames.com/

Five Nights at Freddy's (ya da kısaca FNaF)[1] Scott Cawthon tarafından Multimedia Fusion ile üretilen, tasarlanan, geliştirilen ve yayımlanan hayatta kalma-korku oyunu türündeki bağımsız video oyunu serisidir. Fakat bazı oyunları (AR Ve VR oyunları) llumix ve Steel Wool adlı Firmalar tarafından yapılmıştır.

Five Nights at Freddy's serisi 9 ana oyun, 2 spin-off , 12 kitap ve 3 romandan oluşmaktadır. İlk üç oyun, bir pizzacıda gece bekçisi olarak çalışan oyuncunun etrafında dönüyor. İlk üç oyunda oyuncuların güvenlik kameralarını kontrol eden oyun içi mekaniği kullanarak animatronik karakterlere karşı hayatta kalmaları gerekiyor. Öncekilerden büyük ölçüde farklı olan dördüncü oyun, animatroniklerin "Nightmare" versiyonlarına karşı kapıları kapatarak ve dolaştıkları yerleri kontrol ederek kendini onlara karşı savunmaya çalışan bir çocuğun evinde geçiyor. Beşinci oyun, Asansör vasıtasıyla ulaşılabilen hayali Fazbear Şirketi'nin kardeş şirketi Circus Baby Rentals and Entertainment adlı şirkette geçiyor. 6. Oyunda ise 5. Oyundaki karakterlerin bozulmuş ve yıpranmış hallerine karşı oluyor, ve pizzacı' yı yönetiyoruz. 7. Oyunda ise Bir cehennemde, 1. Oyundan 6. Oyuna kadar Olan tüm karakterlere karşı oynuyoruz, VR Oyununda ise birçok minigame karşımıza gelir, AR oyununda gerçek hayatta evimize karakterler gelir.

Scott Cawthon ve Kira Breed-Wrisley'nin yazdığı Five Nights at Freddy's: The Silver Eyes adlı romanın aslında 22 Aralık 2015'te yayımlanması planlanıyordu. Ancak Amazon sistemindeki bir hatadan dolayı 17 Aralık 2015'te yayımlandı.

Oyunun Warner Bros. Pictures tarafından üretilmesi planlanan bir film uyarlaması henüz yapım aşamasındadır. Filmin ne zaman çıkacağı hakkında tartışmalar yapıldı. Filmin iptal edileceği söylentilerine karşılık Cawthon, filmin yayımlanacağına dair söz verdi. Fakat Warner Bros ile anlaşamayan Scott, BlumHouse Studios ile anlaşmaya karar verdi.[kaynak belirtilmeli]

Oynayış[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana Five Nights at Freddy's serisi, korku temalı video oyunlarından oluşuyor. Oyuncu oyunda, çocuklar için bir oyun sahası bulunan gerçek hayattaki Chuck E. Cheese's ve ShowBiz Pizza restoranlarına benzeyen Freddy Fazbear's Pizza adlı kurgusal bir restoranda gece bekçisi olarak çalışıyor. Restoran, çocuk partilerinde şarkı söyleyen ve dans eden animatronik karakterler kullanıyor. Bu animatronikler geceleri restoranda dolaşırken, daha önceki bekçilere saldırarak öldürmüş oldukları için koruma görevlilerine animatroniklere dikkat edilmesi talimatı verilir, bu mekanikler 1,2 ve 3. Oyunda vardır (2. Oyunda maske ve müzik kutusu da kullanılır). 4. Oyunda mekanikler farklıdır, Oyunda adı bilinmeyen bir çocuk (teorisyenler adının evan olduğunu düşünüyor) olarak kapıları ve dolapları kontrol ederek nightmare animatroniklerden korunmaya çalışırız, her geceden sonra bir minigame karşımıza çıkar, 5. Oyun sister location'da ise odaları dolaşıp animatronikleri kontrol edip işlerin iyi gittiğinden emin olmalıyız, Serinin 6. Oyununda pizzacıyı yönetiyoruz, yeni animatronikler alıyoruz ve pizzamızı ayarlıyoruz. Her ne kadar oyun çoğunlukla bununla geçsede bazı animatronikler bize saldırır 7. Oyun (Ultimte Custom Night) Serinin 1, 2, 3, 4, 5, ve 6. Oyundaki karakterlerden bazılarıyla oynarız, her karakterin farklı mekanikleri vardır. 8. Oyun HELP WANTED'da ise farklı farklı minigameler vardır ve oyunda bu minigame'leri oynarız. AR Oyununda ise bize ulaşmaya çalışan animatroniklere şok verip onlardan kurtuluyoruz.

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Five Nights at Freddy's arkasındaki büyük teorisyen topluluğuyla ünlü bir seridir. Çıktığından bu yana tüm dünyadan oyun teorisyenleri başta olmak üzere oyunların en ince detaylarına inerek arkasındaki Scott Cawthon tarafından kurgulanan hikayeyi çözmeye çalışmışlardır.

Oyunların Hikaye Anlatım Tarzı[değiştir | kaynağı değiştir]

FNaF oyunları çoğu şekilde hikayeyi bizlere gizlice anlatmaya çalışır. Fakat bazı yollar artık kalıplaşmıştır. Hikayesinin bir kısmı bilinsede yeni oyunlar ve kitaplar hikayeyi genişletiyor ve fnaf teorisyenleri olayı çözmeye çalışıyor.

Mini Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunları oynarken size çoğu zaman bu oyunlara girmeye fırsat tanımadan rastgele bir şekilde 8-bit tarzındaki oyunun genellikle ana karakterlerinin geçmişte yaşanmış olaylarını bize sunar. Çoğu zaman hikaye olarak kapalıdır ve konuşmaya yer verilmez fakat mini oyunlardaki en küçük piksellerden bile size koca bir hikayeyi anlatmayı hedefler.

Oyun İçi Öğeler[değiştir | kaynağı değiştir]

FNaf serisi bir korku oyunu olarak normal bir oynayıcının genellikle fark edemeyeceği anlık yer değişimleri, duvardaki yazıların değişmesi, mekanın duvarlarının farklılaşması, yansımalar, animatronik sesleri, Phone Guy adı verilen adamın konuşması, animatroniklerin nadir konuşmaları, nadir bir şekilde çıkan anlatıcılar, karakterler ekranı, animatronik davranışları, animatroniklerin çevreyle etkileşimleri, halisünasyonlar, animatroniklerin maskeye tepkileri, karakterler ekranı, Blueprint ekranındaki ince detaylar, hikaye anlatan animatronikler, insan konuşmaları, kabus seanslarındaki karakter değişimleri, oyun bitimlerinde çıkan gerçek sonlar ve sahta sonlar gibi hala yazılabilecek bir sürü yoldan size hikayeyi anlatmaya çalışır.

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

FNaF kitapları asla genel hikaye zamanında gitmezken (Fazbear Frights hariç.) mekanlar ve karakterlerle birlikte geçebilir. Kitaplarda yazılan bazı isimler ve detaylar, oyun teorisyenlerine epey yardım etmiştir.

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl İsim Türkçe Versiyornları
2015 Five Nights at Freddy's: The Silver Eyes Freddy'nin Pizza Dükkanı'nda Beş Gece: Gümüş Gözler
2017 Five Nights at Freddy's: The Twisted Ones Freddy'nin Pizza Dükkanı'nda Beş Gece: Anormaller
2018 Five Nights at Freddy's: The Fourth Closet Freddy'nin Pizza Dükkanı'nda Beş Gece: 4. Dolap
2019 Fazbear Frights: Into the Pit Türkçe versiyonu yok
2020 Fazbear Frights: Fetch Türkçe versiyonu yok
2020 Fazbear Frights: 1:35AM Türkçe versiyonu yok
2020 Fazbear Frights: Step Closer Türkçe versiyonu yok
2020 Fazbear Frights: Bunny Call Türkçe versiyonu yok
2020 Fazbear Frights: Blackbird Türkçe versiyonu yok
2021 Fazbear Frights: The Cliffs Türkçe versiyonu yok
2021 Fazbear Frights: Gumbdrop Angel Türkçe versiyonu yok
(Hala Bekleniyor) Fazbear Frights: The Puppet Carver Türkçe versiyonu yok
(Hala Bekleniyor) Fazbear Frights: Friendly Face Türkçe versiyonu yok
(Hala Bekleniyor) Fazbear Frights: The Prankster Türkçe versiyonu yok

Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl İsim
2014 Five Nights at Freddy's
2014 Five Nights at Freddy's 2
2015 Five Nights at Freddy's 3
2015 Five Nights at Freddy's 4
2016 FNAF WORLD
2016 Five Nights at Freddy's: Sister Location
2017 Freddy Fazbear’s Pizzeria Simulator
2018 Ultimate Custom Night
2019 FnaF VR HELP WANTED
2019 FNAF AR Special Delivery
2019 Freddy in space 2
2020 Fnaf VR Mobile
(Hala Bekleniyor) FnaF Security Breach
(Hala Bekleniyor) FNAF Into Madness

The Fazbear Fanverse Initiative[değiştir | kaynağı değiştir]

kısaca Fazbear Fanverse olarak da bilinen Fazbear Fanverse Initiative, Scott Cawthon, popüler Five Nights at Freddy's oyununun yaratıcısı tarafından ilk kez 21 Ağustos 2020'de duyurulan bir işbirliğidir.

Bu proje, Cawthon'un kendi ifadesiyle, "yıllar boyunca burada toplulukta en popüler hayran oyunlarından bazılarını yapan birkaç ünlü yaratıcının yer aldığı dev bir işbirliği. Bu, Fan oyunlarının geliştiricilerine destek vermek amacıyla yapılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Scott Games". scottgames.com. 18 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2011.