Five Nights at Freddy's

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Five Nights at Freddy's (seri) sayfasından yönlendirildi)
Five Nights at Freddy's
TürHayatta kalma-korku oyunu
YapımcıScott Cawthon
YayımcıScott Cawthon
Özgün platformMicrosoft Windows
İlk yayınFive Nights at Freddy's
8 Ağustos 2014
Son yayınFive Nights at Freddy's: Security Breach Ruin DLC
26 Temmuz 2023
Resmî sitehttp://scottgames.com/

Five Nights at Freddy's (ya da kısaca FNaF)[1] Scott Cawthon tarafından Multimedia Fusion ile üretilen, tasarlanan, geliştirilen ve yayımlanan hayatta kalma-korku oyunu türündeki bağımsız video oyunu serisidir. Fakat bazı oyunları (AR,SB ve VR oyunları) llumix ve Steel Wool adlı Firmalar tarafından yapılmıştır.

Five Nights at Freddy's serisi 9 ana oyun, 2 spin-off, 12 kitap 3 roman ve 1 Filmden oluşmaktadır. İlk üç oyun, bir pizzacıda gece bekçisi olarak çalışan oyuncunun etrafında döner. İlk üç oyunda oyuncuların güvenlik kameralarını kontrol eden oyun içi mekaniği kullanarak animatronik karakterlere karşı hayatta kalmaları gerekir. Öncekilerden büyük ölçüde farklı olan 4. oyun, animatroniklerin "Nightmare" versiyonlarına karşı kapıları kapatarak ve dolaştıkları yerleri kontrol ederek kendini onlara karşı savunmaya çalışan bir çocuğun evinde geçer. 5. oyun, asansör vasıtasıyla ulaşılabilen hayali Fazbear Şirketi'nin kardeş şirketi Circus Baby Rentals and Entertainment adlı şirkette geçer. 6. oyunda 5. oyundaki karakterlerin bozulmuş ve yıpranmış hallerine karşı olur ve pizzacıyı yönetiriz. 7. oyunda ise bitmeyen bir işkence içinde, 1. oyundan 6. oyuna kadar olan elli karaktere karşı oynarız. VR Oyununda ise birçok minigame karşımıza gelir ve AR oyununda gerçek hayatta evimize karakterler gelir. 2021 yılında çıkan Security Breach oyununda animatroniklerden aldığımız parçalarla Freddy'yi upgrade eder ve Mega Pizzaplex'ten Vanny'ye yakalanmadan kaçmaya çalışırız.

Scott Cawthon ve Kira Breed-Wrisley'nin yazdığı Five Nights at Freddy's: The Silver Eyes adlı romanın aslında 22 Aralık 2015'te yayımlanması planlanıyordu. Ancak Amazon sistemindeki bir hatadan dolayı 17 Aralık 2015'te yayımlandı.

Oyunun Warner Bros. Pictures tarafından üretilmesi planlanan bir film uyarlaması henüz yapım aşamasındadır. Filmin ne zaman çıkacağı hakkında tartışmalar yapıldı. Filmin iptal edileceği söylentilerine karşılık Cawthon, filmin yayımlanacağına dair söz verdi. Fakat Warner Bros ile anlaşamayan Scott, BlumHouse Studios ile anlaşmaya karar verdi.[kaynak belirtilmeli]

Oynayış[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana Five Nights at Freddy's serisi, korku temalı video oyunlarından oluşur. Oyuncu oyunda, çocuklar için bir oyun sahası bulunan gerçek hayattaki Chuck E. Cheese's ve ShowBiz Pizza restoranlarına benzeyen Freddy Fazbear's Pizza adlı kurgusal bir restoranda gece bekçisi olarak çalışır. Bu restoran 1987 yılında kurulmuştur. Çocuk partilerinde şarkı söyleyen ve dans eden animatronik karakterler kullanlır. Bu animatronikler geceleri restoranda dolaşırken daha önceki bekçilere saldırarak öldürmüş oldukları için koruma görevlilerine animatroniklere dikkat edilmesi talimatı verilir, bu mekanikler 1, 2 ve 3. oyunda vardır (2. oyunda maske ve müzik kutusu da kullanılır). 4. oyunda mekanikler farklıdır, oyunda adı bilinmeyen çocuğun adı ise Evan'dır. Evan olarak kapıları ve dolapları kontrol ederek nightmare animatroniklerden korunmaya çalışırız, her geceden sonra bir minigame karşımıza çıkar ve oyunun sonunda ise Evan'ın abisi Micheal Afton onu arkadaşları ile korkuturlarken Evan'ın kafasını Fredbear'ın ağızına sokarlar, sonra Fredbear kilitlenir ve Evan komaya girer. İşte bu oynadığımız geceler aslında bir komadan ibarettir. 5. oyun Sister Location'da ise odaları dolaşıp animatronikleri kontrol edip işlerin iyi gittiğinden emin olmalıyız. Serinin 6. oyununda pizzacıyı yönetiriz, yeni animatronikler alırız ve pizzacımızı düzenleriz. Her ne kadar oyun çoğunlukla bununla geçse de bazı animatronikler bize saldırır. 7. oyun (Ultimte Custom Night) Serinin 1, 2, 3, 4, 5, ve 6. oyundaki karakterlerden toplam olarak elli tanesine karşı oynarız, her karakterin farklı mekanikleri vardır. 8. oyun HELP WANTED'da ise farklı farklı mini oyunlar vardır ve oyunda bu mini oyunları oynarız. AR oyununda ise bize ulaşmaya çalışan animatroniklere şok verip onlardan kurtuluruz. 9. oyun Security Breach'te Freddy, Evan'ın benzeri Gregory'i gördüğü için kafası karışır ve arıza yapar. Bu oyunda Freddy bize kardeşi gibi bakar çünkü bu oyunda Freddy aslında 4. oyundaki Micheal Afton'ın Evan'ı öldürdüğünü hatırlatırlar. Bu oyunda belirli bir yerde Freddy'nin şarjı Purple Guy (Willam Afton) tarafından emilir fakat ele geçirilemez. Sonunda ise Purple Guy bütün animatronikler tarafından işkence çekmeye gönderilir ve bu oyun Ultimate Custom Night oyunu ile bağlantılıdır çünkü Ultimate Custom Night oyunundaki şeyler aslında Purple Guy´ın (Willam Afton) "cehennem"de gördüğü şeylerdir.

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Five Nights at Freddy's, arkasındaki büyük teorisyen topluluğuyla ünlü bir seridir. Çıktığından bu yana tüm dünyadan oyun teorisyenleri başta olmak üzere oyunların en ince detaylarına inerek arkasındaki Scott Cawthon tarafından kurgulanan hikâyeyi çözmeye çalışmışlardır.

Oyunların Hikaye Anlatım Tarzı[değiştir | kaynağı değiştir]

FNaF oyunları çoğu şekilde hikâyeyi bizlere gizlice anlatmaya çalışır. Fakat bazı yollar artık kalıplaşmıştır. Hikâyesinin bir kısmı bilinsede yeni oyunlar ve kitaplar hikâyeyi genişletiyor ve FNaF teorisyenleri olayı çözmeye çalışıyor.

Mini Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunları oynarken size çoğu zaman bu oyunlara girmeye fırsat tanımadan rastgele bir şekilde 8-bit tarzındaki oyunun genellikle ana karakterlerinin geçmişte yaşanmış olaylarını bize sunar. Çoğu zaman hikâye olarak kapalıdır ve konuşmaya yer verilmez fakat mini oyunlardaki en küçük piksellerden bile size koca bir hikâyeyi anlatmayı hedefler.

Oyun İçi Öğeler[değiştir | kaynağı değiştir]

FNaF serisi bir korku oyunu olarak normal bir oynayıcının genellikle fark edemeyeceği anlık yer değişimleri, duvardaki yazıların değişmesi, mekanın duvarlarının farklılaşması, yansımalar, animatronik sesleri, Phone Guy adı verilen adamın konuşması, animatroniklerin nadir konuşmaları, nadir bir şekilde çıkan anlatıcılar, karakterler ekranı, animatronik davranışları, animatroniklerin çevreyle etkileşimleri, halisünasyonlar, animatroniklerin maskeye tepkileri, karakterler ekranı, Blueprint ekranındaki ince detaylar, hikâye anlatan animatronikler, insan konuşmaları, kabus seanslarındaki karakter değişimleri, oyun bitimlerinde çıkan gerçek sonlar ve sahte sonlar gibi hala yazılabilecek bir sürü yoldan size hikâyeyi anlatmaya çalışır.

Teorisyenlere göre hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Psikopat bir katil olan William Afton ve robotik işlerle uğraşan Henry Emily, Fredbear's Family diner adında bir pizza dükkanı açma kararı alır.İlk dükkan 1970'li yılların sonlarında açılır.İlgi çekmek amacıyla insansı hareketler yapabilen animatronikler eklerler. Spring Bonnie ve Fredbear adlı iki adet animatronik vardır.Aynı zamanda Henry'nin kızını (Charlotte) korumak için yaptığı Puppet animatroniği de bulunur.William, sıvıyla gaz karışımı, bir canlıyı ölümsüz yapabilen kalıtım adlı maddeyi keşfeder.William, yağmurlu bir günde, kalıtımı elde etmek amacıyla Charlotte'u öldürür.Charlotte'ın zarar gördüğünü fark eden Puppet onu aramaya gittiğinde cesedini bulur. Aynı zamanda suyla temas eden Puppet'da bozulur.Bir şekilde Puppet'ın içine Charlotte'ın ruhu girer.Henry bu konuda William'dan şüphelendiği için William'la ortaklığını keser.William Afton Robotics'i kurur ve Circus Baby's Pizza World'u açar.William'ın kızı bu dükkanda Circus Baby animatroniğini çok sever ve ona yaklaşmak ister. William, Circus Baby'nin ölümcül olduğunu bildiği için ona yaklaşmasını istemez. Babasının sözünü dinlemeyen Elizabeth Circus Baby'e gereğinden daha fazla yaklaşır ve Circus Baby onu içine çeker.Elizabeth'in ruhu Circus Baby's geçer.

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

FNaF kitapları asla genel hikâye zamanında gitmezken (Fazbear Frights hariç.) mekanlar ve karakterlerle birlikte geçebilir. Kitaplarda yazılan bazı isimler ve detaylar, oyun teorisyenlerine epey yardım etmiştir.

Yıl İsim Türkçe Versiyonları
2015 Five Nights at Freddy's: The Silver Eyes Freddy'nin Pizza Dükkanında Beş Gece: Gümüş Gözler
2017 Five Nights at Freddy's: The Twisted Ones Freddy'nin Pizza Dükkanında Beş Gece: Anormaller
2018 Five Nights at Freddy's: The Fourth Closet Freddy'nin Pizza Dükkanında Beş Gece: 4. Dolap
2019 Fazbear Frights: Into the Pit Freddy'nin Pizza Dükkanında Beş Gece: Top Havuzunun Derinliklerinde
2020 Fazbear Frights: Fetch Freddy'nin Pizza Dükkanında Beş Gece: Fetch
2020 Fazbear Frights: 1:35 AM Freddy'nin Pizza Dükkanında Beş Gece: 1:35
2020 Fazbear Frights: Step Closer Fazbear Frights: Bir Adım Daha Yaklaşın
2020 Fazbear Frights: Bunny Call Fazbear Korkuları: Tavşan Çağrısı
2020 Fazbear Frights: Blackbird Fazbear Korkuları: Kara Kuş
2021 Fazbear Frights: The Cliffs Fazbear Korkuları: Uçurumlar
2021 Fazbear Frights: Gumdrop Angel Fazbear Korkuları: Gumdrop Meleği
2021 Fazbear Frights: The Puppet Carver Fazbear Korkuları: Kukla Oymacısı
2021 Fazbear Frights: Friendly Face Fazbear Korkuları: Dost Yüz
2021 Fazbear Frights: The Prankster Fazbear Korkuları: Şakacı
2022 Fazbear Frights: Felix the Shark Fazbear Korkuları: Köpekbalığı Felix

(Fazbear Frights 12. Kitap bonus olarak set ile birlikte çıkar. Seti almadan elde edilemez.)

|(Bilinmiyor) |Five Nights at Freddy's: Survival Logbook |Freddy'nin Pizza Dükkanı'nda Beş Gece: Hayatta Kalma Günlüğü |-

Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl İsim
2014 Five Nights at Freddy's
2014-2015 Five Nights at Freddy's 2
2015 Five Nights at Freddy's 3
2015 Five Nights at Freddy's 4
2016 FNaF WORLD
2016 Five Nights at Freddy's: Sister Location
2017 Freddy Fazbear’s Pizzeria Simulator
2018 Ultimate Custom Night
2019 FnaF VR: Help Wanted
2019 FNaF AR: Special Delivery
2019 Freddy In Space 2
2021 Security Breach: Fury's Rage
2021 Five Nights at Freddy's: Security Breach

The Fazbear Fanverse Initiative[değiştir | kaynağı değiştir]

Kısaca Fazbear Fanverse olarak da bilinen Fazbear Fanverse Initiative, Scott Cawthon, popüler Five Nights at Freddy's oyununun yaratıcısı, tarafından ilk kez 21 Ağustos 2020'de duyurulan bir işbirliğidir.

Bu proje, Cawthon'un kendi ifadesiyle, "yıllar boyunca burada toplulukta en popüler hayran oyunlarından bazılarını yapan birkaç ünlü yaratıcının yer aldığı dev bir işbirliği". Bu, Fan oyunlarının geliştiricilerine destek vermek amacıyla yapılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Scott Games". scottgames.com. 18 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2011.