Firefox Sync

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Firefox Sync
Firefox-Sync-logo.png
Geliştirici(ler) Mozilla
İlk yayınlanma 21 Aralık 2007
Kararlı sürüm 1.5 / 6 Ekim 2010
İşletim sistemi Çapraz-platform
Tür Tarayıcı senkronizasyonu
Lisans MPL/GPL/LGPL
Resmî sitesi www.firefox.com/sync

Firefox Sync (eski adıyla Mozilla Weave), Mozilla Firefox için yazılmış bir eklentidir. Firefox Sync, kullanıcıların yer imlerini, tarayıcı geçmişini, tarayıcı ayarlarını, şifreleri, otomatik doldurulan formları ve en son açılmış 25 sekmeyi birden fazla bilgisayarda senkronize etmeye olanak tanır. Firefox Sync, verileri şifreleyerek, kullanıcı bilgisinin dışarıya çıkmasını engeller.

Firefox Sync, ayrıca şirket veya kuruluşlar için kendi sunucularını kurma imkanı tanımıştır. Eğer kendi sunucunuzu kurarsanız veriler Mozilla sunucularına değil kurulan sunuculara aktarılacaktır. Senkronizasyon sunucusunun adı "Weave Server" dır ve Ocak 2010'da piyasaya sürülmüştür. Ancak senkrone edilen bilgi ev veya aile-arkadaş arasında ise "Weave Minimal Server" tercih edilebilir.

Firefox Sync, Firefox 4.0 ve öncesi sürümlere entegre edilmemiştir, bu yüzden kişi eklentiyi Mozilla Add-ons sayfasından kendisi indirmek zorundadır. Firefox 4.0 ve sonrası sürümlerde böyle bir zorunluluk yoktur, çünkü Mozilla, Firefox Sync'ı varsayılan olarak Firefox 4.0 ve üzeri sürümlerinde Firefox'a dahil etmiştir.

Firefox Home[değiştir | kaynağı değiştir]

Firefox Home (diğer adıyla Firefox "Evim"), iPhone ve iPod Touch için yazılmış, Firefox Sync tabanlı bir programdır. Kullanıcılarına, tarayıcı geçmişine, sık kullanılanlara ve en son açılan sekmelere ulaşmalarına izin verir. Bu program bir tarayıcı değil, yukarıda belirtilen özellikleri Webkit Web görüntüleyicisinde ya da Safari'de başlatan bir programdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]