Firefly (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Xaosflux (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 03.23, 30 Ağustos 2016 tarihli sürüm (repair Kategori:Kapatılmamış geçersiz HTML etiketleri içeren sayfalar AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Firefly (dizi)

Firefly, Mutant Enemy Productions tarafından Amerikan FOX kanalı için yaratılan bir televizyon dizisidir. Dizi, Vahşi Batı temalı bilim kurgu olarak farklı tarzları birleştirmesiyle hatırlanmaktadır.

Dizi, Serenity adlı Firefly-sınıfı bir uzay gemisinin mürettebatları yeni gezegenlere giderken, 2517 yılında geçmektedir. Dizinin oyuncu kadrosu Serenityde yaşayan dokuz kişidir. Dizinin yaratıcısı Joss Whedon dizi hakkında "Dokuz kişinin uzaya bakıp, dokuz farklı şey görmesi."[1] dedi. Dizi bir grubu iç savaşın kaybeden tarafında olan diğerleri ise toplumda uzakta yaşamak zorunda kalmış uzak yıldız kaşiflerinin hayatını bize gösterir. Ama bu gelecekte sadece iki süper güç ayakta kalmış ve iç savaş sonunda Alliance adı verdikleri birleşik bir federal hükumet kurmuş tabi bunun sonucunda da iki toplumunda aynı şekilde karışması olmuş.Josh Whedon'a göre gelecekte "Hiçbir şey değişmeyecek teknolojinin gelişmesinden başka, Hala aynı etik, politik problemlerle uğraşacağız."[2] Firefly'ın premieri Amerika Birleşik Devletleri'nde 22 Eylül 2001'de FOX'ta yapıldı. Büyük beklentilere rağmen 2002 Aralık ayının ortalarında yayından kaldırıldı. Dizinin kısa sürmesine ve düşük reyting almasına rağmen 25 eylül 2005'e [3] kadar 500.000 in üzerinde DVD sattı ve yaklaşık üç yıl boyunca Amazon.com'da en çok satanlar listesinde kaldı. 2003 Emmy ödüllerinde ise en iyi görsel efekt ödülüne layık görülerek kısa bir dizinin ne kadar başarılı olabileceğini gösterdi. Yayın sonrası başarısı sonucu Universal Pictures tarafından Serenity adlı bir devam filmi çekildi. [4]

Karakterler

Ana karakterler

Kaynaklar

  1. ^ "İSPANYOLLAR Firefly series ready for liftoff" (English). 29 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 ocak 2012.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)
  2. ^ Whedon, Serenity: Relighting the Firefly, DVD extra
  3. ^ Breznican, Anthony (September 21, 2005). "'Firefly' alights on big screen as 'Serenity'". USA Today. Erişim tarihi: 2006-06-04. 
  4. ^ New York Times

Notlar

Dış bağlantılar