Filippi Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Filippi'nin yeri

Filippi Muharebesi, İkinci üçlü yönetimin başat güçleri Marcus Antonius ve Octavian'a bağlı birliklerle Jül Sezar'ın suikastçileri Marcus Junius Brutus ve Gaius Cassius Longinus arasında Makedonya'daki Filippi kenti yakınlarında MÖ 42 yılında yapılan son ve bitirici savaş. İkinci üçlü yönetim bu savaşı Sezar'ın intikam savaşı olarak ilan etmişti.[1]

Savaş antik Filippi kentinin batısındaki ovada birbiri ardında gelen iki çarpışma halinde olmuştur. İlk çatışma Ekim ayının ilk haftasında olmuş, Brutus Octavian'la karşı karşıya gelirken Antonius'un birlikleri de Cassius'un karşısına çıkmıştır. İlk olarak Brutus Octavian'ı geri püskütrmüş ve karargahını ele geçirmiştir. Ancak güneyde Cassius'un birlikleri Antonius tarafından yenilince, Cassius Brutus'un da yenildiği şeklindeki yanlış bilgiye istinaden intihar etmiştir. Brutus, Cassius'un geride kalan birliklerini bir araya toplamış ve bir sonraki saldırıya hazırlanmıştır.

İkinci ve son savaş 23 Ekim tarihinde yapılmış, Brutus'un birlikleri yenilmiş ve Brutus intihar ederek Roma Cumhuriyeti'nin kontrolünü İkinci üçlü yönetime bırakmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Goldsworthy 2010, s. 252.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]