Fikret Kerem Alp

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Fikret Kerem Alp, Türk büyükelçi.

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta ve lise öğrenimini Galatasaray Lisesi, Lycée Chateaubriand (Roma) ve Ankara Tevfik Fikret Lisesi'nde görmüş, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur.

Mesleki Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1987 yılından itibaren yeminli tercümanlık, turizm rehberliği ve yabancı dil öğretmenliği yapmış ve diplomatik kariyerine 1993 yılında Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Kuruluşlar – Havacılık Dairesinde Aday Meslek Memuru olarak başlamıştır.

1995-1997 yılları arasında dönemin Dışişleri Bakanları Prof. Dr. Erdal İnönü, Coşkun Kırca, Deniz Baykal, Prof. Dr. Emre Gönensay, Prof. Dr. Tansu Çiller ve İsmail Cem'in Özel Kalem Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

1997-2000 yıllarında Türkiye'nin NATO Daimi Temsilciğinde 3. ve 2. Kâtip, 2000-2002 yılları arasında Kiev Büyükelçiliğinde 2. Kâtip, Başkâtip, Konsolosluğu Tedvir, Misyon Şefi Yardımcılığı ve Maslahatgüzarlık görevlerinde bulunmuş, 2002-2004 yılları arasında dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Özel Kalem Müdürlüğü ve Dışişleri Başdanışmanlığında Başkâtip, Dışişleri Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2004-2008 yılları arasında NATO Uluslararası Yazmanlığında Siyasi İşler ve Güvenlik Politikası Bölümü'nde NATO-Rusya Konseyi ve NATO-Ukrayna Komisyonu'nun işleyişinden sorumlu birimde A4 kadrosunda görev almış, özellikle Barışı Koruma ve Terörle Mücadele alanlarında çalışmıştır. 2008-2010 yılları arasında Dışişleri Bakanlığında Havacılık Dairesi Başkanı, 2010-2014 yılları arasında Cenevre'deki Türkiye'nin Dünya Ticaret Örgütü Daimi Temsilciliğinde Elçi, Daimi Temsilci Yardımcısı ve 2012-2013 yıllarında İç Düzenlemeler Çalışma Grubu (WPDR) Başkanı olmuştur. 2014 yılının Eylül-Ekim ayları arasında Elçi sıfatıyla Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Özel Müşaviri Vekili olarak görev üstlenmiştir. Kasım 2014 - Aralık 2018 tarihleri arasında Dışişleri Bakanlığı Balkanlar ve Orta Avrupa Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yürütmüştür. 15 Aralık 2018 tarihi itibarıyla Kampala Büyükelçisidir.

Özel Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Addis Ababa Büyükelçisi Yaprak Alp ile evli ve iki çocuk babasıdır. Çok iyi derecede Fransızca, İngilizce ve İtalyanca, iyi derecede İspanyolca, temel düzeyde Rusça ve Almanca bilmektedir.