Fevre Dream

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Fevre Dream
Yazarı George R. R. Martin
Orijinal ismi Fevre Dream
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Özgün dili İngilizce
Türü Fantezi
Yayınevi Poseidon Press (ABD) & Orion Books (ABD)
Sayfa sayısı 350
Anadilinde ISBN ISBN 0-671-45577-X

Fevre Dream, Amerikan yazar George R. R. Martin'in 1982'de yazdığı bir vampir romanıdır. Roman, 1857 yılında, iç savaş öncesi dönemde Mississippi Nehri üzerinde geçmektedir ve bazılarınca Bram Stoker ile Mark Twain bileşimi bir tarzı olduğu söylenmektedir. Kitap ilk olarak 1982'de Poseidon Press tarafından basılır ve hala baskısı devam etmektedir. Dikkat çeken diğer baskısıysa 2001 yılında Orion Books tarafından yayınevinin Fantasy Masterworks serisinin 13. sayısı olarak yapıldı ve 1983'te hem Locus Poll Award hem de World Fantasy Award ödüllerine aday gösterildi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekicilikten uzak ama bununla birlikte yetenekli vapur kaptanı Abner Marsh, 1857'de mali krizle boğuşurken Joshua York isminde zengin ve tatlı dilli bir soylu tarafından temasa geçilir. İkisi beklenmedik bir şekilde ortak olurlar.

Uyarlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Fevre Dream, 2010 yılında Avatar Press tarafından, yazarlığını Daniel Abraham'ın ve çizerliğini de Rafa Lopez'in yaptığı on sayılık bir grafik roman olarak uyarlandı. Seri daha sonra 2011'de tek bir cilt altında toplanmış ve yine Avatar Press tarafından yayınlanmıştır.