Ferula

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ferula
Ferula communis
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Plantae
Şube: Spermatophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Takım: Apiales
Familya: Apiaceae
Cins: Ferula
Tourn. ex L., Sp. Pl.: 246 (1753).
Türler
metne bakınız.

Ferula Apiaceae familyasından bir çiçekli bitki cinsi. Anavatanı Akdeniz bölgesinin doğusu ve Orta Asya'dır ve genelde kurak iklimlerde yetişir.

Morfolojik özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğal ortamında Çaşır Mantarı

Çakşır otunun zehirli ve zehirsiz türleri bulunmaktadır. Sanılan aksine, Doğu Anadolu bölgesindeki dağlarda çoğunluk olarak görülen otun türü yenilmez. Zehirlidir. Zehirsiz olanı ise diğer türlerden farklı renkte çicek açar(örneğin beyaz). Zehirsiz türü arazide çok ender olarak deste halinde bulunabilir. Yenilebilen türü diğer türlerden tat ve koku olarak farklıdır. Toprakta çürüdükten 1 yıl sonra, çaşır otunun kökünde yenilebilir beyaz mantar meydana gelir.[1]

Taksonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ferula cinsine bağlı türler (2022):

Anavatanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Afganistan, Arnavutluk, Cezayir, Altay, Baleares, Bulgaristan, Kanarya Adaları, Orta Avrupa Rusya, Çin Kuzey-Orta, Çin Güney-Orta, Çin Güneydoğu, Korsika, Kıbrıs, Çekoslovakya, Cibuti, Doğu Ege Adaları, Doğu Avrupa Rusya, Doğu Himalaya, Mısır, Eritre, Etiyopya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İç Moğolistan, İran, Irak, İtalya, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Kriti, Kırım, Lübnan-Suriye, Libya, Mançurya, Moğolistan, Fas, Kuzey Kafkasya, Pakistan, Filistin, Portekiz, Romanya, Sardegna, Suudi Arabistan, Sicilya, Sina, Somali, Güney Avrupa Rusyası, İspanya, Sudan, Tacikistan, Tanzanya, Tibet, Transkafkasya, Tunus, Türkiye, Türkiye'nin Avrupa kısmı, Türkmenistan, Uganda, Ukrayna, Özbekistan, Batı Himalaya, Batı Sibirya, Sincan, Yemen, Yugoslavya.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Çakşır otu" (PDF). Erişim tarihi: 18 Mayıs 2018. [ölü/kırık bağlantı]