Fernando Lugo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Fernando Lugo
Paraguay Devlet Başkanı
Görev süresi
15 Ağustos 2008 - 22 Haziran 2012
Yerine geldiği Nicanor Duarte
Yerine gelen Federico Franco
Kişisel bilgiler
Doğum 30 Mayıs 1951 (1951-05-30) (65 yaşında)
San Solano, Paraguay
Dini Roman Katolik
İmzası

Fernando Armindo Lugo Méndez, (d. 30 Mayıs, 1951 San Solano,[1] San Pedro del Paraná bölgesi, Itapúa kısmı) Paraguaylı siyasetçi ve Roma Katolik Kilisesi piskoposu ve APC ve Devrimci Febrerista Partisi koalisyonu üzerinden Sosyalist Enternasyonal'a bağlıdır. Nisan 2008 başkanlık seçimini kazandı ve Paraguay'ın seçilmiş başkanı oldu. Başkanlık yarışına katılmak için kilise görevinden affını istedi. Ancak Papalık bunun yerine onun piskoposluk yetkisini askıya aldı ancak papazlık statüsünün korunmasına karar verdi.[2]

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yoksul bir ailenin çocuğu olarak 1951'de dünyaya gelen Fernando Lugo ailesi tarafından papaz okuluna yazdırıldı. 1977'de Katolik papaz olarak mezun olan Lugo, Paraguay'ın en yoksul bölgelerinden biri olan San Pedro'ya atandı. Yoksullukla boğuşan halka dini vaazlar vermekle yetinmeyen Lugo, kısa zamanda direniş hareketlerinin içinde yer almaya başladı. İşçi grevlerine katılan, köylülerin toprak taleplerine destek çıkan Lugo'nun adı kısa zamanda yoksulların piskoposu olarak yayıldı.

2006'da,o zamanki devlet başkanı Nicanor Duartein'e karşı düzenlediği 40 bin kişilik yürüyüş sonunda Vatikan, politikaya bulaştığı için Fernando Lugo'nun papazlık unvanını geri aldı. Yoksulluğu ortadan kaldırmak için politikanın eşsiz bir araç olduğunu düşünen Lugo'nun siyasi kariyeri böylece başlamış oldu.

Paraguay'ın ana muhalefet grubunun desteğini kazanan Fernando Lugo, 60 yıllık Colorado Partisi iktidardan bıkanlardan oluşan, sağ ve sol kanatlardan birçok grubu içinde barındıran bir cephe ile başkanlık yarışına girdi. Değişim İçin Yurtsever İttifak (Alianza Patriótica por el Cambio, APC) adı altında 20'den fazla grubun destek verdiği Lugo, 20 Nisan 2008'de yapılan seçimlerde, oyların yüzde 40.82'sini alarak ipi göğüsledi ve devlet başkanlığını kazandı. Lugo, 15 Ağustos'ta görevi devraldı.

Başbakanlıktan azledilmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Haziran 2012'de, Paraguay'da topraksız çiftçilerle polisler arasında çıkan ve 17 kişinin ölümüyle sonuçlanan çatışmaların ardından dün toplanan Paraguay Senatosu, Devlet Başkanı Fernando Lugo'yu görevden aldı.[3] 39 senatör, görevini kötüye kullanmakla suçlanan Lugo'nun azledilmesi için oy kullandı. 4 senatör "Hayır" oyu kullanırken 2 senatör oylamaya katılmadı. Böylece devlet başkanlığı göre sona ererek yardımcısı Federico Franco devlet başkanlığı görevine getirildi.

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi unvanları
Önce gelen
Oscar Páez Garcete
San Pedro Piskoposu
1994–2005
Sonra gelen
Adalberto Martínez Flores
Siyasi görevi
Önce gelen
Nicanor Duarte
Paraguay Devlet Başkanı
2008–2012
Sonra gelen
Federico Franco
Önce gelen
Bharrat Jagdeo
Geçici olarak Güney Amerika Ulusları Birliği Başkanı
2011–2012
Sonra gelen
Federico Franco