İçeriğe atla

Ferdinand Walsin Esterhazy

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Marie Charles Ferdinand Walsin Esterhazy (16 Aralık 1847 - 21 Mayıs 1923) Fransız subaydır. Dreyfus Olayı olarak bilinen davadaki asıl hainin kendisi olduğu ortaya çıkmıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dedesi Jean Marie Auguste Walsin-Esterhazy, Valleraugue'de doğmuştur. Annesi kontes Marie Anne Esterhazy de Galanta'nın Vigan Belediye Başkanı Marki Jean Andre Cesar de Ginestous ile yasak ilişkisi sonucunda doğmuştur. Avusturya-Macaristan'ın önde gelen ailelerine mensup Dr. Walsin tarafından evlat edinilir. Sonraski dönemde Esterhazy soyadını kullanır, hakkında dava açılsa da kullanmasının önüne geçilemez. Ferdinand Esterhazy Fransa'da doğar ve Bonapart Lisesine devam eder. Babası ve amcası asker olduğu için doğal olarak orduya dahil olmaya eğilim gösterir. Saint-Cyr Askeri Akademisi sınavlarına girse de başarılı olamaz.

Askerlik geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Papalık Devleti'nin korumasını sağlayan Antibes Lejyonu'na girer ve Fransız Lejyonu kapsamında yurt dışı görevinde olduğu için harp okuluna devam etmeden veya astsubaylıktan geçiş yapmadan burada teğmen rütbesi alır. 1870 yılında Fransa-Prusya Savaşı'nda görev yapar. Savaşın ardından 1874 yılında General Grenier'in emir subayı olarak Paris'te bulunur ve çok sayıda bağlantısıyla hisse senetleri ve borsada aktif yer alır. 1877 yılında istihbarat birimlerinde yer alır, bu dönemde Dreyfus Olayındaki kilit isimlerden Hubert-Joseph Henry ile beraber çalışır.

İhanet ve sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

1894 yılıyla beraber Almanya için casusluk faaliyetlerine başlar. Paris'teki Alman askerî ataşe Schwartzkoppen ile bağlantılı şekilde Fransız Ordusuna dair gizli belgeleri muhtemelen borçlarını ödemek için iletmeye başlar.

Dreyfus Olayının ardından Fransız karşı-istihbarat dairesinin yönetimine geçen Albay Georges Picquart davadaki bilgi notunun gerçekte Dreyfus tarafından değil Esterhazy tarafından yazıldığını ortaya çıkartır. Ancak ordu hiyerarşisi ve hükûmet olayı örtbas etmeye karar verir. Kendisi hakkında 1897 yılında Dreyfus'un ağabeyi Mathieu tarafından da suçlanınca Esterhazy askeri mahkemede yargılanmak istediğini bildirir. 10 Ocak 1898'de kapalı oturumda görülen davadan beraat edince Emile Zola sürece dahil olarak ünlü J'Accuse...! makalesini yayınlar.

1898 yaz aylarında ordudan emekli edilen Esterhazy Londra'ya sürgüne gider ancak basın peşini bırakmaz, hakkında sürekli olarak eleştirel karikatürler yayınlanır. Burada Yahudi karşıtı sağcı La Libre Parole gazetesinde yazar. 1908 yılında adını kont Jean de Voilemont olarak değiştirerek Hertfordshire'daki Harpenden kasabasına yerleşir ve yapmış olduğu hainlikten dolayı ceza almadan 1923 yılında ölür.[1]

Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Esterhazy 1886 yılında Paris'te Anne-Marie de Nettancourt-Vaubécourt ile evlenmiştir, bu evlilikten iki kızı olmuştur:

  • Claire Marie Évérilda Walsin Esterhazy (1887-1963), Hilda Robesca sahne adını kullanan aktris
  • Marie-Alice Armande Valentine Walsin Esterhazy (1889-1976), piyano sanatçısı.

Ayrıca ünlü Macar eski futbolcu Marton Esterhazy ve kardeşi tarihçi Peter Esterhazy kendisinin uzaktan akrabasıdır.[2]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dreyfus Olayı hakkında internet sitesi 29 Ocak 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Fransızca) 21 Nisan 2020 tarihinde erişilmiştir
  2. ^ Esterhazy soyağacı 13 Kasım 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce) 21 Nisan 2020 tarihinde erişilmiştir