Ferdinand Hodler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ferdinand Hodler
1916'da Hodler
Genel bilgiler
Doğum adıFerdinand Hodler
Doğum14 Mart 1853(1853-03-14)
Bern, İsviçre
Ölüm19 Mayıs 1918 (65 yaşında)
Cenevre, İsviçre
Uyrukİsviçreli
AlanıResim
EtkiledikleriAlbert Anker, Alexandre Calame, Pierre Puvis de Chavannes
Ünlü yapıtlarıHayal Kırıklığına Uğrayanlar (1892)
İmzası
Ferdinand Hodler'in 1889-90 tarihli Gece adlı eseri.

Ferdinand Hodler (14 Mart 1853 - 19 Mayıs 1918), 19. yüzyılın en bilinen İsviçreli ressamlarından biri. Hodler, eserleriyle dışavurumcu sanatçıları büyük ölçüde etkileyen isimlerden oldu.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hodler, 1853 yılında, Bern'de altı çocuğun en büyüğü olarak dünyaya geldi. Babası, Jean Hodler, az para kazanabilen bir marangozdu. Annesi Marguerite ise köylü bir aileden geliyordu.[1] Sekiz yaşına geldiğinde babası ve iki erkek kardeşini veremden kaybetti. Annesi, bir iç mekân ressamıyla ikinci evliliğini yaptı. Fakat 1867 yılında o da veremden vefat etti.[2] Hodler'in ailesini kaybetmesine sebep olan hastalık onda güçlü bir ölüm bilinci oluşturdu.[3]

Daha on yaşına gelmeden üvey babasından dekoratif resimler hakkında eğitim aldı. Ardından, Thun'a yerel bir ressam olan Ferdinand Sommer'den eğitim almak üzere gönderildi. Hodler'in erken dönem çalışmaları çoğunlukla dükkânlara ve turistlere satılan manzara resimleridir. 1871 yılında, bir ressam olarak çalışmak üzere Cenevre'ye taşındı. Orada, Fransız manzara ressamı Corot'nun arkadaşlarından Barthelemy Menn'in yanında çalıştı.

İlk dönem resimlerinde Corot'yu örnek alan Hodler'in çalışmaları çoğunlukla büyük bir gerçekçilik ile çizilmiş manzaraları, portreleri ve figür kompozisyonlarını içerdi.

1879 yılına gelindiğinde artık gerçekçilik akımının ünlü Fransız ressamı Gustave Courbet'den etkiler taşıyan kitlesel, yalın portreler yapıyordu. Ama 1880'lerin ortalarında gençlik ve yaşlılık, yalnızlık ve dalgınlık gibi kavramları simgeleştirmeye gittikçe daha çok yer verdiği konulu resimlerinde tutuk bir çizgisel stilizasyona yöneldi. Aralarında Gece nin de bulunduğu bu tür yapıtlarıyla bütün Avrupa'da büyük bir ün kazandı. Sonraki resimlerinde biri dışavurumculuk doğrultusunda, biri de simgesel olmak üzere, iki farklı anlatımı benimsedi. Dışavurumcu yapıtlarının çoğunu oluşturan manzara resimlerinde mistik doğa anlayışını ortaya koymakla birlikte, Fransız resminden büyük ölçüde etkilendiğini gösteren duru bir kompozisyona da ulaştı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hauptman ve Hodler 2007, sayfa 9.
  2. ^ Hauptman ve Hodler 2007, sayfa 9–10.
  3. ^ Kunstmuseum, Bern: Fedinand Hodler Biyografisi[ölü/kırık bağlantı]