Ferdi Merter

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ferdi Merter
Ferdi-merter.jpg
Doğum 19 Haziran 1939(1939-06-19)
Defin yeri Ankara Karşıyaka Mezarlığı
Milliyet  Türkiye
Meslek Sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu
Etkin yıllar 1940-2018
Çocuk(lar) 2
Ebeveyn(ler) Muazzez Arçay, Renan Fosforoğlu
Akraba(lar) Enis Fosforoğlu (kardeşi)

Ferdi Merter Fosforoğlu (19 Haziran 1939, İstanbul - 19 Eylül 2018, Ankara), Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, yazar, yönetmen, seslendirme sanatçısı.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kez 1940 yılında Tosun Paşa filminde kamera karşısında yer aldı. Akabinde yaklaşık 20 filmde çocuk ve genç oyuncu olarak devam etti. 1945 yılında Yeşilçam'da dublaj sanatçılığı yapmaya başladı. Ferdi ismini dublaj hocası olan Ferdi Tayfur'dan almıştır. 1958 yılına değin İstanbul'da sinema ve tiyatro çalışmaları yapmanın ardından, 1959 yılında konservatuvara giren Merter; İtalyan Lisesi'nin ardından, 1962 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan mezun oldu. 1963 yılında Sivas'ta askerliğini yaptıktan sonra, 1965 yılında halen evli olduğu eşi Cansın Hanım'la evlendi.

1962-2004 yılları arasında Devlet Tiyatrolarında oyuncu, yönetmen, edebi kurul üyesi, disiplin kurulu üyesi, baş rejisörlük, Ankara ve Adana Devlet tiyatrolarında sanat yönetmenliği yaptı, Ankara Sanat Tiyatrosu'nda çalıştı. Türkiye Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği yönetim kurulunda görev yapan Merter, ayrıca Tiyatro Yazarları Derneği başkanı olup, seslendirme çalışmaları yaptı ve çeşitli sinema ve dizi filmlerde rol aldı. "Ferdi Merter Sanat Akademisi"’ni ve 2004'te oyuncu olan kızı Almula Merter 'le birlikte Çığır Sahne’yi kurdu. Sinema alanında yönetmenlik ve senaryo yazarlığı çalışmalarında bulunan Ferdi Merter'in yazdığı beş kitap yayınlanmıştır. Ferdi Merter, Yeşilçam'ın karakter oyuncusu Renan Fosforoğlu ve oyuncu Muazzez Arçay'ın oğlu, tiyatro ve sinema sanatçısı Enis Fosforoğlu'nun ise ağabeyidir.[1]

19 Eylül 2018'de 79 yaşındayken Ankara'da hayatını kaybetti.[2] Karşıyaka Mezarlığı'na defnedildi.[3]

Yönettiği tiyatro oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Rol aldığı tiyatro oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetmen[değiştir | kaynağı değiştir]

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]