Fenerbahçe Boks Şubesi 1955-56 sezonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fenerbahçe
1955-1956 sezonu
Başkan Türkiye Zeki Rıza Sporel
Teknik direktör Türkiye Vural İnan
İstanbul Kulüplerarası Şampiyonası İkinci
Türkiye Şampiyonası 1 altın madalya

Fenerbahçe Boks Şubesi 1955-56 sezonunda düzenli olarak faaliyet göstermeye başladı ve ilk sezonunda İstanbul Kulüplerarası Boks Şampiyonası'nda ikinci oldu.

Şubenin kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

28 Temmuz 1955'te şubenin kurulmasına karar verildi[1].

Yönetici Raif Dinçkök'ün çabalarıyla ve basketbol ve voleybol takımlarının oluşturulmasında büyük emekler sarfeden Muhtar Sencer'in girişimiyle boks takımı güçlendi. Temmuz 1955’te İETT'den Vural İnan, Bülent Sümer ve İrfan Demirkan, Beşiktaş'tan Arif Günizi, Şişli'den Murat Şahinoğlu ve Varujan Köseoğlu ve İstanbul Güreş Kulübü’nden Remzi Aksu transfer edildi[2][3] Takımı ulusal sporcu Vural İnan çalıştırmaya başladı[4]

İstanbul Kulüplerarası Boks Şampiyonası[değiştir | kaynağı değiştir]

Şampiyona 11-12 Aralık 1955 tarihlerinde düzenlendi. Fenerbahçe takım halinde ikinci oldu. Fenerbahçeli sporcuların katıldıkları bu ilk resmi şampiyonada 57 kiloda Bülent Sümer mağlup olurken, 57 kiloda İrfan Demirkan, 67 kiloda Varujan Köseoğlu ve 71 kiloda Murat Şahinoğlu sarı-lacivertli takıma ilk galibiyetleri kazandıran boksörler oldular.

12 Aralık 1955 tarihindeki final karşılaşmalarında Fenerbahçeli Vural İnan hem Fenerbahçe'ye tek altın madalyayı kazandırdı hem de Galatasaraylı Metin Olgaç'ı mağlup ederek boksta da başlayan Fenerbahçe-Galatasaray rekabetinde Fenerbahçe'yi öne çıkardı. İnan, bu maçta Fenerbahçe'ye kazandırdığı puanlarla takımının Galatasaray'ın bir puan önünde İstanbul ikincisi olmasını da sağladı.

71 kiloda Sümersporlu İhsan Ay ile Fenerbahçeli Murat Şahinoğlu arasındaki karşılaşmada, Fenerbahçeli yöneticilerin Ay'ın daha önceki karşılaşmalarında faullü dövüştüğü hususunda hakem ve jüri heyetini uyarmalarına rağmen final maçında da bu durum tekrarlandı. Ay'ın dövüş sırasında kafa atması sonucu Şahinoğlu'nun yüzü kan içinde kaldı. Seyirci sahaya indi. Hakemler ise Şahinoğlu'nu aşırı itirazları nedeniyle yenik saydıysa da[5] hakemlerin bu tavrı spor basınının eleştirisine neden oldu[6]. Galatasaray ise Şahinoğlu'nun final maçında aslında diskalifiye edildiğini iddia ederek adıgeçenin yarı finalde Fenerbahçe'ye kazandırdığı puanların silinmesini ve ikincilik kupasının kendisine verilmesini talep ettiyse de[7], bu talebi sonuçsuz kaldı.

Madalya kazanan Fenerbahçeli boksörler[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya İsim Sıklet
11 Altın Vural İnan 63,5 kg
22 Gümüş Varujan Köseoğlu 67 kg
22 Gümüş Murat Şahinoğlu 71 kg
33 Bronz İrfan Demirkan 60 kg
33 Bronz Murat Sümer 57 kg

Puan durumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Takım Puan
1. İETT 25
2. Fenerbahçe 7
3. Galatasaray 6
4. Paşabahçe 6
5. Beşiktaş 5

Türkiye Ferdi Boks Şampiyonası[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye Ferdi Boks Şampiyonası 24-25 Aralık 1955 tarihlerinde Ankara'da düzenlendi.

Madalya kazanan Fenerbahçeli boksörler[değiştir | kaynağı değiştir]

Madalya İsim Sıklet
11 Altın Vural İnan 63,5 kg

Ankara yolculuğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Fenerbahçe boks takımı İstanbul dışına ilk seyahatini davet üzerine Ankara'ya yaptı. Bu tarihi seyahatte Fenerbahçe kafilesinde diğer kulüplerden de bazı takviyelerle şu boksörler yer aldı: 51 kilo Ekrem Koyunoğlu, 54 kilo Hamdi Tezcan, 57 kilo İrfan Demirkan, 60 kilo Bülent Sümer, 63,5 kilo Vural İnan, 67 kilo Alp Otsar, 71 kilo Fikri Baykuş, 75 kilo Murat Şahinoğlu, 81 kilo Arif Günizi, Ağır siklet: Burhan Türer Yedekler: 63,5 kilo Fikret Denizman, 67 kilo Varujan Köseoğlu, 81 kilo Muhiddin Ceylân.

Takım 15 Ocak 1956'da Hacettepe’yi 7-2 yendi. Denizgücü'ne karşı ise hakemlerin kararlarına karşı maçı yarıda bıraktı[8].

Boks Federasyonu Hakem Komitesi, gerek İstanbul Şampiyonası'nda gerek Fenerbahçe'nin Ankara yolculuğunda görülen hakem buhranı karşısında soruşturma açtı[9].

Altyapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıldız takım[değiştir | kaynağı değiştir]

19 Kasım 1955 tarihinde düzenlenen Yıldız Erkekler İstanbul Şampiyonası'na Fenerbahçe ilk kez takım olarak katıldı ve toplamda 2 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalya kazanarak takım halinde üçüncü oldu.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]