Fenerbahçe Boks Şubesi 1948-49 sezonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Fenerbahçe
1948-1949 sezonu
Başkan Türkiye Şükrü Saraçoğlu
Teknik direktör Türkiye Yorgo Tagar
Stadyum Açıkhava Tiyatrosu
İstanbul Şampiyonası Katılamadı
En çok seyirci Türk-Yunan maçları

Fenerbahçe Boks Şubesi 1948-49 sezonunda Yunan boksörlerle karşılaşmalar yaptı. Daha sonra 1949 yılında birçok önemli sporcusu diğer kulüplere geçince bir yıl önce kurulan branş tekrar durgunluğa sürüklendi.

Yunan boksörlerle maçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

16 Eylül 1948 tarihinde Fenerbahçe Spor Kulübü'nün organizasyonunda sarı-lacivertli boksörler bir yıl önce olduğu gibi yine Yunan boksörlerle karşı karşıya geldiler. Açıkhava Tiyatrosu'nda yoğun bir kalabalığın önünde yapılan altışar raundluk karşılaşmalarda Abdi Özkutlu Papayorgi'yi ittifakla, Cevdet Özçentek ise Paulidis'i sayıyla yendi[1].

İstanbul Şampiyonası[değiştir | kaynağı değiştir]

Boks sporunun henüz yeni teşkilatlanmakta olması nedeniyle organizasyonların düzensizliği 1948-49 sezonunda da devam etti. Bir önceki sezon İstanbul Şampiyonası düzenlenmezken, bu sezonun şampiyonası ise 20-21 Kasım 1948 tarihlerinde apar topar düzenlendi[2]. Fenerbahçeli sporcular bu şampiyonaya katılamadılar.

Şubenin yeniden durgunluğa gömülmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu dönemde Fenerbahçe'nin kapalı bir salona sahip olmaması, dolayısıyla boksörlerine düzenli çalışabilecekleri bir ring sunamaması nedeniyle sporcullar yuvadan ayrılmaya başladılar ve 1947 yılında kurulan şube 1949 yılında yeniden durgunluğa gömüldü. İETT ve Galatasaray sarı-lacivertli sporculara ele atarak kadrolarına katarken Fenerbahçe 1955 yılına kadar tekrar ringlerden uzaklaştı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]