Feminist coğrafya

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Feminist coğrafya, coğrafyanın inceleme alanındaki kadınlarla ilgili konuların, bilimsel çerçevede incelenmesini amaçlar. Kadınların hayat şartları, iş bulma imkanları ve çalışma hayatındaki güçlükleri inceleyen Coğrafyanın alt bilim dalıdır. Feminist coğrafya sosyal alanda çalıştığından, konuları insan hayatındaki zorluklar üzerinedir. Bu alanda yeni bir anlayış, çerçeve ve yaklaşım getirmiştir. Feminist coğrafyacılar kadın ve çevre konularına özel ilgi duyarlar[1].

1970'li yıllarda kadının çalışma hayatına katılması ve toplumsal radikalleşme beşeri coğrafya konularına feminist bakış açısını doğurmuştur. Feminizmin tanınma görünürlük ve eşitlik tezleri coğrafyada kadınların öne çıkmasına katkısı olmuştur. Beşeri coğrafya araştırmalarının erkekler tarafından ve erkek bakış açısıyla yapılması, kadınların sorun yaptığı olaylarla ilgilenmediklerini düşündürmüştür. Evde iş bölümü, evdeki iktidar paylaşımı, kadınların eğitim, ücretli iş, sağlık hizmetlerine ulaşımı, toplumsal rol ve etkinlikleri genel araştırma alanlarıdır[2].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Doğanay, Hayati; Şahin, İbrahim Fevzi; Özdemir, Ünal (2007). "Feminist Coğrafya ve Kadın Göçmenler". Doğu Coğrafya Dergisi 17. 6 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2014. 
  2. ^ TUNCER, Selda (2012). "Beşeri Coğrafyaya Feminist İtirazlar". cins.ankara.edu.tr. 6 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2014.