Feminazi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Feminazi, çoğunlukla radikal feministleri aşağılamak için kullanılan bir argo terimdir. Birleşik sözcük olan ve genel kullanımı feministleri aşağılama amacında olan kişilerce Nazi yandaşı benzetmesiyle[1] "feminazi" (Nazi feminist) şeklinde kullanılır.

İlk kez talk show programında radyo ve televizyon sunucusu Rush Limbaugh tarafından kullanılan sözcük, kullanımının ardından tepki çekmiş, kavramı Kuzey Amerika'da popülerleştiren Limbaugh, bu sözün mucidinin kendisi değil arkadaşı Tom Hazlett olduğunu iddia etmiştir.[2]

Faşist kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Rush Limbaugh, "feminazi" teriminin feministlerin aksine sadece, kürtajı mümkün hâle getirmeye çalışan çok sayıda kadın için kullanıldığını söylemiş, hatta Amerika'daki toplam feminazinin %25'in altında olduğunu iddia etmiştir. Ancak ilerleyen zamanlarda yayımladığı kitabında yine birçok kadın feminist örgütleri ve üyelerini feminazi olarak[3] nitelendirmiştir.

Amerikalı muhafazakârlar arasında[3] feminizm karşıtlığını dile getirmek maksadıyla yaygın kullanımı vardır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Siyasi Doğruluk" Üzerinde Dil siyaseti ve Tartışmada Dil Kullanımı 1 Ocak 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Linguistic politics and language usage in the debate on "Political Correctness"), Peter Skutta
  2. ^ "Feminazi": Kadınlara Karşı Limbaugh Ticari Marka Tarihçesi 16 Haziran 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., (Chelsea Rudman) 12 Mart 2012.
  3. ^ a b Rush H. Limbaugh, The Way Things Ought to Be, Pocket Books, 1992 p.193 19 Haziran 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
    "I prefer to call the most obnoxious feminists what they really are: feminazis. Tom Hazlett, a good friend who is an esteemed and highly regarded professor of economics at the University of California at Davis, coined the term to describe any female who is intolerant of any point of view that challenges militant feminism."