İçeriğe atla

Doktor (akademik derece)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Felsefe doktoru sayfasından yönlendirildi)
Doktor ünvanı verilme seremonisi

Doktor, çoğu ülkede üniversiteler tarafından yapılan bir çalışma dersinden sonra verilen en yüksek akademik derecedir.[1] Doktoralar tüm akademik alanlar genelindeki programlar için verilir. Bu dereceye sahip olabilmek için, okuyanların tez veya benzeri biçimde, bilgi sınırlarını genişleten özgün bir araştırma yapmaları ve çalışmalarını bu alandaki uzmanlara savunmaları gerekir. Bir doktora derecesinin tamamlanması çoğu zaman bir üniversite profesörü, araştırmacı veya bilim insanı olarak istihdam için bir gerekliliktir.[2] Doktora derecesi ders dönemi ve seminer sunumu, yeterlilik sınavı sonrasında da tez önerisinin de kabulüyle tez araştırması merhalelesine geçilir. Hazırlanan tezin savunmasıyla beraber doktor derecesi kazanılır.

  1. ^ Rury, John L. (2019). The Oxford handbook of the history of education. New York: Oxford University Press. ISBN 978-0199340033. 
  2. ^ Phillips, David (2020). British scholars of comparative education : examining the work and influence of notable 19th and 20th century comparativists. Londra: Oxford University Press. ISBN 978-0367250270.