Fellah

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Charles Gleyre, Üç Fellah (fr. Trois fellahs), 1835

Fellah, Türkiye'de genellikle Adana ve Mersin illerinde yaşayan Araplara verilen isim. Fellah olarak adlandırılmalarının sebebi Çukurova'da sadece çiftçilik yapmalarıdır[kaynak belirtilmeli]. Arapça'da fellah, çiftçi demektir.

Kökenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Fellahların kökeni üzerine iki ayrı görüş vardır:

Kavalalı Mehmet Ali Paşa döneminde 19. yüzyılın başında Mısır'ın Anadolu'ya saldırısından sonra Mısır ordusundaki askerlerin bir bölümünün dönmeyip Anadolu'da kaldığı ilk önermedir.[kaynak belirtilmeli]

Ancak daha kuvvetli olan bölgenin 7. - 8. yüzyılda İslam-Arap ordusunun hakimiyetine geçmesiyle beraber yerleşen Arapların torunları olduğu şeklindedir.[kaynak belirtilmeli] 1909-1910 arasında Adana Valiliği görevinde bulunan Cemal Paşanın Hatırat adlı kitabında ise, Arap Uşak diye bilinen Arapların Osmanlılar tarafından Sultan Abdülaziz devrinde Lazkiye sancağındaki Rafizilerin ıslahı sırasında o zaman halkı çok az ve arazisi son derece verimli olan bereketli Adana Ovasının imarı amacıyla oralardan getirilmiş topluluklardır.

Dobruca'daki Fellahlar[değiştir | kaynağı değiştir]

19. yüzyılda, Osmanlı Suriye'sinden bazı Fellah Müslüman köylü aileleri, Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçası olan (bugün Romanya ve Bulgaristan'ın bir parçası olan) Dobruca'ya yerleşti. Oradaki Türkler ve Tatarlarla kaynaşmış ve türkleşmişlerdir.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Grigore, George. "George Grigore. "Muslims in Romania", ISIM Newsletter (International Institute for the Study of Islam in the Modern World) no. 3, Leiden. 1999: 34". 22 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi.