Felix Timmermans

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bundesarchiv Bild 102-12722, Felix Timmermanns.jpg

Felix Timmermans (d. 5 Temmuz 1886, Lier - ö. 24 Ocak 1947, Lier, Belçika), Flamanca ürün vermiş Belçikalı yazar ve ressam. Köy yaşamını anlatan bölgesel romanlarıyla ülkesinde geniş bir okura ulaşmıştır.

Geçirdiği bir bunalımın ardından yaşama bir tür övgü olarak yazdığı Pallieter (1916) dolayısıyla "Flaman öykücülerin prensi" olarak tanımlandı. Romanda doğum yeri Brabant'ı bir cennet olarak betimlemiş, dünyevi ve mistik öğelerin bir arada yer aldığı Flaman yaşam tarzını dile getirmişti.

Aynı zamanda ressam ve ilüstratör olan Timmermans özellikle Pieter Bruegel'den (Yaşlı) esinlendi. Yapıtlarındaki kişileri kendi doğup büyüdüğü yörenin insanlarından yola çıkarak yarattı. Yapıtları derin içerikli olmamakla birlikte, yarattığı sıcak hava, yumuşak mizahı, kişileri sevecen bir yaklaşımla karikatürleştirmesi ve tipleri resimleme yeteneği, anlatımındaki sığlığı geride bırakıyordu. Timmermans roman ve öyküden başka Bruegel (1928) ve Aziz Francesco'nun (1932) yaşamöykülerini yazdı; ayrıca gezi öyküleri, otobiyografik yapıtlar, oyunlar kaleme aldı. Acıyı yakından tanıdığını ortaya koyduğu Boerenpsalm (1935; Köylülerin Mezmuru) adlı romanında doğa sevgisinin yerini insan sevgisinin aldığını görür.[1]

İkinci Dünya Savaşı'nın ilk yıllarında Flaman milliyetçisi Volk'un editörlüğünü yaptı. Joseph Goebbels tarafından önayak olunan Avrupa Yazarlar Derneği'nin (Europäische Schriftsteller-Vereinigung) toplantılarına katıldı. Hem bu yüzden, hem de 1942 yılında Hamburg Üniversitesi'nin kendisine verdiği Rembrandt Ödülü nedeniyle savaştan sonra Nazi işbirlikçisi olarak yaftalandı. Bu ithamlar büyük olasıklıkla sağlığının bozulmasına ve ölümüne neden oldu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]