Fedor von Bock

Vikipedi, özgür ansiklopedi
78.160.217.218 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 18.34, 4 Ocak 2017 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Fedor von Bock
Bundesarchiv Bild 146-1977-120-11, Fedor von Bock.jpg
Doğum 6 Aralık 1880(1880-12-06)
Küstrin, bugünkü Kostrzyn nad Odrą, Polonya
Ölüm 4 Mayıs 1945 (64 yaşında)
Oldenburg, Holstein
Bağlılığı
Hizmet yılları 1898-1945
Rütbesi Generalfeldmarschall
Komuta ettiği Kuzey Ordular Grubu
Ordular Grubu B
Merkez Ordular Grubu
Güney Ordular Grubu
Savaşları/Çatışmaları I. Dünya Savaşı
II. Dünya Savaşı
Madalyaları Demir Haç (2. Sınıf) Demir Haç (1. Sınıf) D-PRU Pour le Mérite.png Şövalye Demir Haçı Honor Cross WW 1914 rb.png Anschluss Medal Bar.PNG Order Michała Walecznego.png Order Michała Walecznego.png İtalya Taç Nişanı (Büyük Haç) D-PRU Hohenzollern Order BAR.svg
İmza
FedorvonBock signature.svg

Fedor von Bock (d. 6 Aralık 1880; Küstrin, bugünkü Kostrzyn nad Odrą, Polonya - ö. 4 Mayıs 1945; Oldenburg, Holstein), Almanya'nın subayı ve Nazi Almanyası'nın Generalfeldmarschall'i.

Hayatı

1905 yılında, aslen Berlin'de tanıştığı genç bir Prusyalı soylu kadın ile evlendi. Onlar Potsdam garnizonunda geleneksel bir askeri düğün ile evlendiler. İki yıl evlilikten sonra bir kızları oldu. Bir yıl sonra, Bock Berlin Harp Okuluna katıldı ve bir Üsteğmen rütbesine terfi etti.

I. Dünya Savaşı

I. Dünya Savaşı 1914 yılında başladığında Bock, bir Yüzbaşı idi. Ocak ve Şubat 1916'da bir tabur komutanı olarak 4. Ayak Muhafızlar Alayı ile hizmet etti ve cesareti sayesinde Pour le Mérite madalyası aldı. Binbaşı von Bock Batı Cephesi'nde von Rupprecht ordusu grubundaki bir tümenin kurmay subay olarak atandı ve Almanya Veliaht Prensi ile arkadaş oldu. Ateşkesten iki gün önce Kiel isyanını bastırmak için Berlin'e döndü. Belçika'da Kaiser II. Wilhelm ile görüştü.

Weimar Cumhuriyeti

Versay Antlaşması imzalandıktan sonra, Alman ordusu 100.000 asker ile sınırlandırıldı. Von Bock, anlaşma sonrası Reichswehr'de bir subay olarak kaldı. 1935 yılında Adolf Hitler, Üçüncü Ordu Grubu komutanı olarak General von Bock'u atadı. Bock, Hitler'in İkinci Dünya Savaşı'nın patlak vermesinden önce Almanya'nın yeniden silahlanması aşamasında silahlı kuvvetlerin yeniden organize eden subaylardan biri oldu. Fedor von Bock, bir monarşist olarak kaldı ve eski Kaiser'in malikanesine için sık sık ziyaretleri oldu.

General von Bock, Anschluss için Mart 1938'de Viyana'nın işgalini emretti ve daha sonra İkinci Dünya Savaşı öncesi Alman ordularının Çekoslovakya'yı işgalinde yeraldı.

II. Dünya Savaşı

25 Ağustos 1939'da Bock, Polonya'yı işgal ve fetih hazırlıkları kapsamında Kuzey Orduları Grubu komutanı idi. Kuzey Ordu Grubunun amacı Vistula Nehri'nin kuzeyinde Polonya güçlerini yok etmekti. Sadece beş hafta içinde Polonya, Alman ve Sovyet güçleri tarafından işgal edildi ve Bock, Polonya'da başarısının ardından, Batı'da yaklaşan sefer için hazırlıklara başlamak üzere Berlin'e döndü.

Bock, 1940 yılının Haziran ayında Fransa ile Ateşkes görüşmelerine katıldı. 18 Temmuz 1940 günü, Adolf Hitler tarafından düzenlenen resepsiyon sırasında Generalfeldmarschall rütbesine terfi etti.

Doğu Cephesi 22 Haziran 1941 tarihinde başladı ve harekâtın ilk aylarında Wehrmacht’ın hızlı ilerleyişine ve Kızıl Ordu’nun ciddi ölçüde kayıplarına sahne oldu. Emrindeki Merkez Ordular Grubu'na bağlı tank kolordularıyla hızla Moskova önlerine gelen Mareşal Fedor von Bock, Hitler tarafından geri dönüp Smolensk'teki Rus ordularını esir alması istenince, Moskova'yı terketmiş olan Stalin zaman kazanıp kendi birliklerini savunma yapmaları için Moskova'ya yığdı. Sonbahar aylarındaki yağışlar, Rus direnişinin giderek kendini toparlaması ve sertleşmesi, ardından da o yıl erkenden bastıran kış şartlarının oluşturduğu zorluklarla Alman ordularının ilerleyişi durma noktasına geldi. 5 Aralık 1941 akşamı, Moskova'ya yönelik Alman saldırıları sonlanmak zorunda kaldı. Bock, 19 Aralık 1941 tarihinde Merkez Ordular Grubu Komutanlığı'ndan ayrıldı.

II. Dünya Savaşı'nın bitmesinden ve Almanya'nın teslim olmasından sonra Büyük Amiral Karl Dönitz'in Hamburg'da yeni bir hükümet oluşturduğu Erich von Manstein tarafından kendisine iletildi. Bunun üzerine Fedor von Bock Kiel yolunda arabasıyla ilerlerken bir İngiliz Fighter bombacısı tarafından bombalanarak karısı ve kızı ile beraber öldürüldü. Fedor von Bock düşman ateşinde ölen Hitler'in Mareşalleri'nden ilk ve son olanıydı.

Dosya:Von Bock.jpg
Fedor von Bock (8 Aralık 1941 tarihli Time dergisi kapağı)

Ayrıca bakınız