Federación Anarquista Ibérica

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İberya Anarşist Federasyonu
Federación Anarquista Ibérica (FAI)
Kuruluş tarihi 1927 (1927)
Gazete(ler) Tierra y Libertad
İdeoloji Anarko-Sendikalizm
Resmî renkler Siyah     
Parti bayrağı
CNT FAI flag.svg
İspanya ve Portekiz

İberya Anarşist Federasyonu (İspanyolca: Federación Anarquista Ibérica - FAI), anarko-sendikalist örgüt olan CNT'nin içinden çıkan İspanyalı anarşist militanların yer aldığı örgüttür, bununla beraber CNT'nin uzlaşmacılığına ve karşı-devrimci politikalarına karşı mücadele etmiştir. (dipnot: unutulmamalıdır ki CNT anarşist bir örgüt olmadan önce bir sendikadır) İki örgüt arasındaki yakın ilişki nedeniyle genellikle CNT-FAI olarak kısaltılır.
Örgüt iç savaş başlamadan birkaç ayaklanma planlamış ancak başarısız olmuştur. İç savaş önceside ise FAI ile CNT problemlerini hemen hemen gidermiş ve iki örgüt tek bir örgüt gibi savaşmıştır, yakın ilişkiden dolayı CNT-FAI kısaltmasını çoğunlukla kullanmışlardır.
Ayrıca FAI "Tierra y Libertad" adında bir gazete de çıkarıyordu. Defalarca basımların durdurulmasına rağmen bir dönem 30,000 tiraj ile İspanya'nın en büyük politik gazetesi haline geldi. Savaş zamanı günlük çıkmasına rağmen savaş sonrası baskı durdu. 1977 yılında tekrar yayına başladı ancak yakın zamanda iki haftada bir basılan bir ek gazete haline geldi.
Örgütün adında yer alan "İberya" vurgusundaki asıl amaç İspanyalı ve Portekizli anarşistleri "Pan-İberia" düşüncesiyle örgütlemektir. FAI toplantılarına, Portekiz Anarşist Birliği ve Confederação Geral do Trabalho da (eski Portekiz sendika konfederasyonu ve katılımı CNT'nin 1936 Zaragoza kongresi dahilindedir) katılmıştır. Hala aktiftir ve Enternasyonal Anarşist Federasyonunu (IAF-IFA) destekler.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1927'de Valensiya'da kuruldu. (bir önceki yıl Marsilya, Fransa'da yapılan bir ön toplantının ardından) CNT bürokrasisine meydan okuyarak CNT'yi anarşist bir yolda tutmak için kuruldu.

FAI'nin 1930'ların başlarında CNT siyaseti üzerinde kazandığı orantısız hegemonya, daha az radikal devrimci sendikalist üyelerle (Treintizm) yüzleşmeye yol açtı.

Franco'nun ölümünden ve İspanya'nın temsili demokrasiye geçişinden bu yana, FAI işlemeye devam etti. Organizasyon, CNT ile üye paylaşıyor olsa da, FAI'nin üyeliği gizlidir.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Roca Martínez, p.116