Federación Anarquista Ibérica

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

İberya Anarşist Federasyonu, İspanyolca: Federación Anarquista Ibérica (FAI), anarko-sendikalist örgüt olan CNT'nin içinden çıkan İspanyalılı anarşist militanların yer aldığı örgüttür, bununla beraber CNT'nin uzlaşmacılığına ve karşı-devrimci politikalarına karşı mücadele etmiştir. (dipnot: unutulmamalıdır ki CNT anarşist bir örgüt olmadan önce bir sendikadır)
Örgüt iç savaş başlamadan birkaç ayaklanma planlamış ancak başarısız olmuştur. İç savaş önceside ise FAI ile CNT problemlerini hemen hemen gidermiş ve iki örgüt tek bir örgüt gibi savaşmıştır, yakın ilişkiden dolayı CNT-FAI kısaltmasını çoğunlukla kullanmışlardır.
Ayrıca FAI "Tierra y Libertad" adında bir gazete de çıkarıyordu defalarca basımların durdurulmasına rağmen bir dönem 30,000 tiraj ile İspanya'nın en büyük politik gazetesi haline geldi. Savaş zamanı günlük çıkmasına rağmen savaş sonrası baskı durdu. 1977 yılında tekrar yayına başladı ancak yakın zamanda iki haftada bir basılan bir ek gazete haline geldi.
Örgütün adında yer alan "İberya" vurgusundaki asıl amaç İspanyalı ve Portekizli anarşistleri "Pan-İberia" düşüncesiyle örgütlemektir. FAI toplantılarına, Portekiz Anarşist Birliği ve Confederação Geral do Trabalho da (eski Portekiz sendika konfederasyonu ve katılımı CNT'nin 1936 Zaragoza kongresi dahilindedir) katılmıştır. Hala aktiftir ve Enternasyonal Anarşist Federasyonunu (IAF-IFA) destekler.