Feänor'un Oğulları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Tolkien evreninde, Yüksek Noldor Kralı Feänor'un yedi oğlu, Beleriand'ın kuzeydoğusunda krallıklar kurmak için halklarıyla birlikte Valinor'u terkettiler. Bu yedi oğulun isimleri şöyledir:

Feanor'un Yemini Elfçe Nai kotumo ar nilmo, kalima Vala Thauza ar poika, moringothonna, Elda ar maiya ar apanóna, Endóressë atan sin únóna, Ilar thanyë, ilar melmë, ilar malkazon sammë, Osta ilar harwë, lau ambar tana, Só-thauruvá fëanárollo, ar fëanáró nossello, Iman askalyá ar charyá, ar mi kambë mapá, Herá hirala ar haiya hatá Silmarillë. sí vandalmë ilyai: Unqualé son antávalme mennai aurë-mettá, Qualmé ten' ambar-mettá! quettalman lasta, Eru Ilúvatar! oiyámórenna Mé-quetamartya íre queluvá tyardalma. Ainorontessë tirtassë lasta Ar lma-vandá enyalaz,Varda Manwë!

Feänor'un oğulları, babaları ile birlikte, Noldor'u Valinor'dan Beleriand'a götürdü. Amaçları, Feänor'un yaptığı en büyük sanat eseri olan Silmarilleri çalan Morgoth'u yakalamaktı. Feänor'un erken bir savaşta ölmesi üzerine yedi oğlu, sonraki savaşların itici gücü oldu. Kahramanlıkları göz alıcıydı, hepsi de muhteşem liderlerdi ve Morgoth'un düşmanıydılar. Fakat Feänor'un Yemini dolayısıyla -ki hepsi bu yemine katılmıştı- yaptıkları işler nihayetinde kötülüğe dönüştü. Bu yemine göre, Silmarillerin Feänor ve oğullarından başka bir kimsenin eline geçmesine asla müsamaha gösterilmeyecekti. İlk bakışta Morgoth'un kastedildiği bu yeminin kapsamında aslında müttefikleri olan diğer Elfler ve hatta Valar dahi vardı. Bu yüzden ölümleri, daha çok Morgoth'la yapılan savaşlarda değil, dost oldukları Elflere karşı yapılan gözükara baskınlarda oldu. Bu şekilde ölmeyen sadece iki kardeş kaldı, Birinci Çağ'ın en sonunda intihar eden Maedhros ve umutsuz ve yalnız bir halde Orta Dünya'nın kıyılarını dolaşmak üzere hayatta kalan Maglor.

Feänor'un Oğulları[değiştir | kaynağı değiştir]

 
Finwë
 
Míriel
 
Mahtan
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fëanor
 
 
 
Nerdanel
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maedhros
 
 
Celegorm
 
 
Curufin
 
 
Amras
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maglor
 
Caranthir
 
 
Amrod
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Celebrimbor