Fatma Haseki Sultan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Haseki Fatma Sultan
فاطمة سلطان خاصكي
Doğum Mari
1530
Ölüm 1585 (54-55 yaşlarında)
İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu
Defin yeri Melik-i Acem Türbesi, Sivas
Din Önceden bilinmiyor, sonra İslam
Evlilik(ler) Şehzade Bayezid
Çocuk(lar) Şehzade Orhan, Şehzade Osman, Şehzade Abdullah, Mihrumah Sultan, Ayşe Sultan

Fatma Haseki Sultan ya da Fatma Sultan (Osmanlıca: فاطمة سلطان خاصكي), I. Süleyman ve Hürrem Sultan'ın oğlu Şehzade Bayezid'in eşidir. Şehzade Bayezid öldürüldükten sonraki yaşamı bilinmemektedir.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Fatma Haseki Sultan ya da Fatma Sultan isimleriyle bilinir. 1530 yılları arasında doğduğu rivayetler arasındadır. Aslen nereli olduğu bilinmemektedir. I. Süleyman ve Hürrem Sultan'dan olma şehzadeleri Şehzade Bayezid'in ilk eşi olduğu düşünülmektedir.Şehzade Bayezid, Sancak Beyi iken validesi Hürrem Sultan tarafından gönderildiği bilinmektedir. Şehzade Bayezid 1561 yılında Süleyman'ın emriyle boğdurulduktan sonra nerede yaşadığı, nerede öldüğü, mezarının nerede olduğu bilinmemektedir. Fakat bir görüşe göre Şehzade Bayezid ve oğullarının bulunduğu Melik-i Acem Türbesi'nde yattığı düşünülmektedir.

Haseki Sultanlık dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehzade Bayezid'in en sevdiği eşidir. Şehzade Bayezid'e üç şehzade ve iki sultan vermiştir. Şehzade Bayezid'in Karaman ve Kütahya valiliklerinde eşinin yanında bulunmuştur. Hürrem Sultan her bir evladına nikah kıydırdığı için Fatma Sultan'da Şehzade Bayezid'in tek ve en sevdiği eşidir. Bu yüzden diğer cariyeler ile rekabete girmemiştir.

Evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Fatma Sultan'ın Şehzade Bayezid ile tam olarak ne zaman evlendiği bilinmemektedir. Fakat Fatma Sultan Şehzade Bayezid'in ilk eşidir ya da öyle olduğu düşünülmektedir. Fatma Sultan, Şehzade Bayezid'e üçü erkek ikisi kız olmak üzere toplam da beş çocuk vermiştir.

Popüler kültürdeki yeri[değiştir | kaynağı değiştir]

2011 yapımı Muhteşem Yüzyıl dizisinde Yasemin Allen tarafından canlandırılmıştır.

Çocukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Fatma Sultan'ın ne zaman öldüğü, nasıl öldüğü bilinmemektedir. Ancak eşi Şehzade Bayezid 1561 yılında babasının emriyle boğdurulduktan sonra kendisinin de bu olaydan sonra bir intihar girişiminde bulunduğu düşünülmektedir. Fatma Sultan'ın eşi boğdurulduktan sonra bir kalede tutulmuş ve yanındaki üç yaşındaki oğlunun da öldürülmesi sebebiyle kendisini öldürdüğü düşünülmektedir. Kaynaklara göre 1585 yılları arasında öldüğü de görüşler içerisindedir.