Fatih Robur

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Fatih Robur (Fransızca özgün adıyla Robur Le Conquerant), Jules Verne'in 1886'da yazdığı Olağanüstü Seyahatler serisinden çıkan macera-bilimkurgu romanı ve bu romanda ortaya çıkan çılgın bilim insanı, havacı, mühendis karakteridir. Jules Verne'in bu karakterinin ortaya çıktığı ilk kitaptır. Devam romanı 1904'te yayınlanan Dünyanın Hakimi'dir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Tuhaf bir hava gemisiyle ortaya çıkan mucit Fatih Robur, Weldon Balonculuk Enstitüsü üyelerine, havadan ağır taşıtların balonlardan üstün olduğunu kanıtlamak ister. Enstitü başkanı Uncle Prudent'ı uşağı Frycolin'i ve enstitü sekreteri Phil Evans'ı kaçırarak, onları kendi icadı pervaneli hava gemisi Albatros'la bir dünya seyahatine çıkarır. Robur, bu aracı X adında bir adada kurduğu laboratuvarında, asistanı Tom Turner'la birlikte inşa etmiştir. Sıkıştırılmış kağıt kullanarak inşa ettiği bu gemi havacıllığın geleceğini taşımaktadır.

Robur[değiştir | kaynağı değiştir]

Fatih Robur, Jules Verne tarafından yaratılan çılgın bilim insanı karakteridir. İlk kez 1886'da kendi adını taşıyan romanda ortaya çıkmıştır. Albatros adlı pervaneli hava gemisini yaratan mühendis ve mucittir. Sıkıştırılmış kağıttan ürettiği bu uçan gemiyle havacılığın balonlarla değil, havadan ağır uçan makinelerle olacağını kanıtlamıştır. 1904'te Verne'in bir diğer romanı Dünyanın Hakimi'nde (Maitre De Monde) tekrar ortaya çıkmıştır. Bu kez Terreur adlı dört fonksiyonlu yeni bir araçla ortaya çıkmış ve kendini Dünyanın Hakimi ilan etmeye kalkmıştır. Terreur gemisi inanılmaz bir hızla hem havada hem karada hem suda hem de sualtında hareket etmektedir. Robur, tüm elementleri kontrol edip, dünyanın en kudretli adamı ve efendisi olmak isteyen bir megalomanyağa dönüşmüştür .Laboratuvarını X Adası'ndan alıp Amerika'da Carolina'ya bağlı Morganton yakınındaki Great Eyrie dağının kraterine taşır. Asistanı mühendis Tom Turner'la birlikte, Terreur Gemisi'ni inşa etmek için Albatros'u parçalayıp, bu parçalarla yeni aracını yaratmıştır. İlk önce çalışmalarının yarattığı patlamalar ve gürültüler Morganton halkını korkutur; sonra da Terreur araba, gemi ve denizaltı formlarında Amerika'nın çeşitli yerlerin inanılmaz bir hızla ortaya çıkarak insanların kafalarını karıştırır. Son olarak insanlığa yazılmış, Dünyanın Hakimi olarak imzalanmış mektuplar bırakır. Terreur'ün yarattiği gizemli olayların arkasında yatan gerçekleri araştırması için Washington Emniyet Müdürü Mr. Ward, Federal Polis Departmanından Müfettiş Strock'u görevlendirir. Robur, polis müfettişi Strock tarafından durdurulmuştur.Sİnemada Vincent Price tarafından canlandırılmıştır.

Yayımlanma[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kez "Journal des Débats politiques et litéraires" adlı periyodik dergide, 29 Haziran-18 Ağustos 1886 tarihlerinde yayımlanmıştır. Kitap olarak ise ilk kez 23 Ağustos 1886'da özgün adıyla basılmıştır. İlk baskısı resimsizdir. Kitap, 14 Ekim 1886 tarihinde özgün adıyla bu kez resimli olarak basılmıştır. Buradaki 45 adet orijinal resim Léon Benett tarafından çizilmiştir. Eser, yine orijinal adıyla 11 Kasım 1886 tarihinde, Jules Verne'in Bir Piyango Bileti (Un billet de Loterie) adlı romanıyla beraber Jules Hetzel tarafından Olağanüstü Seyahatler serisinin 21. çift cildi olarak basılmıştır. Eser, 23 bölümden ibaret olup tek cilttir. Bölümlerde ara başlıklar kullanılmıştır.