Fantoma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Fantoma'nın ilk filminin afişi.

Fantoma Pierre Souvestre ve Marcel Allain'in 1912-1914 yılları arasında birlikte yazdığı, 43 ciltlik kitap serisidir.

Fantoma bir anti-kahramandır.Macera türünün pek çok temel öğesi Fantoma dizisinden çıkmadır. Bu çizgi roman, roman ve sinema sanatı için de geçerlidir. Örneğin vücuda yapışan lateks kostümü ilk defa Fantoma giymiştir. Kızıl maske olarak bildiğimiz "Fantom" adını ve giysisini açıkça Fantoma’dan almıştır. Kostüm olarak Superman, Batman, Kaptan Amerika ve arkalarından gelen binlerce taklidi, Diabolik, Kriminal, Satanik vs. de hep Fantoma türevleridir. Sadece kostüm değil karakterler ve olay örgüleri de sık sık kullanılmıştır. Tommiks’deki Binbir surat, Teksas’daki Yarasa, Tenten’deki Rastapopulos aslında aynen Fantoma'dan alıntıdır.

Fantoma’nın en büyük düşmanı olan komser Juve, Fantoma’nın öz kardeşidir. Fakat ikisi de birbiriyle kardeş olduklarını bilmeden ölümüne savaşmaktadırlar. Fantoma’nın kızının aşık olduğu gazeteci Fandor’da Fantoma’nın oğludur. Bu iki örnek bile sinemada yüzlerce kez tekrar edilmiştir. Çizgi roman Büyülü Rüzgar veya Star Wars filmindeki kötü adamın aslında kahramanın babası çıkması da bir Fantoma klişesidir. Charlie Chaplin’in Lime Light filminin konusu tamamen Fantoma’nın yedinci cildinden birebir almadır. Teksas ve Tommiks’in ilk on yıllık dönemindeki esprilerin neredeyse % 80’i de Fantoma’dandır. Tenten’deki iki saf hafiye, Dupont ve Dupond’da Fantoma’daki Nalorni ile Perusen’den başkası değildir.

Pierre Souvestre'nin Avrupa'nın üçte birini yok eden İspanyol Gribinden ölmesi üzerine Allain, tek başına yazmaya devam etti. Son 11 cildi Marcel Allain'e aittir. Türkçeye 23'ü çevrildi.