Fan art

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Fan art, animeseverlerin el veya bilgisayar yolu ile çizdikleri resimlere denir. Amaç sevdikleri karakterleri çizebilmektir.En yaygın kullanım biçimi el ile çizim yöntemidir. Ancak bilgisayarlı çizim yöntemi de oldukça fazla kullanılır. Amatör sanatçılar tarafından yapılırlar. Genellikle beğendikleri karakterleri çizerler ve bu çizimler topluluğuna da fan art denir. Kimi zaman vir karakteri, kimi zaman bir mekanı, kimi zaman ise beğendikleri bir sahneyi çizerler

En yaygın olarak Star Wars serisi çizimleri ve Hanasaka Jijii gibi oldukça eski anime serilerine özenen hayranlar tarafından ortaya atılmış bir terimdir. Anime ve Marvel kategorisindeki süper kahraman filmleri ve oyunlar arttıkça fan art çizimleri de artmış, büyük bir kategori oluşturmuştur.

Fan art çizimleri oyunlar, filmler, çizgi roman karakterleri, mangalar ve animelerdeki karakterler konu alınarak yapılır.

Ancak zorunlu olarak bir karaktere bağlı kalma koşulu yoktur. Amatör çizerler kendi karakterlerini çizip bunu da fan art olarak paylaşabilir.

Anlamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kelimeler İngilizcedir. "Fan", bir şeyin aşırı derecede fanatiği olan kimseye denir. "Art" ise çizim anlamını taşır. Bu nedenle fan art, Türkçede hayran çizimi olarak adlandırılabilir.

Fan Artı Yapılan Başlıca Filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Fan Artı yapılan Başlıca Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Fan Artı yapılan Başlıca Animeler[değiştir | kaynağı değiştir]

İlgili bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]