Fan Noli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
FAN NOLI.jpg

Theofan Noli, yaygın olarak Fan Noli (d. 6 Ocak 1882, İbriktepe, Edirne yakınları - ö. 13 Mart 1965, Fort Lauderdale, Florida), Arnavut şair, tarihçi, gazeteci, siyaset adamı, Ortodoks metropolit, hatip.

1882'de Edirne yakınlarındaki İbriktepe'de dünyaya geldi. Edirne Rum Lisesi'nin bitirdikten sonra Amerika Birleşik Devletleri'nde tıp ve astronomi eğitimi aldı. Bu süre zarfında bu ülkede birtakım Arnavut derneklerinin kurulmasında etkili oldu. Ortodoks rahip olan Noli, Münferit Arnavut Kilisesi'ni kurmuş, bu kilisenin ilk başrahibi ve Arnavutluk'un ilk başpiskoposu olmuştur.[1]

1924'te, milliyetçi bir milletvekili olarak, Ahmet Zogu'yu kaçmak zorunda bırakan ayaklanmanın başına geçti. 1924 yılının Haziran ve Aralık ayları arasında hükümet başkanlığını yürüttü. Ahmet Zogu'nun iktidarı yeniden ele geçirmesi üzerine ABD'ye göç etti ve bu ülkenin vatandaşlığına geçti.

Çok iyi bir hatip olan Noli, dünya edebiyatından birçok başyapıtı çevirmiş, ayrıca Naim Fraşeri'nin İskender Bey Tarihi adlı eserini de yabancı dillere tercüme etmiştir.[2] Eserlerinde ise, Arnavut edebiyatındaki Rönesans dönemde sivrilen yurtsever Arnavutlar'ı canlandırmış (Dragobi Mağarası) ve İncil'in konularını ele alarak onları ulusal ve siyasi renklerle yeniden işlemiştir (Barrabas'ın Yürüyüşü).

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]