Fallus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Üç Vulvae ve kanatlı bir fallusu betimleyen kırmızı figürlü kapak. Menşei bilinmiyor, MÖ 460-425 dolaylarına ait. Atina'daki Ulusal Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

Fallus; (özellikle erekte olmuş) bir penis, penisi andıran bir nesne ya da erekte hâlindeki bir penisin mimetik bir görüntüsüdür. Sanat tarihinde penisi erekte olan bir figür, ithifallik olarak tanımlanır.

Sembolik -veya daha doğrusu ikonik- olarak bir penise benzeyen herhangi bir nesne, fallus olarak da adlandırılabilir ve bununla birlikte, bu tür nesneler daha sık olarak fallik olarak adlandırılır. Bu tür semboller, genellikle erkek cinsel organının yanı sıra erkek orgazmı ile ilişkili doğurganlığı ve kültürel etkileri temsil eder.

Etimolojisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Terim, Latincedeki phallus'tan ödünç alınmış bir sözcüktür ve bu sözcük de Grekçedeki φαλλός'dan (phallos) ödünç alınmıştır; bu sözcük de nihayetinde Proto-Hint-Avrupa kökü olan *bʰel- " yani "şişirmek, kabarmak" kökünden türetilmiştir.

Arkeoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Hohle Fels mağarasında keşfedilen ve 2005 yılında yeniden bir araya getirilen 28.000 yıllık bir silttaşı fallusu olan Hohle fallusu, bilinen en eski fallik temsiller arasındadır.