Faik Bulut

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mavrikant Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 05.26, 11 Ekim 2016 tarihli sürüm (+ 2Kategori, Kaynak=azwiki)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Faik Bulut, (d. 1950, Kars, Kağızman), yazar. 1972'de Lübnan'daki Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) kamplarına katıldı. Tutuklanarak cezaevine girdi. Yazar olarak hayatını sürdürüyor.

Marco Polo hakkındaki görüşleri

Faik Bulut'a göre meşhur Marco Polo'nun "Haşhaşiler" hakkında yazdıkları gerçeği yansıtmamaktadır ve hatıralarında anlattığı:

ifadelerin tamamı İki nedenden dolayı birer palavradan ibarettir. Diğer bilim adamlarının görüşleri de bu hususta kendisini desteklemektedir. Bulut'a göre, Marco Polo'nun oraya gittiğini iddia ettiği tarihte Elemût Kalesi'nin Moğollar tarafından tarumar edilmesinin üzerinden 15 sene geçmiştir. Bölgede arkeolojik kazılar yapan Alman arkeologlar ise üzerlerinden bal, süt veya şarap akan, cariyeler ve hurilerin dolaştığı ırmakların izine dahi raslayamadıklarını ve kalenin zaten bütün bunları içerisine alabilecek büyüklükte olmadığını dile getirmektedir. Dolayısıyla Bulut, Marco Polo'nun yazdıklarının İtalya'da hapishanedeyken gemicilerden işittiği efsanelerden ibaret olduğunu vurgulamaktadır.[1][2]

Basılmış Kitapları


Kaynak 1: http://www.ideefix.com
kaynak 2: http://www.insanokur.org/esitlikci-dervisan-cumhuriyetleri-ve-hasan-sabbah-gercegi-faik-bulut/

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. ^ Haşhaşiler ve Sırları.
  2. ^ Bulut, Faik, Hasan Sabbah Gerçeği, Berfin Yayıncılık, 2014.