Fahir İz

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Fahir İz (d. 30 Nisan 1911 İstanbul - ö. 5 Temmuz 2004 İstanbul), Türk akademisyen, ansiklopedist ve edebiyat tarihçisi.[1] Yaşadığı dönemde hem yurt içi hem de yurt dışında etkin bir araştırmacıydı. "Eski Türk Edebiyatında Nazım" ve "Eski Türk Edebiyatında Nesir" adlı çalışmaları en öne çıkan eserleridir.[2]

1938’de Yüksek Öğretmen Okulu Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eski Türk Edebiyatı Kürsüsü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1954 yılında İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne profesör olarak tayin edildi. 1970 yılında gittiği Amerika Birleşik Devletleri’ndeki araştırmaları 7 yıl sürdü. 1977 yılında Türkiye’ye dönüşü ardından Boğaziçi Üniversitesi’nin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün kuruluş çalışmalarını başlattı. 1986 yılında emekli oldu. Çok sayıda ansiklopedinin Türkiye'ye ilişkin maddelerinin hazırlığına katkı sundu. Oxford Üniversitesi tarafından yayınlanan „The Concise Oxford Turkish Dictionary“ başlıklı sözlüğün ilk editörleri arasında yer aldı. İnceleme ve araştırmaları ile Türkoloji ve edebiyat eleştirilerini konu alan yazıları süreli yayınlarda yayımlandı. Cumhuriyet’in kuruluşunun 50. yıldönümünde Halil İnalcık'la beraber Continuity and Change in Turkish Society and History ve AIESEE’nin desteği ile İstanbul’da, İstanbul: Crossroads of Civilisations and Cultures konferanslarını düzenleyen isimdi.[3]

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Eski Türk Edebiyatında Nâzım, Cilt: 1
  • Eski Türk Edebiyatında Nâzım, Cilt: 2
  • Eski Türk Edebiyatında Nesir
  • Saltukname ile Pabuççu Ahmed'in Garip Maceraları

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hızlan, Doğan. "Hocaların Hocası Fahir İz'in ardından". Hürriyet. 22 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mart 2018. 
  2. ^ Ünlü, Özcan. "Fahir İz gitti!". Türkiye. 22 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mart 2018. 
  3. ^ "Halil İnalcık ölümünün birinci yılında anılıyor: Büyük tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık kimdir?". Sözcü. 22 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mart 2018.