İçeriğe atla

Fabia Eudokia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eudokia
Bizans İmparatoriçesi
Doğumc. 580
Afrika Eksarhlığı
Ölüm13 Ağustos 612
Konstantinopolis
DefinHavariyyun Kilisesi
Eş(ler)iHerakleios
Çocuk(lar)ıEudokia Epifaneia, III. Konstantinos
Tam adı
Fabia Eudokia
HanedanHerakleios Hanedanı
BabasıRogas

Eudokia ya da Eudocia (c. 580 – 13 Ağustos 612), asıl ismi Fabia idi. Herakleios'un 610 ile öldüğü 612 yılına kadar ilk eşiydi. Günah Çıkartıcı Theofanis'e göre Afrika Eksarhlığı'nda toprak sahibi Rogas'ın kızıdır.

İmparator Eşliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğum adı Fabia'ydı. Gelecekteki imparator hâlâ Eksarhlıkta ikamet eden, Herakleios ile nişanlandı. O sırada Eksarhlık, kayınpederi Yaşlı Herakleios yönetimindeydi.

Herakleios, 608'de Phocas'a karşı bir ayaklanma başlattı. Fabia ve kayınvalidesi Epiphania, bilinmeyen koşullar altında Phocas tarafından 610 yılında yakalandı. "Nea Metanoya" (Yeni Tövbe) Manastırında tutsak edildier ve Herakleios'un Konstantinopolis'u kuşatmasını önlemek için rehin olarak kullanıldılar. İki kadın sonunda Bizans savaş arabası yarış etkinlikleri Yeşiller partisi üyeleri tarafından serbest bırakıldılar. Marmara Denizi'nde bulunan Kalonymos adasında Herakleios'a teslim edildiler ve böylece Herakleios başarılı saldırılarını başlatabildi. Excubitores'ün onun yanına geçmesiyle, ciddi direnç olmadan şehre girdi. 5 Ekim 610'da Herakleios imparator ilan edildi ve aynı gün Fabia ile evlendi. Eudokia adını ve Augusta unvanı aldı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Eudokia, 13 Ağustos 612'de öldü. Konstantinopolis Patriği I. Nikiforos'a göre, ölüm sebebi epilepsiydi. Nikiforos'a göre, cenazesine eşlik eden halk ne kadar popüler olduğu ortaya çıkaran bir olaydır. Bir oda hizmetçisi cenaze geçerken üst kattan tükürdü. Tabut hâlâ açıktı ve savrulan tükürük cesedin cübbesine ulaştı. Kalabalık bunu hakaret kabul etti ve kız hemen yakalandı ve hayatına orada yakılarak son verildi.

Eudokia, Havariyyun Kilisesi'ne gömüldü. Herakleios, yeğeni Martina ile evlendi.

Çocukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Eudokia ve Herakleios çiftinin sadece iki çocukları olmuştur:

  • Eudokia Epifaneia, kız çocuğu. 7 Temmuz 611 günü doğdu. 4 Ekim 612 günü Augusta ilan edildi.
  • Herakleios Konstantinos, oğlan çocuğu, III. Konstantinos olarak imparator oldu. 3 Mayıs 612 günü doğdu. 22 Ocak 613 ortak imparator olarak tac giydi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Fabia Eudokia
Doğumu: c. 580 Ölümü: 13 Ağustos 612
Kraliyet Unvanları
Önce gelen
Leontia
Bizans İmparatoriçesi
610–612
Sonra gelen
Martina