FC Türkiyemspor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Türkiyemspor
FC Türkiyemspor logosu
Tam isim FC Türkiyemspor
Renkler Yeşil-Beyaz
Kuruluş 1 Haziran 1987
Feshediliş 24 Şubat 2009
Stadyum Sportpark Spieringhorn,
Amsterdam
İç saha
Deplasman

FC Türkiyemspor 1987 - 2009 yıllarında aktif olarak Amsterdam'da kurulmuş Hollanda'da Türk kökenli bir futbol kulübü idi. Kulüp iflas etmiştir.

Oluşumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiyemspor 1 Haziran 1987 tarihinde kuruldu ve Hollanda amatör Liginin en iyi kulüplerinden biri oldu. Takımın renkleri yeşil ve beyazdı. Kulüp Çağlayanspor adıyla ilk nesil grup Türkler tarafından kuruldu ve 1990 yılında bugünkü adı ile değiştirildi. İkinci nesil FC Türkiyemspor Amsterdam, Hollanda'da en üst amatör düzeyde Türk oyuncular tarafından geliştirildi.

Finansal problemler[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk iş adamı Nedim İmaç'ın desteği ile Türkiyemspor yılda yaklaşık 2 milyon avroluk bir bütçe ile Hollanda amatör liginin en iyi kulüplerinden biri haline gelmiştir fakat 17 Şubat 2007'de Yönetim Kurulu Başkanı Nedim İmaç Amsterdam'da öldürüldü. İmaç, 16 yıl süreyle Türkiyemspor'un başkanlığını yapmış ve 2006'nın Aralık ayında görevinden ayrılmıştı. Onun ölümü ile Kulüp ana destekçisini kaybetti ve bu nedenle faturalarını ödeyemedi ve borçları artmaya başladı. Sponsorlarda desteklerini çektiler. Ekim 2008'de 100.000 avro'dan fazla bir borcu olduğu açıklandı. Alacaklılardan biri de Kraliyet Hollanda Futbol Federasyonuydu. 24 Şubat 2009'da Türkiyemspor iflasını açıkladı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]