Fırat Bölgesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fırat Bölgesi
Herêma Firatê (Kürtçe)
إقليم الفرات (Arapça)
ܦܢܝܬܐ ܕܦܪܬ (Süryanice)
Rojava Kantonlar: Afrin Kantonu (koyu sarı), Kobani Kantonu (kırmızı, mor ve pembe), Cezire Kantonu (yeşil), ve Şahba mıntıkası (açık sarı)
Fırat Bölgesi bayrağı
Bayrak
Fırat Bölgesi arması
Arma
Ülke Suriye Suriye
Kontrol Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi
Başkent Kobani
Nüfus
 • Toplam 322,000
Zaman dilimi UTC+ 2.0 (Doğu Avrupa Saati)
 • Yaz (YSU) UTC+ 3.0 (Doğu Avrapa Yaz Zamanı)
Alan kodu +963 21

Fırat Bölgesi eski adıyla Kobanî Kantonu (KürtçeHerêma Firatê, Arapçaإقليم الفرات, Süryaniceܦܠܩܐ ܕܟܘܒܐܢܝ), Suriye'nin Halep ve Rakka ili sınırları içerisinde bulunan, Suriye İç Savaşı sırasında PYD tarafından tek taraflı olarak ilan edilen Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi altında de facto statüdeki yedi fiili bölgeden birisidir.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Fırat'ın sol yakasındaki bugünkü Kürt çoğunluklu bölgeye, 17. yüzyılın başında Kürt aşiretleri yerleşmiştir.[1] Modern bağımsızlık sonrası Suriye'de, bölgenin Kürt nüfusu, Şam hükûmetinin sert Araplaştırma politikalarına maruz kaldı.[2] Suriye İç Savaşı ve Rojava çatışması sırasında Suriye hükûmet güçleri bölgeden çekildi kontrolü Kürt güçleri ele geçirdi ve PYD tarafından 27 Ocak 2014'te Rojava Anayasası'na göre özerk Kobani Kantonu şuanki adıyla Fırat Bölgesi ilan edildi ve kurumlar kuruldu.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Fırat Bölgesi'nin kuruluşundan itibaren örtü altı tarıma geçilmesiyle bölgenin ekonomisi ağırlıklı olarak tarıma dayalıdır.

Fırat Bölgesi'nde önemli bir sanayi bölgesi bulunmamakla birlikte çok sayıda çimento üretim tesisi bulunmaktadır.[3]

Yine Fırat Bölgesi'nde yer alan Fırat üzerindeki Tişrin Barajı'ndan elektrik temin edilmektedir; dizel jeneratörler tarafından da çok şey üretilir.[3]

Bölge genelinde, ancak özellikle Kobani şehrinde ekonomik öncelikler, geri dönen mültecilere yardım da dahil olmak üzere devam eden savaş ve yeniden yapılanmadır.[4] Şehir ve çevresindeki köylerin çoğu yıkılmış veya ağır hasar görmüş ve kara mayınları tehlikesi vardır.[4] Ocak 2017 itibarıyla, mevcut kaynakların kıtlığına ve bölgeye uygulanan ambargolara rağmen, yeniden yapılanma süreci önemli ilerleme kaydetmiştir; Hasarlı yolların %70'inden fazlası restore edildi, iki hastane yeniden inşa edildi ve iki hastane daha eklendi ve yeniden inşa edilen 15 okul şimdi 50.000'den fazla öğrenciye ev sahipliği yapıyor.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Jordi Tejel (2008). Syria's Kurds: History, Politics and Society. Routledge. pp. 10–. ISBN 978-1-134-09643-5. 
  2. ^ "Syria". www.hrw.org. 12 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2022. 
  3. ^ a b "Rojava: The Economic Branches in Detail | Co-operative Economy in Rojava and Bakur". web.archive.org. 28 Temmuz 2017. 28 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2022. 
  4. ^ a b Feldman, Emily (18 Mart 2015). "The dangerous rebuilding of Kobani". Mashable (İngilizce). 1 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2022. 
  5. ^ Media, Real (14 Ocak 2017). "Raising Kobanî from Rubble". Real Media - The View From Below (İngilizce). 16 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2022.